
В момента се провежда Световното първенство за младежи до 20 години. Селекциите на Англия и Италия се изправиха в битка за място на четвъртфиналите, спечелена от "скуадра адзура" с 2:1.
Как се работи в някои от школите в двете страни разказа за dsport един от българските треньори, който се възползва от шансовете за обучения извън граница - Петър Петков. Младият наставник е основател на футболна академия и е работил в ДЮШ на ЦСКА, а като играч е преминал през школите на Берое и Ботев Пловдив. Той е посещавал различни школи извън пределите на България, а пред нашата медия разказа за впечатленията си от тези на Милан и Уулвърхемптън.
В Милан смятат, че децата трябва да се развиват в спокойна среда и това е от главните причини достъпът до базата да е ограничен. "Само един родител има право да посещава тренировките - Златан Ибрахимович", шегуват се и на базата на "росонерите". Синът на шведа - Максимилиан, е част от отбора под 17 години на Милан.
"Друга много интересна подробност от школата на миланския гранд е задължителното наличие на 2 жени треньорки при децата до 8 години, с идеята да заместват ролята на майката в ранната детска възраст", разкри младият треньор.
За академията на Милан работят около 60 скаути, които селектират деца от U8 до U14. Селекцията е от по-малки клубове от областта, като "росонерите" ги компенсират с безплатни пособия или обучения на треньорите им, ако привлекат най-талантливите им деца. За улеснение на родителите пък е осигурен безплатен транспорт за всички играчи до 13 години, а за по-големите има и транспорт за мачовете.
Децата до 8 и 9 години имат по 2 тренировки на седмица, тези до 10 и 12 по три, а от 13-годишни до 19 тренират четири пъти седмично.
Разбира се, в клуба се обръща и голямо внимание на навиците извън терена и възстановяването. Един от примерите за това е, че в "червено-черния" клуб от Милано гледат на хидратацията като изключително важен фактор за по-добри резултати, а на играчите всяка седмица им се взимат проби, за да се разбере колко са хидратирани.
В Англия пък футболната асоциация има доста големи изисквания към школите на отборите. В началото на сезона клубовете получават програма, към която да се придържат, като през сезона стриктно се следи дали работят по плана. При неизпълнението му могат да се отнемат точки на школата, а на базата на тези точки има категоризация на школите. Колкото по-висока е категоризацията, толкова по-големи суми получава школата при преминаването на играч в друга школа.
"Това е хубаво, защото така академията има интерес да привлича само добри деца, ако е тук могат да се вземат и деца, които нямат талант и подготовка. Това се допуска, защото няма никакъв контрол. Правят им контрол по няколко пъти в годината. На треньорите по четири пъти в годината им гледат тренировки, как се справят, дали работят по програмата", сподели Петков след посещението си в Уулвърхемптън.
Децата до 16 години нямат първенства. Организират се тристранни турнири, в които няма точки и класиране. Идеята е децата да се обиграват. Водят се дебати дали това не пречи на децата, но засега смятат, че няма нужда до променят системата.
Не се плащат такси, а заради това, ако друг клуб привлече техен юноша клубът получава компенсация, тъй като е влагал средства в него през годините.
"В Уулвърхемптън имат изискване на всеки две години в мъжкия отбор да бъде интегриран един юноша, който да е напълно готов за мъжкия футбол в Англия. При провал с изпълнението на тази задача може да бъде уволнен дори шефът на школата", разкри още Петков.
Севиля отново господства в своя турнир, след като съкруши Рома и рекорда на Моуриньо с дузпи
Милано няма да събаря ''Сан Сиро'', стадионът ще стои като исторически паметник на града
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS