През последните 10 години в Европа Лудогорец има две много големи загуби – с по 0:6 от Арсенал и Еспаньол. Дори в тези два злополучни мача играта на българския шампион изглеждаше по-стабилна от тази, която демонстрира отбора в последните няколко месеца най-вече в отбрана.
Снощи Лудогорец допусна 4 гола от ЛАСК. Някак като на PlayStation австрийците стигаха до голови положения дори в моментите, когато останаха с човек по-малко. Да! Лудогорец имаше реални шансове да изплува от ада и от 1:4 да стигне поне до изравняване, но това по никакъв начин не би променило притеснителната картина. Частичното наваксване на изоставането показва, че в Лудогорец има потенциал, който рано или късно ще даде резултат.
Към този момент обаче „орлите“ допускат лесно положения и това нямаше да бие на очи, ако се случваше инцидентно, а не постоянно. Нека си припомним мачовете с Роял Антверп, Берое, Локомотив Пловдив, ЦСКА, Мидтиланд, Динамо Брест, Будучност, а и срещу някои от тимовете в efbet Лига, които не са от най-претенциозните. Това е голям проблем. И тук не говорим само за играта на четиримата защитници плюс двамата дефанзивни полузащитници. Не! Говорим за цялостната постройка на 11-те, за движението им по терена, покриването на зоните и подсигуряването. В съвременния футбол първия защитник е централния нападател.
Шампионите изглеждат като разграден двор, в който всеки влиза и къса узрели ябълки от плодното дръвче, пък после пазвантина (нападателите) го гони да си върне ябълките. Да! В повечето случаи успява, но ако се продължава така в дългосрочен план това ще е проблем.
През 2020 година в Лудогорец или не са тренирали игра в защита, или треньорските указания остават неразбрани от футболистите. Отборът изпитва явни затруднения да се нареди компактно, да събере линиите и да не дава свободни пространства на противниците. Оставяме на страна индивидуалните изпълнители, които също не показват това, което се очаква от тях. Колективните и индивидуалните детинските грешки прилягат повече на отбори, които се събират веднъж в седмицата само, за да изиграят един мач.
Станислав Генчев: Противникът ни превъзхождаше
Играта на успешния отбор започва да се гради от играта в защита. Азбучно правило, което на „Хювефарма Арена“ или са забравили, или неглижирали. Дори в нападение да имаш Роналдо и Меси в комплект, ако отборът играе разпиляно и хаотично нямаш шанс за нищо.
През годините Лудогорец е изпадал в кризи, губил е мачове и то поредици. В по-голяма част от тези периоди отборът е бил в така наречената криза на резултатите. Играеш, играеш, обаче не побеждаваш. Това го има във футбола. Сега Лудогорец е в очевидна игрова криза.
Станислав Генчев (или евентуален нов треньор) има толкова много работа, че направо свят да ти се завие. Не трябва да забравяме, че преди година Генчев бе в същата ситуация, но тогава беше някак по-лесно – постигна добри резултати. Основно разчиташе на „старите“ кучета, имаше активни лидери, имаше и треньорски екип – Здравко Здравков, Алекси Желязков, Иван Диас. На пръв поглед изглежда малко, но за настоящата комплицирана ситуация е твърде много.
Ангел Петричев: Играчите показаха, че имат потенциал да са фактор на европейската сцена
Ако Генчев остане старши треньор за по-дълго със сигурност ще му трябват хора зад гърба. Не трябва да бъде оставян сам да вади горещите кестени от огъня. Всъщност това се отнася и за евентуален нов треньор, на когото ще е нужен собствен екип и картбланш.
В Лудогорец има качество, футболистите имат страхотен потенциал, но трябва да започнат да играят като отбор, а на терена всички заедно, а не всеки сам за себе си. В клуба разполагат с добри футболисти, които имат две опции – бяла и черна - или ще „избухнат“, или ще потънат в посредственост и ще напуснат безславно. Има го в зара независимо от класата, която притежават.
На високите етажи в Лудогорец трябва да направят анализ защо и как се стигна до това състояние. Вероятно анализът вече е направен, а и много вероятно очакванията при започване на процеса на подмяна са били горе-долу такива. Сега основният въпрос е на кого ще се гласува доверие да оправи нещата и да вкара отбора в релси, защото той лъкатуши и това е повече от видно.
Павел Върба се провали в този опит. Други двама чужденци преди него също не оставиха кой знае какви впечатления. Дали не трябва все пак да е български треньор и кой да е той? Времето ще покаже.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS