Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) изпрати писмо до екипа на Дарик радио и Dsport във връзка с наше питане след дербито между ЦСКА и Левски, в което отново имаше хвърлени животозастрашаващи сигнални ракети между двете агитки, а в последствие клубовете отнесоха поредните сериозни наказания, а Левски бе наказан и със затваряне на сектор Б за предстоящия домакински мач.
Няколко дни след срещата пуснахме до СДВР няколко въпроса, на които получихме отговор в петъчния ден. От полицията изпратиха доста подробно становище, подписано от директора на СДВР Любомир Николов, от което става ясно, че по-големите отговорности се носят от организатора на мача, в случая ЦСКА и охранителните фирми, които са ангажирани за опазването на реда. Също така СДВР обяснява и какви са отговорностите на полицията, а също така и функцията на БФС.
Става ясно, че СДВР е изпратило писмо до БФС и клубните ръководства на Левски и ЦСКА, в което се казва, че при невъзможност от тяхна страна да създават организация за провеждане на домакинските си мачове при пълни мерки за безопасност и сигурност, както на зрителите и длъжностните лица, така и на останалите граждани, следва да се предприемат действия футболната среща между тези два клуба да се провеждат без гостуваща агитка.
От полицията разкриха още, че след отпадането на някои нормативни документи няма правно основание за проверка на спортните съоръжение свързани със сигурността, а в СДВР няма данни кои стадиони са изпълнили изискванията за сигурност и безопасност, които в този момент се следят от БФС.
„Становището на СДВР, изразено нееднократно в писма до компетентните структури и институции е, че отпадането на „Наредбата за сигурността на спортните обекти и мерките срещу лошото поведение на зрителите преди, по време и след провеждането на спортни прояви, организирани на стадиони и спортни зали“ и липсата на критерии за сигурност и безопастност, приети от БФС, са предпоставка за груби нарушения на обществения ред, вандалски и хулигански прояви, рушене на държавно, общинско и частно и имущество, както и извършване на престъпления“, се казва още в писмото на СДВР.
В заключение от полицията съветват същите въпроси да бъдат зададени на клуба домакин ЦСКА и на БФС.
ПЪЛНАТА ХРОНОЛОГИЯ
ВЪПРОСИТЕ, КОИТО ДАРИК РАДИО И DSPORT ЗАДАДЕ НА СДВР
1. Предвид организираните пунктове за проверка, как е възможно на спортното съоръжение да бъдат допуснати толкова големи количества бомбички, сигнални ракети и пиротехника?
2. Какви методи за внасяна на забранените предмети използват привържениците, които сте установили с течение на времето и практиката?
3. Вярно ли е, че понякога те получават външна помощ, за да внесат тази част от хореографията си на стадиона и какво означава това?
4. Има ли и колко да действащите забрани за лица да посещават футболни срещи и как се контролира процеса тези забрани действително да се изпълняват?
5. Установени ли са конкретните лица от секторите изстреляли ракетите по съседни сектори?
6. Какви мерки са взети по време на срещата за тези лица (ако са установени на място) или след срещата, ако е прегледано видеонаблюдение и лицата са идентифицирани в последствие?
7. Използва ли се видеонаблюдението на стадион „Васил Левски“ за последвало разкриване на лица, които са действали извън рамките на закона, идентифицирани ли са и какви са действията, които са предприети от служители на МВР
8. Сред обявените арестувани лица около мача има ли и такива, които са замесени в изстрелването на ракети към секторите?
9. Какво се случва с арестуваните лица и има ли последвали действия за наказания
НАЙ-ВАЖНИТЕ ЦИТАТИ ОТ ОТГОВОРИТЕ НА СДВР
“Съгласно действащото законодателство в Република България, спортни прояви могат да се охраняват от полиция и/или охранителни фирми, притежаващи лиценз за осъществяване на дейност по чл. 5 от Закона за частната охранителна дейност.
За въпросната футболна среща организатора ПФК ЦСКА – София е заявил охрана с частни охранителни фирми, които са ангажирани с пропускателен режим (проверка) на посетителите на отворените входове на стадиона, преди и по време на футболната среща, с цел предотвратяване внасянето на забранени предмети и вещи, опасни за живота и здравето на зрителите, с вътрешната охрана на съоръжение, охраната на пистата пред секторите, както и охрана на тунела към съблекалните и безпрепятственото излизане и прибиране на съдии, треньори и състезатели
Ангажимента на СДВР в конкретния случай, описан и в подписания протокол от работната среща е бил обособяване на резерв, който действа при необходимост и по разпореждане на ръководителя на мероприятието от страна на полицията, осигуряване на постове за контрол и регулиране на движението за времето и местата посочени в Заповед издадена от кмета на Столична община, както и съпровод на автобусите на двата отбора“.
От СДВР обясняват, че при провеждане на спортни мероприятия, организатора е длъжен да се съобразява с действащото законодателство и разпоредбите на Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия, като при провеждане на футболните срещи организатор е клуба домакин, а от полицията прилагат и някои точки, които трябва да се спазват, които може да видите в снимките по-долу.
От СДВР изтъкват, че са пуснали писмо то БФС и клубните ръководства на ЦСКА и Левски, в което: „Изразихме своето становище, че при невъзможност от тяхна страна да създават организация за провеждане на домакинските си футболни срещи при пълни мерки за безопасност и сигурност, както на зрителите и длъжностните лица, така и на останалите граждани, следва да се предприемат действия, футболната среща между тези два клуба да се провежда без гостуваща публика. Това кореспондира на приетата практика в някои страни на Европа и на чл. 29, ал. 4 от Наредбата за първенствата и турнирите по футбол в системата на БФС за сезон 2023/24“.
Столичната дирекция на вътрешните работи също така изтъква, че среща някои трудности в работата със столичните клубове, при провеждане на домакинските срещи.
Те са продиктувани от приетия Закон за физическото възпитание и спорт през 2019 година, когато е отпаднал член 47б, който е спрял действието на Общинската комисия за проверка и контрол по спазване на инженерните и техническите изисквания към спортните обекти по отношение на тяхната сигурност.
„С отпадането на „Наредбата за сигурността на спортните обекти и мерките срещу лошо поведение на зрителите, преди, по време и след провеждането на спортни прояви, организиране на стадиони и в спортни зали“ няма павно основание за проверка на спортните съоръжения“. До момента в СДВР няма данни (не е съгласувано) кои стадиони са изпълнили изискванията за сигурност и безопасност според БФС.
„Някои заявени стадиони са с инфраструктурна и капацитет, които при по-голяма посещаемост на привърженици, биха довели до смесване на противостоящи фенове в спортната зона и невъзможност за тяхното настаняване на спортното съоръжение. Достъпът до спортните съоръжения, в това число и НС „Васил Левски“, в повечето случаи е нерегламентиран, като на територията на спортните обекти се влиза ежедневно, по различни поводи, дори в дни с футболни срещи“, се казва още в становището на полицията.
От СДВР информираха, че около мача между „сини“ и „червени“ са задържани 15 лица за нарушения, като е изискан по надлежния ред снимков и видеоматериал, като след проверка и установяване на нарушителите, ще бъде взето отношение съгласно разпоредбите на ЗООРПСМ.
„Становището на СДВР, изразено нееднократно в писма до компетентните структури и институции е, че отпадането на „Наредбата за сигурността на спортните обекти и мерките срещу лошото поведение на зрителите преди, по време и след провеждането на спортни прояви, организирани на стадиони и спортни зали“ и липсата на критерии за сигурност и безопасност, приети от БФС, са предпоставка за груби нарушения на обществения ред, вандалски и хулигански прояви, рушене на държавно, общинско и частно и имущество, както и извършване на престъпления“, допълват от СДВР.
„В обобщение на гореизложеното, мнението на СДВР е, че следва да бъде сформирана междуведомствена работна група, за изработване на нормативен документ, регламентиращ критериите за сигурност и безопасност на спортните обекти за провеждане на спортни мероприятия с присъствие на зрители от националните спортни календари, за което също са уведомени съответните компетентни институции.
Ръководството на СДВР счита, че написаното дотук внася яснота относно отговорността при провеждането на футболни срещи и смята, че е коректно същите въпроси да бъдат зададени на организатора на футболната среща (клуба домакин) – ПФК ЦСКА София и администратора на футболното първенство БФС, като разчита на ползотворно съвместно сътрудничество при опазване на обществения ред на територията на Столицата!“, завършва писмото от столичната полиция
ПЪЛНИЯТ ОТГОВОР НА СДВР (ДОКУМЕНТ)
Левски пусна в продажба билетите за Черно море
Стилиян Петров с гневен отговор към Йордан Лечков
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS