Саудитска Арабия беше официализирана като домакин на Световното първенство по футбол през 2034 г. Това бъдещо домакинство прави кралството втората страна от Персийския залив, приемаща Мондиал след Катар през 2022 г. Президентът на ФИФА Джани Инфантино потвърди решението в сряда, 11 декември. Резултатът не е изненада, тъй като кралството беше единственият кандидат, но показва бързите промени в Саудитска Арабия, която отвори врати за международен туризъм едва през 2019 г.
2034 г. е четири години, след като се очаква Саудитска Арабия да изпълни плана си за Визия 2030 и да се превърне в туристически център. До края на десетилетието тя иска 80 милиона вътрешни туристи годишно и 70 милиона международни, пише журналистът Джош Кордър.
Хамад Албалауи, ръководител на отдела за кандидатстване за Световното първенство по футбол през 2034 г., каза в предварително записано видео: „Предвиждаме най-доброто Световно първенство досега. Не мислете за футболен турнир, мислете за футболен фестивал. Пеене, танци, хора ръка за ръка, чувство за безопасност и чувство за сближеност. Ще съберем повече отбори и повече фенове на едно място от всякога“.
Процъфтяващата спортна икономика е основен фокус на саудитския владетел Мохамед бин Салман. През последните години Саудитска Арабия използва спортни звезди, за да помогне за подобряване на глобалния си имидж. Знаменитост като Кристиано Роналдо е неофициален посланик на Саудитска Арабия...
Някои го наричат „спортно пране“, но това е термин, с който МБС, както са инициалите на Бин Салман, няма проблем. В интервю за Fox News през 2023 г. МБС каза: „Ако „спортното пране“ ще увеличи нашия БВП, тогава ще продължим да правим спортно пране. Не ми пука, имам 1% ръст на БВП от спорта и искам още 1,5%, наречете го както искате, но ние ще получим този процент“.
Катар беше изправен пред критики за човешките права и безопасността на своите работници, а за Саудитска Арабия следва същото. Футболната федерация на Норвегия например заяви във вторник, че „се увеличава риска от нарушаване на човешките права“.
Независим доклад, поръчан от кралството към известна адвокатска кантора през октомври, който беше представен на ФИФА като част от оценката, се сблъска с негативна реакция от правозащитни организации. Миналия месец Amnesty International призова FIFA да прекрати процеса, предупреждавайки, че това може да влоши и без това ужасната ситуация и заявявайки, че „феновете ще бъдат изправени пред дискриминация, жителите ще бъдат принудително изгонени, работниците мигранти ще бъдат изправени пред експлоатация и много от тях ще умрат”.
ФИФА има нови разпоредби за всяка страна домакин, които конкретно се отнасят до спазването на Ръководните принципи на ООН относно бизнеса и човешките права.
В доклада за оценка на кандидатите на ФИФА, публикуван през ноември, Саудитска Арабия получи оценка 4,2 от 5 по отношение на способността си да бъде домакин на събитието – най-високата оценка, давана някога. Той се фокусира върху набор от мерки, като инфраструктура, търговски прогнози, устойчивост, безопасност и спазване на законите.
ФИФА посочи "правата на човека" като "среден" риск, който Саудитска Арабия трябва да преодолее до 2034 г.
В доклада се казва: „С оглед на значителната десетгодишна времева рамка за изпълнение и темпа на напредък, наблюдаван през последните години, се смята, че има добър потенциал турнирът да служи като катализатор за някои от текущите и бъдещи реформи. Те допринасят за положителни резултати за човешките права за хората в Саудитска Арабия и региона, който надхвърля обхвата на самия турнир“.
В офертната книга на Саудитска Арабия, изпратена до ФИФА, се казва: „Ръководени от изискванията на ФИФА за хостинг, ние се ангажираме да използваме всички налични инструменти за разработване и прилагане на стабилна стратегия за правата на човека. С пълната подкрепа на правителството по Визия 2030 създадохме специална работна група, за да гарантираме, че стратегията се прилага ефективно, а домакинството на състезанието се придържа към международните ангажименти на Саудитска Арабия по отношение на човешките права“.
Настаняването беше голям проблем в Катар, тъй като малката държава трябваше да събере цяла световна купа в почти един град. Саудитска Арабия няма да се изправи пред същия проблем, тъй като е предложила пет града домакини: Рияд, Джеда, Ал Хобар, Абха и НЕОМ.
В оценката на офертата на FIFA се посочва: „Кандидатът Саудитска Арабия заявява, че всеки от тези градове е претърпял значително развитие като част от по-широката Визия 2030 в кралството. Виждаме, че всеки инвестира сериозно в туристическа инфраструктура през последните години, за да подкрепи разширяването на сектора и да бъде успешно домакин на големи събития в спорта, изкуствата, културата и бизнеса“.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS