Жозе Моуриньо се завърна в Реал Мадрид. Мнозина гледат скептично към този ход на „лос бланкос“, но именно португалецът е човекът, с който започнаха златните години на испанския колос, макар не всички да си спомнят.

Моуриньо пое Реал Мадрид през 2010 година. Тогава отборът не бе такъв, какъвто свикнахме да го гледаме впоследствие. „Кралете“ не бяха стигали до полуфиналите в Шампионска лига от далечната 2003 година, но Специалния промени това.

Официално: Реал Мадрид представи Специалния

Моу не успя да спечели Шампионска лига, но положи основата за последвалите успехи на клуба в най-престижния европейски клубен турнир. Три години на „Бернабеу“ стигнаха на Специалния за три полуфинала в Турнира на богатите.

Още тогава Жозе заяви, че тези три полуфинала „не галят“ егото му и не го „задоволяват“, но е факт, че предишните 18 треньори, изредили се на „Бернабеу“ за 21 години, са достигали до тази фаза на Шампионска лига едва пет пъти.

Последвалото е история, която всички знаем. Година след раздялата си с Моуриньо, Реал Мадрид постигна мечтата = спечели Десетата. Последваха три поредни между 2016 и 2018 година, а след това още две - през 2022 и 2024. Нещо, за което Моуриньо постави основите.

Самият Жозе призна през 2020-а, че най-тежкият момент в кариера му е отпадането от Байерн Мюнхен през сезон 2011/12 след изпълнение на дузпи. Моуриньо заяви тогава, че отборът му е бил най-добрият в света, но загубата е разбила сърцето му.

Именно към този сезон 2011/12 също е редно да се върнем. Тогава Реал Мадрид може да е бил, може и да не е бил най-добрият отбор в света, но със сигурност бе №1 в Испания. „Кралете“ триумфираха в Лигата на Рекордите под ръководството на Моуриньо.

За първи път в историята на испанския елит отбор стигна до 100 точки, като го направи и с рекорден брой отбелязани голове. Моуриньо спечели и Купата на Краля - 20 години след последния триумф на отбора. Той триумфира и със Суперкупата на Испания.

Сега ситуацията изглежда колкото различна, толкова и подобна. Реал Мадрид има имената, но няма отбора, а егото изпъква на първо място. Ако има кой да се справи с Мбапе, Винисиус, Белингам, Валверде и компания, различен от Карло Анчелоти, това е именно Моуриньо.

Жозе се връща с мисия на „Бернабеу“. Първо трябва да поправи разрушената съблекалня на Реал Мадрид и там да няма лагери, но също толкова важно е да вдигне и футболното ниво, за да изпълни последната си задача - да триумфира с Шампионска лига, единственото, което му липсва в Мадрид.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS