Отборът на Кот Д`Ивоар спечели Купата на Африканските нации, след като във финала в Абиджан обърна Нигерия от 0:1 до 2:1 и по този начин триумфира на домашна сцена.

Домакините бяха по-добрия отбор в мача и заслужено спечелиха финала. „Суперорлите“ поведоха с гол на Вилиам Трост-Еконг, но с попадения на Франк Кесие и Себастиан Алер Кот Д`Ивоар спечели.

Отборът премина през иглени уши в турнира, като излезе едва като трети в групата. След това отстрани Сенегал на осминафиналите след изпълнение на дузпи. В четвъртфиналите бе отстранен и тима на Мали с гол в 120-ата минута, а в полуфинала Кот Д`Ивоар стигна до минимален успех срещу ДР Конго.

Първото полувреме на двубоя не предложи кой знае какво като положения. Домакините от Кот Д`Ивоар натискаха повече, а футболистите на Нигерия се изчакваха своя момент.

В 34-ата минута Симон Адингра получи пас в наказателното поле и стреля, но Стенли Нваби демонстрира уменията си и изби.

В 38-ата минута Нигерия поведе. След ъглов удар Вилиам Трост-Еконг скочи в наказателното поле и с глада мушна топката в мрежата на Кот Д`Ивоар за 1:0. Съотборникът на Кирил Десподов в ПАОК бе на чудесна позиция и изпревари прекия си пазач в случая.

В началото на второто полувреме нещата не се промениха особено. Домакините атакуваха, а футболистите на Нигерия се опитаха да държат топката възможно най-далеч от вратата си.

В 49-ата минута Макс Градел стреля, но ударът му бе блокиран.

В 62-ата минута логичното се случи. Първо Одиллон Косуну стреля опасно, а Стенли Нвабили изби в корнер. След центрирането обаче топката стигна до Франк Кесие, който бе безпощаден с глава и отбеляза за 1:1.

В 81-ата минута Кот Д`Ивоар стигна до пълен обрат. Симон Адингра вледе отдясно и центрира в наказателното поле, и нападателят на Борусия Дортмунд Себастиан Алер реагира фантастично и сложи крак, отклонявайки топката в мрежата на Нигерия.

Футболистите на Нигерия тръгнаха да търсят изравняването на резултата и в 90-ата минута стигнаха добро положение, но в крайна сметка атаката бе блокирана.

В края на срещата реферът определи 7-минутно продължение на двубоя, в което домакините успяха да удържат резултата.