Спортният директор на Янтра Габрово - Борислав Стойчев, говори пред Дарик и dsport преди старта на Втора лига. Бившият футболист на Берое и Левски сподели какви са амбициите на "ковачите" за новия сезон и разкри как вървят ремонтните дейности в Габрово, където стадион "Христо Ботев" ще се сдобие с осветление.
Господин Стойчев, предстои старта на шампионата във Втора лига. С какви амбиции влиза Янтра в първия слот в този сезон?
- С оглед на много доброто представяне от миналогодишният сезон, тази година имаме амбиции да надградим, да имаме едно по-добро представяне. Имаме и други амбиции, да налагаме и млади момчета, момчета от школата, но общо взето амбицията е да надградим и да се представим достойно.
Тъй като миналата година бяхте реално точно под чертата за промоция, сега да разбирам, че ще гоните място, което дава право на участие в Първа лига?
- Тази година с оглед на формата ще бъде доста по-трудно, но ние имаме амбицията. Разбира се, не е на всяка цена, но все пак ще положим всички усилия да достигнем до там.
Знаем, че освен спортно-технически нещата трябва да бъдат изгладени структурно като база, започнаха ремонти на стадиона, какво е състоянието да ни разкажете от тази гледна точка?
- Извършват се ремонтни дейности, предстои монтирането на стълбовете на осветлението, което ще бъде завършено до край на август месец, може и малко по-рано. Така и съоръжението ще придобие доста добър вид и готов вид за Първа лига. Едно красиво съоръжение, наистина нещата инфраструктурно в Габрово като спортна инфраструктура се подобряват. Предстоят и ремонтни дейности през април, Най-вероятно ремонт на другия стадион, който ще започне най-вероятно през септември или октомври. Около стадиона има ремонтни дейности, като паркинги, буферни зони. Така че, наистина, инфраструктурно нещата стоят добре.
Тоест да разбираме, че ще имате готовност, ако спортно-технически се справите да посрещнете мачове от елита в Габрово?
- Да, ако съумеем да се класираме за Първа лига, съоръжението ще бъде напълно готово.
Имате ли поглед върху другите отбори, какво правят от Втора лига и какви са очакванията, кои са фаворитите, къде очаквате изненада?
- Така като наблюдавам селекционния процес и подготовката, може би Фратрия и Дунав Русе стягат редиците, ако може да се каже. Афишират амбиции с оглед на футболистите, които привличат. Да не забравяме традиционните отбори, като Пирин и Етер. Втора лига е много изравнена, винаги се получават някакви изненади, дали долу в класирането или горе. Така че да, може би това са фаворитите, но очакваме и изненади и много трудно и равностойно първенство.
Има ли голяма разлика между Първа и Втора лига? Виждаме, че новаците от Втора лига сега в Първа стартираха доста неубедително.
- За да си конкурентоспособен в Първа лига трябва да направиш доста добра селекция. Иначе, наистина нещата стават трудни, особено в началото, ако започне първенството с 3-4 загуби. Наистина е много трудно след това да направиш нужното усилие, за да победиш и да се спасиш. Разликата наистина има.
Вечният спор – българи и чужденци. Янтра е от отборите, които не са привличали, мисля, чужденци в последните години и сега нямате, може и да бъркам, разбира се. Лесно ли е да се селектират български футболисти? Има ли млади български футболисти, които искат да играят в футбол, защото сме виждали отбиване на номера?
- Нямаме чужденци. Водим такава политика, без чужденци, да налагаме и да привличаме млади момчета. Имаме момчета и от школата. Има млади момчета, които имат желание, но лично моето мнение е, че там трябва да се полагат наистина много, много усилия, за да достигнат така нивото на футболисти във Втора лига. Има качествени момчета, но просто все по-рядко и по-рядко се намират и им се дава шанс. Политиката в България трябва да бъде насочена към подобряване и развитието на тези момчета във всеки един аспект. Има таланти, разбира се, но просто трябва според мен доста повече труд да се полага там.
Ако погледнем малко по-глобално въпроса, къде се къса нишката? Тъй като вие сте професионален футболист и сте играл на високо ниво в България. Каква е разликата между, обичаме да казваме, едно време и сегашното развитие за младите футболисти?
- Базовата подготовка, може би. "Едно време", аз не обичам тази дума, защото всеки се сравнява с едно време какво е било. Едно време се за едно време. Аз пак казвам, че според мен се полага достатъчно усилия и като количество тренировки, защото знаете, че "едно време", се играеше на сгурията, по училищата, по цял ден. Това трупа, първо усилия, второ и качества. Докато сега тренировките са лимитирани до час, час и половина, един път до седмицата. Няма я тази целенасочена политика, която е била и може би това е причината да се къса някъде нишката. Първо базовата подготовка като малки децата е много, много занижена. И след това и развитието. Много по-бавно се случват местата. Може би там е причината.
И последно, доколко ще повлияе това, че групата е от нечетен брой след отказа на Крумовград да играе в първенството?
- Не мисля, че ще повлияе чак толкова. Всеки отбор ще има по една седмица почивка, което ще спомогне да подобри някакви аспекти от играта или да се почине емоционално. Така че не мисля, че ще бъде някакъв фактор.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS