На 15 май ще се изиграе финалът за Sesame Купа на България сезон 2023/24. В седмиците преди двубоя заедно със Sesame ще ви разказваме интересни истории свързани с турнира за Купата на България през годините.

През годините Купата на България, както и всеки национален турнир, е поднасяла множество незабравими моменти, свързани с триумфи на Давид срещу Голиат, или с титанични сблъсъци между гигантите на родния футбол.

Един такъв сблъсък се състои на 8 септември 1965 г., когато един срещу друг в спор за Купата на съветската армия се изправят грандовете ЦСКА (по това време ЦСКА Червено знаме) и Левски.

Важно уточнение: през годините турнирът за националната купа на България е носил различни имена, като в периода 1945 – 1982 г. той е наименуван Купа на Съветската армия.

Двата клуба в този период:

По това време „армейците“ носят името ЦСКА Червено знаме, след като през октомври 1963 г. ЦДНА е обединен с ДСО Червено знаме. По-сериозната промяна в отбора е неговото подмладяване, тъй като поколението, което стига до рекордните по онова време 9 поредни шампионски титли на България, постепенно върви към своя заник и затова на негово място трябва да бъдат намерени достойни наследници. Вследствие на подмладяването ЦСКА изживява трудни моменти, като през сезон 1962/1963 г. е прекъсната серията на „армейците“ от 9 поредни титли на страната, като тимът завършва трети. През следващият сезон пък спадът е огромен и ЦСКА Червено знаме финишира едва на 11-о място, което е най-слабото му класиране в историята. В опит да бъде вдигнат отборът, за старши треньор е назначен руснакът Григорий Пинайчев, който е първият чуждестранен наставник на „червените“ и трябва да опита да стабилизира отбора след края на ерата под ръководството на Крум Милев.

Що се отнася до Левски, „сините“ също се намират в тежък момент от своята история, тъй като не са ставали шампион от 1953 г. и на са печелили Купата от 59-а. Централна фигура в състава на столичния клуб е Георги Аспарухов, който макар и през 1965 г. да е само на 22 години, има натрупан сериозен опит в мъжкия отбор на Левски. Около Гунди в състава на Левски са имена като Иван Вуцов, Сашо Костов, Бисер Михайлов и Христо Илиев – Патрата, с които „сините“ в следващите години успяват да зарадват привържениците си с нови трофеи.

Как се развива турнирът през сезон 1964/1965 г.:

В юбилейното 20-о издание на Купата на Съветската армия не липсват изненадите, като победителят в последните 2 години – Славия, отпада още в 1/16-финалите с позорното 0:4 от ямболския тим Никола Лъсков. Финалистът от последните 3 сезона – Ботев Пловдив, също отпада в този етап от надпреварата след поражение с 1:2 от Септември.

Ранното отпадане на доминантите в последните 2 издания на турнира дава възможност за пробив на ЦСКА и Левски.

Двата отбора стартират с убедителни победи в 1/16-финалите на надпреварата, като „червените“ надделяват над ДМЗ Антон Иванов (Пловдив) с 3:1, а „сините“ побеждават Балкан Габрово с 4:0. Тимът на Григорий Пинайчев побеждава Септемврийска слава Михайловград с общ резултат 7:0 и се класира сред най-добрите 8. Възпитаниците на Рудолф Витлачил имат огромни трудности срещу Николай Лъсков (Ямбол), който отстраняват с 2:1 в двата мача.

В четвъртфиналите ЦСКА и Левски елиминират други два софийски отбора – Спартак и Академик. „Армейците“ побеждават Спартак с Добромир Жечев в състава с общ резултат 5:2 (3 гола в двата мача бележи Никола Цанев, а попаденията за спартаковци са дело на Димитър Желязков). Резултатът от двата мача между Левски и Академик е 6:3.

В спор за място на финала ЦСКА се изправя срещу Локомотив София, за който по това време играят Никола Котков, Апостол Чачевски и Спиро Дебърски, а именно през 1965 г. в първия състав на столичните „железничари“ дебютира Начко Михайлов.

Задачата пред Левски също не е никак лесна – два мача срещу Берое с Петър Жеков, Петко Бароков и Иван Вутов.

И двете полуфинални двойки предоставят равностойни мачове, за което свидетелстват и резултатите в тях. И ЦСКА, и Левски не успяват да спечелят домакинствата си, които завършват при нулеви равенства.

Въпреки това, и „червените“, и „сините“, печелят гостуванията, като точен за ЦСКА на стадион „Локомотив“ за минималния успех с 1:0 е Аспарух Никодимов. В Стара Загора Симеон Николов дава аванс на Левски още от съблекалнята с удар от дистанция, матирал Тодор Кръстев. Петър Жеков изравнява в 65-ата минута. Десет минути преди края на мача вратата на Берое отново е поразена с удар от дистанция, като голът на Иван Здравков – Джек Раби е решаващ за класирането на Левски на финала.

Финалът:

Мачът за Купата на Съветската армия е на 8 септември 1965 г. на стадион „Славия“. Мачът се играе там, тъй като по това време двойно по-големият „Васил Левски“ е в ремонт. На трибуните има 30 000 души, зажаднели да видят първия финал за Националната купа между ЦСКА и Левски от 15 години насам.

Финалът е трети между двата гранда, откакто стартира турнирът за Купата на България, като балансът до момента е 2:0 успеха за „сините“.

В спора за трофея двата отбора влизат в коренно различно настроение. Левски е новокоронованият шампион, успявайки да сложи край на 12-годишното чакане за титла на България. ЦСКА пък е надградил сериозно спрямо 11-ата си позиция през 1964 г., финиширайки четвърти и гарантирайки си участие в турнира за Купата на носителите на купи.

Като лек фаворит преди мача в „Овча купел“ може да бъде определен Левски, който разполага с по-опитни състезатели, който са по-добре стиковани помежду си. Освен това, „сините“ са в приповдигнато настроение след спечелената титла на България, като през сезона тимът побеждава на два пъти ЦСКА без да допусне гол – с 1:0 и 3:0.

Битката пред пълните трибуни в Югозападна София започва без каквото и да е церемонене или проучване от двата отбора, които тръгват в атака от първата минута.

Още преди да са изминали и 2 минути Стоян Йорданов отразява шут на Георги Аспарухов, а в 4-ата минута ЦСКА повежда в резултата. Евден Каменов центрира от крилото, а в наказателното поле Иван Вуцов и Бисер Михайлов не успяват да изчистят топката, която стига до Аспарух Никодимов, който праща топката в мрежата – 1:0 за ЦСКА!

В следващите минути за Левски е изключително трудно, като играта му не върви, а Георги Аспарухов има проблем с контузия, а и е пазен зорко от Димитър Пенев и Борис Гаганелов.

Единадесет минути преди края на редовното време на първото полувреме се стига до момента, с който това дерби влиза в историята – рециталът на Никола Цанев, който скрива топката от цялата защита на Левски и вкарва втори гол за „армейците“. Легендарната осмица получава топката в наказателното поле, където е пълно с играчи на „сините“.

Задачата пред капитана на ЦСКА изглежда невъзможна, но той прави невъзможното. Цанев е с гръб към вратата и излиза от наказателното поле, след което насочва погледа си към целта си – мрежата зад Бисер Михайлов. След това Кольо Цанев започва своя танц, с който остава в историята на дербито и на българския футбол. Той финтира последователно Александър Манолов, Георги Стоянов и дори капитана на Левски Иван Вуцов. Михайлов излиза към границата на вратарското си поле, за да пресече пробива на Цанев, но е преодолян с елегантно прибиране на топката с десния крак, след което капитанът на ЦСКА с мощен удар с левия крак праща топката в мрежата пред погледа на още един „син“ бранител, опитал с шпагат да предотврати гола – 2:0 за ЦСКА в 34-ата минута след шедьовър на Никола Цанев!

Колаж: facebook.com/cskasofia1948fanclub

Освен че изостава с два гола, Левски понася нов тежък удар по амбициите си за победа, тъй като в 35-ата минута Симеон Николов е изгонен от главния съдия Йон Ритер от Румъния за нарушение срещу Христо Маринчев.

След почивката ЦСКА отпуска педала на газта, уверен в победата си, и това му изиграва лоша шега. В 65-ата минута Иван Василев си вкарва автогол след пробив на Иван Здравков – 1:2!

Макар и с човек по-малко, Левски получава огромен импулс след намаляването на пасива си. Така се стига до 73-ата минута, когато румънският съдия отсъжда дузпа за Левски след нарушение на Иван Василев срещу Александър Костов и Георги Соколов от бялата точка преодолява Стоян Йорданов – 2:2!

След този гол ЦСКА е длъжен да реагира, за да не допусне да бъде обърнат от 2:0 в своя полза от Левски, който играе с човек по-малко.

Финалният щурм на „армейците“ се увенчава с успех в 85-ата минута, когато Димитър Якимов е фаулиран в наказателното поле и ЦСКА получава дузпа. Зад топката застава най-младият футболист на терена – 19-годишният Янко Кирилов, който не трепва и поразява вратата на Левски, в който играе допреди 2 години – 3:2 и „червен“ триумф за Купата!

Мачът на стадион „Славия“ се оказва повратен за развитието на този отбор на ЦСКА и дава началото на ново силно „червено“ поколение, което постига множество успехи и което достига до епохалните полуфинали срещу Интер в Купата на европейските шампиони, решени с трети мач на „неутрален“ терен в Болоня.

Освен това, третият финал между „червени“ и „сини“ в турнира за Националната купа показва, че и в двата отбора има невероятни футболисти, които макар и на крехка възраст, са готови да носят отговорността на огромните очаквания на феновете на своя отбор.

Средната възраст на стартовата единайсеторка на Левски във финала срещу ЦСКА е 24,5 години, като най-възрастен е Георги Стоянов (29). Ситуацията в състава е още по-впечатляваща. „Армейците“ са със средна възраст 22,3 години, като най-опитен е 26-годишният Иван Василев.

Сблъсъкът между две от златните поколения на двата гранда на българския футбол завършва с триумф на ЦСКА, като така „армейците“ печелят своята пета Купа на България. В по-глобален мащаб, 1965-а година дава началото на нова доминация на ЦСКА и Левски в първенството и за Купата, където двата отбора печелят общо 9 шампионски титли и 8 Купи в следващите 10 години.

Мъката за феновете на ЦСКА приключи! Махнаха Нестор Ел Маестро

Определиха съдиите за първите полуфинални битки в Sesame Купа на България

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS