Броени дни преди старта на 67-ата Обиколка на България президентът на новата колоездачна федерация Драгомир Кузов даде специално интервю за dsport и Дарик радио, в което разказа любопитни подробности за предстоящото състезание, което се завръща в колоездачния календар след две години пауза. Кузов сподели защо се е наложило създаването на Българска федерация колоездене и говори за бъдещите амбициозни планове пред новото ръководство, което цели да превърне колоезденето във водещ спорт у нас.

Защо се наложи създаването на нова федерация?

„Старата федерация бе обявена в ликвидация след доста години не особено успешно управление на колоезденето в България, Българският колоездачен съюз бе закрит. Почти всички клубове се обединихме и създадохме Българска федерация колоездене и сме се наели с амбициозната задача да върнем колоезденето там, където беше в най-силните си години, когато имахме победители в Пробега на мири, участие на Олимпийски игри, световни шампионати и така нататък.“

Готови ли са с организацията на Обиколката на България?

Другата ни амбициозна цел е още първата година да върнем Обиколката на България, която е най-големият празник на колоезденето в България, а бих казал и на Балканите. Обиколката на България е по-стара дори от Обиколката на Испания, първото издание е 1924 година. Много сложно е в сегашната епидемиологична обстановка в света да се проведе тази Обиколка, но ние вървим по план и би трябвало да нямаме никакви проблеми с провеждането.“

Интересът от спонсори и партньори в трудната ситуация

„Тук е мястото да кажа, че много фирми откликнаха и усещам позитивно отношение към колоезденето и нашата нова федерация. Искам специално да благодаря на ДЗИ, които са генерален спонсор и на господин Коста Чолаков, който изяви желание за дългосрочно сътрудничество за подпомагане на българското колоездене.

За нас е малко по-сложно и ежечасно следим ситуацията в света и страната, разпоредбите на Министерствата. В момента ситуацията се променя ежедневно, но ние предприемаме всички мерки да се спазват. Имаме специални инструкции от Международната колоездачна федерация, уведомили сме всички отбори, на места всички хотели и кметове, спазваме всички мерки и смятам, че няма да имаме проблеми.“

Силното участие и българските амбиции

„Това, че е едно от първите многоетапни състезания в календара на UCI (след подновяването на сезона) може би е причината да имаме толкова силно участие (над 10 чуждестранни отбора на старт).

Една от целите ни бе да гарантираме участие на нашите състезатели в международни състезания и най-лесният начин е да организираме нашата Обиколка. Ще имаме пет отбора, всички се готвят много старателно и смятам, че ще имаме достойно представяне от българските състезатели.

Маршрутът

„За мен беше много важно да направим празник в София, планираме на 27-и в 18 часа пролог около храм-паметника „Александър Невски“ за раздаване на четирите фланелки. На следващите ден от София през Самоков, Боровец, Долна баня с финал в Пазарджик. Вторият етап е много интересен, от Пазарджик се качваме на язовир Батак, над 1000 метра денивелация и след това се спускаме и финишираме в Пловдив. Следващият етап от Пловдив до Сливен. Последният етап от Сливен до Бургас.

Тъй като в първите два етапа има по-сериозни изкачвания може би там ще бъде развръзката, но знаем, че в района на Сливен и Бургас има сериозни странични ветрове, така че там може да има изненади.“

Обиколката на България по Евроспорт?

От самото начало, дори преди да основен новата федерация, винаги сме имали това нещо като идея. Амбицията ми е 2024-а година за 100-годишнината от Обиколката, тя да се излъчва по Евроспорт. Есента планираме да проведем Европейско първенство на писта в Пловдив, да събудим „Колодрума“ и пистовото колоездене, което е важна дисциплина на Олимпиадата. Европейското първенство ще бъде излъчвано и по Евроспорт.“

Нивото на българското колоездене

„Имаме много талантливи състезатели, на които в предходните години не е давано шанс за изява. Нивото не е много високо, но при подходяща подготовка и даване на шанс за участие в повече международни състезания, те много бързо биха могли да повишат нивото си и да могат да участват на състезания от най-висок ранг.

Планираме участие и на Европейско първенство във Франция и също така на Световното в Швейцария, което ще бъде проведено в Ийгъл, където е централата на UCI. Водим и преговори с UCI и Международния колоездачен център да приемат поне двама наши състезатели на подготовка, това е много известна школа, оттам е минал и Крис Фрум.“

Смятам, че в рамките на следващите 2-3 години бихме могли да имаме състезател в някоя от тези големи обиколки (Тура, Джирото и Вуелтата б.а.).“

Предизвикателствата пред федерацията

„Не са само месеци, а и години. Ръководството на БФК сме си поставили амбициозна цел да вдигнем нивото на колоезденето, искаме да го направим масов спорт за широк кръг от хора, да влезем от най-малките, да започнем буквално от детските градини, да се изградят pump track-ове, за да могат децата да се забавляват, да заобичат колоезденето и да овладеят техниката. Искаме да направим школа за треньори, за съдии и постепенно да направим колоезденето един от водещите спортове в България.“

Спонсорът на Обиколката на България: Каузата ни е да върнем българското колоездене на световната карта

Цялото интервю чуйте в аудио файла!

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS