Пиер-Емерик Обамеянг е поредният играч, който ще се опита с изявите си да развали проклятието на фланелката №9 в Челси. Габонският нападател акостира на „Стамфорд Бридж“ за 10 млн. паунда, като в сделката беше включен и левият бек Маркос Алонсо, който се присъедини към Барселона.
Обамеянг ще носи фланелката с №9 в новия си тим, а в Челси се говори, че върху нея тегне някаква прокоба. Нападателят е носил този номер за националния тим на Габон, където има 30 гола в 72 мача.
Преди началото на новия сезон във Висшата лига, мениджърът на Челси Томас Тухел разкри, че никой от отбора не желае да вземе фланелката с №9. Една от причините е проклятието, за което се говори в клуба, че тегне над този номер. То датира от 1999 година.
През 1999 година към „сините“ се присъединява Крис Сътън от Блекбърн Роувърс. Трансферът е осъществен за колосалните за времето си 10 млн. паунда. С №9 на гърба си Сътън вкарва само един гол в 39 мача, което води до неговата продажба в Селтик през следващото лято.
Вторият в списъка е сръбският нападател Матея Кежман. Той пристига от ПСВ Айндховен през 2004 година, за да запълни липсата от напусналия Джими Флойд Хаселбанк. Кежман не се радва на същите постижения и след 25 срещи и 4 гола напуска Челси, за да се присъедини към Атлетико Мадрид.
През 2005 година фланелката с №9 е дадена на Халид Буларуз. Въпреки че е защитник и не се очаква да вкарва голове, нидерландецът с прякор „Канибала“ не успява да се наложи в Челси и през 2007 година напуска тима след само 20 изиграни мача.
През сезон 2007/2008 номер 9 в Челси е Стив Сидуел. Той е привлечен от Жозе Моуриньо от състава на Рединг. Сидуел вкарва един гол в 25 мача за Челси и напуска накрая на сезона.
За следващата кампания прокълнатата фланелка е дадена на Франко ди Санто. Аржентинецът изиграва само 16 мача за Челси, като в повечето от тях влиза от резервната скамейка. Ди Санто така и не успява да се разпише за Челси, затова се стига до продажбата му в Уигън през следващото лято.
От 2011 до 2015 година №9 в Челси е именитият испански нападател Фернандо Торес, който премина от Ливърпул за 50 млн. паунда. Той отбеляза 81 гола в 142 мача за мърсисайдци, но беше далеч от постиженията си в новия си тим. „Ел Ниньо“ отбеляза 45 гола в 172 мача за Челси.
След напускането на Торес, Челси привлече под наем за един сезон колумбийския нападател Радамел Фалкао, който играеше през предходната кампания в Манчестър Юнайтед. Той вкара един гол в 12 срещи за Челси.
Сезон 2017/2018 фланелката с прокълнатия номер беше връчена на друг испански нападател – Алваро Мората. Той пристигна на „Стамфорд Бридж“ за сумата от 60 млн. паунда, а колкото повече пари са похарчени за един футболист, толкова са по-големи очакванията към него. Въпреки това Мората не ги оправда, вкарвайки 15 попадения в 48 срещи за „сините“.
През следващия сезон №9 в Челси беше Гонсало Игуаин, който пристигна на „Стамфорд Бридж“ като преотстъпен от Ювентус. Аржентинецът изигра едва 18 мача, в които се разписа 5 пъти.
Така се стига до последния пример – Ромелу Лукаку. Белгиецът беше продаден на Челси от Интер за колосалните 97,5 млн. паунда. Лукаку обаче, не успя да се справи на нивото, което показа в Интер. За изминалия сезон във Висшата лига той изигра 26 срещи, в които създаде 24 голови положения. В крайна сметка завърши с 15 точни удара за целия сезон, 8 от които успя да реализира. Лукаку се завърна отново в Интер, където ще играе под наем от Челси през сезон 2022/2023.
Челси счупи рекорда за похарчени пари за един трансферен прозорец във Висшата лига
Манчестър Юнайтед направи най-скъпия трансфер, Челси похарчи най-много пари
Най-куриозният случай от последния ден на трансферния пазар
Лудост без граници: Нотингам счупи рекорда за най-много трансфери в историята на британския футбол
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS