Петзвезден Ливърпул спечели головата престрелка в градското дерби

Ливърпул спечели градското дерби срещу Евертън с 5:2 на „Анфилд“ от 15-ия кръг на Висшата лига. Много силен мач за „червените“ направи Садио Мане, който се отличи с гол и две асистенции. Дивок Ориги се разписа на два пъти, а по веднъж това сториха Джердан Шакири и Вайналдум. Попаденията за „карамелите“ бяха дело на Майкъл Кийн и Ричарлисон. И шестте гола в срещата паднаха през първото полувреме.

Ливърпул поведе в резултата още в 6-ата минута. Садио Мане пусна страхотен извеждащ пас към Дивок Ориги. Майкъл Кийн и Джордан Пикфорд действаха изключително неточно и това позволи на Ориги да овладее топката, да преодолее излезлия неразчетено напред вратар на Евертън и да вкара в опразнената мрежа.

Ливърпул удвои своята преднина в 17-ата минута, когато Садио Мане подаде към Джердан Шакири, който излезе сам срещу Пикфорд и с удар покрай него прати топката във вратата на Евертън.

Евертън намали пасива си в 21-та минута, когато Алекс Иуоби пусна топката в наказателното поле на Ливърпул, където защитник на домакините допусна много груба грешка и позволи на Майкъл Кийн отблизо да вкара топката във вратата на Адриан.

Ливърпул възстанови аванса си от два гола в 31-ата минута. Деян Ловрен с дълъг пас намери Дивок Ориги, който демонстрира отличен контрол върху топката, след което прехвърли излезлия отново неразчетено Пикфорд за 3:1.

Ливърпул можеше да вкара четвърти гол в 38-ата минута, но ударът бе отразен от Джордан Пикфорд.

Евертън организира опасна атака в 44-ата минута. Ричарлисон пусна остър пас в наказателното поле на Ливърпул, след което защитник на домакините се намеси решаващо и изби топката в корнер точно преди с нея да може да играе Бернард.

Ливърпул вкара четвърти гол в 45-ата минута след страхотна контраатака. Трент-Александър Арнолд подаде към Садио Мане, който стреля от границата на наказателното поле на Евертън и вкара топката в долния десен ъгъл на вратата на Пикфорд.

Евертън върна един гол в третата минута на добавеното време на първата част. Бернард центрира в наказателното поле на Ливърпул, където Ричарлисон не успя да засече топката с глава, но тя му се удари в рамото и влетя във вратата на Адриан.

Люка Дин стреля от фаул в 52-ата минута, но над напречната греда в аут.

Евертън пропусна невероятна възможност да върне интригата в мача в 61-ата минута. След центриране в наказателното поле на Ливърпул Ричарлисон бе изпуснат и стреля с глава, но слабо и право в ръцете на Адриан.

Четири минути по-късно Том Дейвис се опита да изненада Адриан с далечен удар, но вратарят следеше внимателно случващото се и спаси без проблеми.

Джердан Шакири центрира от фаул в наказателното поле на Евертън в 78-ата минута, след което Вайналдум стреля с глава, но неточно в аут.

Садио Мане направи фрапантен пропуск в 81-ата минута. Джордан Хендерсън пусна перфектен пас към сенегалеца, който изскочи сам срещу Пикфорд, но стреля неточно встрани от левия стълб на вратата на Евертън.

Мане направи изумителен пропуск в 85-ата минута. Той отново бе изведен сам срещу Пикфорд и дори го преодоля, но се замота и не успя да вкара в опразнената врата.

Евертън пропусна страхотна възможност да върне интригата в заключителните минути на двубоя. В 85-ата минута Мойс Кийн бе изведен сам срещу Адриан, но ударът му не бе точен и премина встрани от десния стълб на вратата на Ливърпул.

Ливърпул все пак реализира пети гол в 90-ата минута. Роберто Фирмино направи много добър пробив, навлезе в наказателното поле, след което подаде към Вайналдум, който с премерен удар вкара топката във вратата на Пикфорд.

По този начин Ливърпул вече има 32 мача без загуба в елита и това е нов клубен рекорд за водения от Юрген Клоп отбор. „Червените“ подобриха рекорда си от 80-те години на миналия век. Евертън в същото време вече 20 години е без победа на „Анфилд“ и е 20 мача без победа в дербито.

Ливърпул е лидер в класирането с 43 точки, а Евертън се смъкна в зоната на изпадащите на осемнадесета позиция с едва 14 точки.