Отговорникът за поставянето на ВАР в България и член на съдийската комисия Петър Петров говори за поставянето на системата за видео асистент рефер у нас. Той отбеляза, че ВАР вановете ще имат задължителна охрана, за която ще се грижат клубовете домакини и полицията.
„Ние трябва от 3 май, когато започват плейофите от първата шестица да бъде използвана системата ВАР. На финалната права сме. Затворили сме всичко, което се изисква от ФИФА. Всички глави с обучението на съдиите са затворени. Сега в момента продължаваме те да правят работна тренировка по време на тестовете“, коментира Петров.
„Сега предстои техническо тестване на останалите девет стадиона. Пет стадиона вече са тествани и одобрени от ФИФА. Местата на ВАР вана са уточнени, охраната на ВАР вана също е прегледан.“
„Много коректно се работи с всички клубове. Този месец остава да уточним информационния протокол и някои подводни камъни, които могат да възникнат.“
„Ще подготвим допълнителен ВАР протокол, който трябва стриктно да бъде следван от съдиите.“
„На нас като екип ни коства много труд и работа.“
„От финансова гледна точка договорът с „Hawk-Eye Innovations“ е за всички срещи за бъдещите четири първенства. Това са 252 мача от Първа лига, плюс четвъртфинали, полуфинали, финал за Купа България и Суперкупа“, добави той.
„Един мач, за да бъде използвана системата ВАР ще струва на БФС 1687 евро. Включена е и такава клауза, ако някой от клубовете извън тези срещи, които са в договора с БФС, това е сумата, която трябва да бъде заплатена“, допълни отговорникът за поставянето на ВАР в България.
„БФС сега е облекчил клубовете. В тази цена влизат транспортът, вана, целият персонал и цялата услуга, която се извършва. Хонорарите на ВАР и асистент ВАР съдиите ще бъдат поети от БФС в плейофната фаза. В останалите четири години би била надвишила досегашните разходи за съдийски такси е 1050 лева повече на домакински мач. Това е коректната информация.“
„Аз съм във футбола повече от 40 години и ако не съм оптимист, би било безсмислено. Аз съм оптимист, защото как по какъв начин ще намалим критиките и грешките на съдиите, аз считам, че очевадните грешки и явни голове от засада, неотсъдени наказателни удари, ще бъдат избегнати.“
„Идеалният мач е ВАР да проверява головете и да потвърждава, че те са редовни. Тогава може да кажем, че качеството на българското съдийство е перфектно. За съжаление виждате, че всеки кръг се правят явни, елементарни грешки, които ВАР ще коригира.“
„Ако възникнат спорни въпроси, ВАР дава втори шанс на този съдия да отиде и да види от друга гледна точка ситуацията. Тук имаме осем камери, които ще дадат на съдията друг ъгъл към ситуацията и той ще може да вземе правилното, справедливо решение.“
„Един от критериите, върху които работим е времето за проверка. ВАР прави проверка при спряна игра. Времето, което се губи, за да се потвърди едно решение на главния съдия е отделно от това време, което се губи за смени и за оказване на медицинска помощ.“
„Две минути преди края на всяко едно полувреме, ВАР съобщава на главния съдия изгубеното време за проверка на ВАР е примерно 3 минути или 5 минути. Това време задължително се добавя към допълнителното време на двете полувремена.“
„Аз съм оптимист, че няма да се губи много време.“
„Имахме съвместна среща със Спортно-техническата комисия, с Дисциплинарната комисия, с полицията и беше предложено от Изпълнителния директор, клубът домакин е задължен да подсигури охраната на ВАР вана. Той трябва да бъде охраняван. При инцидент се намесва полицията. Ще има ванове, които ще са извън стадиона и ще е необходимо по-голямо внимание. Вановете не са наши, а са на оперативен лизинг“, каза още Петър Петров.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS