В медийния ден на стадион „Българска армия“ няколко от ръководителите и отговорниците по строителните дейности на обекта говориха по най-важните теми, свързани с реконструкцията на дома на ЦСКА.
В началото техническият ръководител на обекта Димитър Каламов обясни докъде е стигнала работата по основната трибуна на съоръжението – Сектор А.
„Вече сме приключили с най-важните неща от Сектор А, налети са основите. Изпълняваме вертикалните елементи на ниво -2. Тече усилен процес, има около 150 човека на обекта“, започна той.
Той поясни, че се работи усилено и по график: „Всичко върви по график, използваме всяко време, което е подходящо за работа, като гледаме да работим в най-добрите условия, които ни позволява времето“.
„За момента нямаме спънки, всичко е по график. Правим всичко възможно, но каквото зависи от нас, ще бъде изпълнено в срок“, обеща той.
„Според нас всичко ще бъде направено по график и ако има възможност, и по-рано ще го направим“, допълни Каламов.
„Има и други изпълнители на обекта, в момента тече грубият строеж. Крайното завършване на стадиона, както го е заявил възложителят, ако всичко тече при всички изпълнители по график и срок, ще завърши през пролетта на 2026“, допълни друг от отговорниците на обекта на стадиона на ЦСКА.
Изпълнителният директор на завода в Пазарджик на фирмата Главболгарстрой, отговорна за реконструкцията на стадион „Българска Армия“ – Георги Диков, разкри докъде върви монтажът на големите колони и останалите елементи на съоръжението в „Борисовата градина“.
„Както виждате, доста е напреднал монтажът, откъм производствен график, вървим по план. 90% от носещата конструкция, която е греди и колони, е произведена и е на склад. Чакаме да бъде докарана и монтирана. Производството продължава, като наблягаме на трибунните панели, оформящи чащката на стадиона. Елементите се произвеждат на закрита среда, не ни притесняват метеорологичните условия. Успяваме да се справяме без никакви пречки и следваме графика на проекта“, започна Георги Диков.
Той открои важността от природосъобразно изграждане на обекта: „Абсолютно, предимството на сглобяемата конструкция са ясни. Избягват се кофражни и бетонни работа. Работи се доста бързо, без значение метеорологичните условия. Ако не бяха сглобяеми елементи, щеше да отнеме повече време и да има по-голям шум. Всички съвременни стадиони се правят по този начин“.
„За производство остават 15-ина от големите колони. Стремим се до края на месеца да са поставени. Следват гредите, а след това ще можем и трибунните панели да монтираме“, разкри той.
Директорът разграничи централната трибуна спрямо останалите 3 сектора на стадиона: „Сектор А е монолитна конструкция, която се изпълнява по различен начин. Секторите Б, В и Г са сглобяеми. Вървим по график и се надяваме дори да го изпреварим, когато можем“.
„Доколкото знам, тепърва предстоят възлагания на следващите етапи от строителството и затова на този етап не мога да коментирам“, поясни той.
„Тук също не мога да коментирам, тъй като сме на етап груб строеж на Сектор А и останалите сектори“, завърши Георги Диков относно срокът за поставяне на тревна настилка.
По темата с терена архитектът от IPA - Калоян Димов, заяви: „Да, теренът отговаря на изискванията на УЕФА – 105 на 68, 2 метра ивица отстрани и още 4,5 метра до самите седалки. Поставянето на терена ще бъде съобразено с графика, за да може през 2026 г. да имаме първата футболна среща на обекта“.
Накрая представител на изпълнителите на стомановата конструкция, която ще даде външния облик на стадиона - Петър Караманлиев, също обясни докъде вървят дейностите на неговия ресор: „Изпълнението е почти изцяло на волтова връзка. Това, което се прави в момента, пристигат материалите, нямаше възможност да се монтират досега. Работим по монтирането на стоманените детайли. Продължаваме по график. Това ще държи всичко, което ще се вижда и няма да се вижда. Ще има много повече метал във външния вид“.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS