Правещият фурор в Националната Хокейна Лига на САЩ и Канада Александър Георгиев не е единствената ни гордост в този спорт. В близка Чехия 21-годишният хокеист Дан Георгиев играе за силната академия в Пилзен, а според специалисти бъдещето му е бляскаво. Той е роден в Чехия, но има български корени - баща му Мартин Георгиев. Младият талант не забравя родината си. Той даде интервю за местното издание hockey.cz, в което разказва за любовта си към България.

- Георгиев! Това си звучи като българско име. Каква е връзката ви с България?
- Имам българско гражданство от 16-годишен. Татко е роден в тази държава. Аз исках да имам българско гражданство. Въпреки това, живях малко в България. Учих нормално в Чехия. Но имайки един родител от България, това ми дава право на гражданство. Това означава, че аз имам право и да играя за националния отбор.

- Ще стане ли това?
- Играл съм няколко приятелски мача. Но за да участвам в официалния турнир на IIHF, трябва да съм играл поне два сезона в местното първенство. Тази година успя да постигна това. Но заради пандемията от коронавирус, мачовете от Дивизия 2 в Исландия не се състояха.

- Играли сте за ЦСКА в българското първенство...
- Да, летях до София няколко пъти през сезона. Отборът ми услужи като направи всичко възможно да изтегли максимално много мачове през тези седмици, в които бях в София, за да мога да участвам в двубоите.

- Какво е нивото на българския хокей?
- Този спорт не е много популярен в България. Има шест отбора в първенството. В хокея няма много пари. Повечето хокеисти играят повече за собствено удовлетворение и забавление. Повечето отбори са съставени от българи, които са работили в чужбина, но са се завърнали. Имахме и по-млад отбор.

- Въпреки това, се представяте добре.
- Да беше хубаво. Един път играхме срещу друг отбор от София. Много хора дойдоха. Стана дерби.

- Александър Георгиев, вратар роден в България, прави фурор в НХЛ. Дали този негов успех ще спомогна хокеят в България да стане по-популярен?
- Честно казано, спорт номер 1 е бил, е и вероятно винаги ще бъде футболът в България. Хокеят е на дъното на социалния интерес. Но е вярно, че след появата на Георгиев за хокея се говори повече в България.

- Смятате ли, че нивото на хокей на Балканския полуостров като цяло може да вдигне в следващите години?
- Има проблем и той е от финансово естество. Ако се намерят повече инвеститори, които да дават за този спорт, то той със сигурност ще тръгне нагоре. Има достатъчно млади хора, които биха проявили интерес. Но няма места за тренировки. Има една зала в София, където всички клубове тренират. И заради това не остава време и място за младите, които искат да тренират хокей.

- Разкажете ни повече за столицата София?
- В този град има нещо специално. Атмосферата е страхотна. Да, разбира се, не е най-красивият град на света, но хората компенсират с това. В сравнение с чехите, българите са доста дружелюбни. След като пристигнах, треньорът му запозна с един съотборник. Станахме приятели и винаги, когато отивам там, мога да спя при него и семейството му. Вратите ми винаги ще са отворени за него.

- Какви са твоите планове за бъдещето?
- Уча във Факултета по право в Пилзен. Със сигурност ще искам да завърша това образование. Възможно е да оставя и хокей за малко. Но със сигурност искам да играя за България на световно първенство по хокей на лед. Искам да помогна и младите хора в България да тренират хокей на лед.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS