Разследване на The Telegraph разкрива, че Реал Мадрид е отказал да обясни защо 20% от разходите му (122 млн. евро) не са били отчетени в резултатите от последната финансова година на клуба, публикувани през октомври 2022 г. Тази непрозрачност "повдига въпроси относно спазването на правилата за финансов феърплей", се обяснява в статията.
"Реал Мадрид отказа да отговори на конкретни въпроси относно естеството на тези 135 милиона (с изключение на 13,6 милиона, предназначени за Ла Лига, които всички 20 клуба са задължени да платят), които са платени чрез подкатегорията "други оперативни разходи" във финансовите резултати на клуба за годината, приключваща на 30 юни 2022 г.", се отбелязва в разследването.
Британският вестник разкрива, че Реал Мадрид е разпределил 135 млн. евро в категорията "други оперативни разходи", от които 122 млн. евро нямат видимо обяснение. Според разследването белият клуб нито потвърждава, нито отрича, че тези разходи съответстват на възстановяване на разходи по споразумение за продажба на бъдещи маркетингови приходи на частната инвестиционна група Providence.
Първото споразумение с тази компания датира от финансовата 2017/18 година и осигурява на клуба парични средства в замяна на продажбата на бъдещи потоци от приходи. От тази година насам взаимоотношенията са удължени както по отношение на продължителността, така и по отношение на стойността на плащанията.
"Сумите, получени от продажбата на неуточнен процент от бъдещите приходи от спонсорство, което според клуба е подновено през 2019-2020 г., са записани в счетоводството на Реал като приходи, а не като дълг. Клубът никога не е обяснявал подробно как се изплаща този ангажимент към Providence колко се изплаща всяка година", се уточнява в статията на The Telegraph.
"Подобна структура на сделката има значителни предимства, дори ако парите просто постъпват от авансови плащания в брой за покриване на бюджетни дефицити и след това напускат клуба под формата на плащания към същата трета страна", се уточнява в нея.
"Това означава, че авансовите парични плащания не се считат за заем по съображенията за финансов феърплей и помагат да се установи по-висока обща стойност на приходите, което е от решаващо значение при изчисляването на тавана на заплатите", предупреждава The Telegraph.
Въпреки че "няма предположение, че споразумението е незаконно", то поражда известна несигурност дали е в съответствие с правилата на УЕФА за финансов феърплей, тъй като съществуват "сериозни съмнения дали на клубовете трябва да се разреши да записват продажбата на бъдещи приходи като маркетингов приход, а не като дълг", се казва още в разследването.
Според данъчните органи подобни плащания към дружество за дял от бъдещи приходи се считат за финансова сделка, която за данъчни цели би била като дълг.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS