Ръководствата на ФА, Висшата лига, Футболната лига и съдиите приеха нови мерки, свързани с дисциплината на футболисти, треньори и фенове. Те ще позволят на длъжностните лица да наказват по-добре "неприемливото поведение на терена, по страничните линии и на трибуните".

По тези промени се работи още от средата на миналия сезон, когато на терена и край тъчлинията настъпи анархия. По-твърдите мерки, които ще влязат в сила от началото на новия сезон във Висшата лига, имат за цел да гарантират, че съдиите вече няма да бъдат преследвани и сплашвани от играчите и скамейките.

Съгласно новите правила всички технически служители на клубовете, включително старши треньори и асистенти, трябва да подпишат "кодекс на поведение", който е одобрен от Асоциацията на мениджърите в лигата.

Ливърпул с втора оферта за Ромео Лавия

Той ги задължава да присъстват на срещи с длъжностни лица преди началото на двубой, да се държат "отговорно", да остават в техническата зона през целия мач и да не използват таблети или други електронни устройства, за да се опитват да покажат на съдиите, че са допуснали грешки.

В допълнение, всеки наставник, който навлезе на терена, за да спори със съдиите на полувремето или след края на мач, ще наруши пряко кодекса и ще бъде наказан. Това ще доведе до по-тежки глоби и други наказания.

Капитаните на отборите пък ще трябва да "поемат отговорност за поведението на своите съотборници". Играчите изрично са предупредени, че "не трябва да се противопоставят, да навлизат в личното пространство или да осъществяват физически контакт със съдиите.”

Жълтият картон е минималното наказание, което ще последва, ако "двама или повече играчи наобиколят арбитъра по конфронтационен начин". Футболисти ще бъдат наказвани, ако бъде установено, че са "подбудили или ескалирали масова конфронтация с противникови играчи и/или хора в техническата зона".

Почетино: Имаме нужда от нови попълнения

Освен това, в отговор на така наречените "скандирания за трагедии" от страна на някои фенове, ръководителите обещаха "нови строги мерки", които ще довеждат до "забрана за посещение на стадиона и потенциално наказателно преследване". От полицията и стюардите ще се очаква да идентифицират виновниците за "обидни скандирания, жестикулиране и показване на обидни послания, основани на трагедии, свързани с футбола".

В изявление на управителния орган и лигите се казва: "Играта ще продължи да полага усилия за борба с опасното, незаконно и нежелано поведение извън терена, било то на трибуните или онлайн. 

През миналия сезон властите въведоха множество нови мерки, които предвиждаха засилени санкции за хора, идентифицирани, че нахлуват на терена, използват димки, внасят наркотици на мачове, хвърлят предмети или проявяват дискриминация."

Главният изпълнителен директор на ФА Марк Булингъм заяви: "Футболът има уникалната сила да обединява, вдъхновява и подобрява живота на всички, които играят и гледат играта на всяко ниво. През последните години обаче виждаме как това се променя заради определени играчи, треньори и фенове.

През този сезон английският футбол се обединява с ангажимент да се справи с това неприемливо поведение в нашата игра, на терена и по страничните линии. Разбираме, че ще отнеме време да се адаптираме към тези нови мерки, но сме уверени, че те ще имат положително въздействие на всички нива.

Решени сме да се справим и с нарастването на неприемливото поведение от трибуните. Инциденти като опасно поведение, дискриминация и скандирания за трагедии, свързани с футбола, нямат място в нашата игра - и могат да доведат до забрана за участие във футбола и потенциални наказателни действия. 

Арсенал с интерес към Кварацхелия

Страстта, емоциите и вълнението са от основно значение за футбола, но те трябва да бъдат показани по правилния начин. Всеки може да изиграе своята роля, за да можем заедно да създадем безопасна и приятна среда за всички.”

Ричард Мастърс, главен изпълнителен директор на Висшата лига, добави: "Искаме играчите, мениджърите и феновете да продължат да показват страстта си, но тези нови мерки бяха въведени, за да се гарантира, че границата не се преминава, когато става въпрос за поведение на терена и в техническата зона.

Също така сме твърдо убедени, че във футбола няма място за отвратителни скандирания за трагедии. Заедно с клубовете и властите се ангажираме да санкционираме виновните. Освен това ще се съсредоточим върху обучението на фенове от всички възрасти, за да разберат защо тези скандирания са толкова болезнени и неприемливи."

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS