Педседателят на българската федарация по тенис Стефан Цветков говори в предаването "Седмицата на Дарик" по Дарик радио за последните новини от света на тениса, като засегна и въпроса за развитието на Sofia Open.  

„Ударът от пандемията е върху всички. В тениса няма цикличност, сезонът продължава цяла година. Вирусът удари играчите, удари промоутърите, удари централите, намаляха приходите, което изнервя хората. Играчите загубиха от наградни фондове, а също и тези с големите рекламни договори. Има едно наслагвано напрежение в турнирините организатори, които са едната част от триъгълника. Там има търсене на по-добра комуникация с играчите“.

„Играчът освен за постижения, той играе и за печалба. В много от случаите играчите не се съобразяват с някои турнири това утежнява нещата за организаторите. Но в тези случаи на помощ влязоха местните власти. В Берлин, Майорка, Хамбург. Има много примери“.

„Вече няма по-обикновени организации, всеки си има организация, дори самите големи шлемове. В тези времена не могат да се правят по-генерални неща“.

„6 до 8 милиона на световно ниво за развитие на спорта от ITF са прекалено малко. Трябва да се намерят още средства за развитие на малките. Ще е добре, ако звездите да участват в кампании за популяризиране на тениса сред младите в своите страни“.

„Сръбската федерация получава 650 хиляди евро от държавата и няма нито един спонсор. В момента никой не може да си позволи да бъде спонсор. В този тежък момент никой не иска да си хвърли парите“.

„Ние говорим за това, да намерим нови варианти за модел на развитие на талантите. Преди беше по-централизирано. Парите бяха много малко. Сега ако във футбола има ФИФА и УЕФА, тук в тениса парите отиват в много страни, в голямата си част за наградни фондове и ориентиране към рефинансиране. Проблемът е, че след 18 години всеки състезател сами си решава и не се знае дали инвестициите в него могата да се върнат по някакъв начин“.

„Убеден съм, че тенисът трябва да влезе в училищната програма. Тази година се работи по-сериозно тенисът да влезе в училищата. Важна е и връзката с клуба. Клубовете трябва да рефинансират Федерацията е обединението на клубовете, не е някаква мегаструктура. Тези стъпки не са направени, защото всеки го е завъртяла кризата и оцеляването е трудно. Ученическият тенис може да промени всичко, но трябва да се работи, за да се развие.“

„Винаги съм използвал контактите си, за да помагаме на нашите тенисисти. Тенисът е индивидуален спорт и финансиране няма, но пък е признание за всеки. Ако може на световно ниво да се изчисти модела, но е фрустриращо толкова бавно да стават нещата“.

„Вече 6 години, макар че няма възвръщаемост, това е за зриелите, за децата. След Банско, след Григор и Христо Стоичков, Sofia Open стана марка по целия свят“.

„Хората, които държат лиценза, вярват в София, но има предложения и от други големи градове. От държавата е трудно да се очаква активност и затова ни трябва сериозни партньори. Федерацията може да бъде само техническа подкрепа. В идеален вариант, при участие на Григор, този турнир би бил топ. От началото на 2020 г. сме във въртележка, при която е трудно да се направи точен анализ. Но това не зависи от АТП, а от тези, които държат правата на турнира и той иска да даде последен шанс на София“.

Dsport е и във Viber! Присъединете се и бъдете преди всички

Шефът на федерацията по тенис: Няма да се изненадам Съдът в Австралия да отмени решението за Ноле

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS