Когато изпълнителният директор на Висшата лига Ричард Мастърс се обърна към парламентарно изслушване на 10 ноември, той изнесе реплика, с която английският футбол може да се съгласи, въпреки ожесточената опозиция, която последва неочакваното разкриване на Project Big Picture месец преди това.

„Промяната идва.“

Мастърс говореше за ситуацията в Европа, където вече 17 месеца се водят преговори за разширяване на клубните състезания на Уефа.

Ако обаче така наречената „голяма шестица“ в Англия постигне това, което иска, тази „промяна“ ще бъде далеч по-обширна от това, което изглежда се случва на континента - разширен формат за всички европейски клубни състезания, включително груповата фаза на Шампионска лига.

Намаляване на броя на отборите във Висша лига до 18, прекратяването на Карабао Къп и Къмюнити Шийлд, отмяна на реванши във ФА Къп. Всичко това бе споменато като част от предложенията на топ клубовете на Острова.

"Всичко трябва да се обсъди. Нищо не е невъзможно," заяви председателят на Футболната асоциация Грег Кларк.

Всички тези опции са противоречиви. Но най-спорното от всичко, в документ, който излага планове за преодоляване на огромния недостиг на финансиране между Висшата лига и останалата част от английския футбол, е искането правото на глас да бъде концентрирано в ръцете на малцинство от клубове.

След широко разпространената критика, която беше изложена публично, за мнозина може да изглежда сякаш предложените промени в Project Big Picture вече са били премахнати.

Това обаче въобще не е така, като историята далеч не е приключила.

Това е разхвърляната реалност, в която сега се намира елитният английски футбол, където единството и компромисите са в дефицит по време на финансова криза, заплашваща цялата игра.

Предложенията, които бяха сложени на масата продължават да се обсъждат, като голяма част от отборите са в тяхна подкрепа, тъй като това би означавало повече мачове на европейската сцена, което следователно ще доведе и до по-големи финансови средства за всеки участник в един нов разширен формат на Шампионска лига.

Шефовете на Висшата лига все още отстояват своята позиция, заявявайки, че „повече Европа би било в ущърб на вътрешните първенства на целия континент".

Други обаче не са на това мнение, сред които и Мастърс, според когото "промяната идва, независимо дали ни харесва или не. Трябва да работим с нея, а не срещу нея“.

До този момент бяха представени множество различни за европейска експанзия. Четири групи от осем отбора, шест групи от шест тима, група от 36 отбора, където всеки състав ще се изправи срещу 10 различни противници, като дори бе добавена идеята да бъде продължен нокаутният турнир „Super Eight“ от миналия сезон, в който отборите се срещаха в единични решителни двубои. Това ще бъде възпроизведено в Шампионска лига, Лига Европа, както и в новия турнир на Уефа, който ще стартира през юни 2021 година – Лигата на европейската конференция (Лига Европа 2).

Това разширяване е насочено към увеличаване на приходите от излъчването на мачовете - във време, когато този доход в Англия е започнал да спада. Един от проблемите, които това решение създава е свързано с някои от най-историческите клубове в Европа, които смятат, че по този начин биват изоставени, тъй като не се състезават в петте най-богати първенства на континента, от които Висшата лига е начело.

По времето, когато следващият договор за излъчване на клубни турнири на Уефа започне през 2024 г., става ясно, че клубовете ще бъдат помолени да играят още повече европейски мачове на свободни дати, които в претоварения календар на английските тимове просто не съществуват.

Именно поради тази причина е трудно да се предвиди дали ще бъде постигнат компромис между „голямата шестица‘ и останалите клубове в Премиърлийг.

Доводите и на двете страни са разбираеми. Арсенал, Челси, Ливърпул, Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед и Тотнъм са най-богатите и известни клубове в страната, разполагащи с повечето от най-добрите играчи в първенството. Те са отборите, които телевизионните абонати по целия свят искат да гледат, което ги прави и основният източник на доходи за лигата, което прави желанието им за повече власт разбираемо.

Според „шестицата“ търговските решения многократно се вземат на краткосрочен принцип, което ограничава способността им да увеличават доходите си.

Според тях структурата на гласуване придава непропорционална тежест на мненията на клубове, които може дори да не са в елита на Англия след 12 месеца и чиито финансови перспективи са определени от това, което се случва сега, а не след 10 години.

От друга страна опасенията на останалите клубове цялата власт във Висшата лига да бъде поставена в ръцете на топ отборите на Острова също звучат разумни.

Въпреки тези разногласия около основните идеи, присъстващи в Project Big Picture предложението съдържа и някои по-приемливи промени, които мнозинството от клубовете е съгласно да изслуша.

Те знаят, че европейската експанзия предстои. Усещането е, че те биха били готови да го приспособят, при условие, че това не е за сметка на мачовете от лигата през уикенда. С други думи, възможно е провеждането на Карабо Къп без участието на „голямата шестица“ или с участието на техните младежки формации до 23 години.

Това, в което останалите отбори вярват е, че не трябва да има промяна в структурата на един клуб = един глас, чрез която се решават въпроси, пред които е изправена Висшата лига.

„Ако това се случи, разпределението на Лигата от 25% може да не означава много“, казва един източник.

"Ако големите клубове решат, че сами ще продават правата на мачовете си, централният доход от излъчването ще намалее много бързо. Двадесет и пет процента от нищо си остава нищо."

Даването на малко и загубата на малко би трябвало да бъде логиката за периоди на интензивни преговори. Тези разговори обаче не са толкова прости. Най-големите клубове смятат, че са тормозени от останалите, а останалите вярват в обратното.

За момента изглежда неясно коя страна ще направи по-голям компромис, но която и да е тя, то решението ще трябва да бъде взето, ако футболът в Англия иска да избегне повече жертви.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS