Трансферният прозорец в България е широко отворен, а в последните няколко дни клубовете се активизираха на пазара и представят един след друг нови футболисти. Всъщност прозорецът ще бъде отворен няколко месеца, което означава, че отборите в Първа и Втора лига имат достатъчно време да сглобяват и ремонтират своите състави.

В повечето отбори наблюдаваме традиционното преселение на чужденци. Някои могат да си позволят добри играчи със солидни визитни, а други не чак с толкова добри, но с идеята, че ще ги покажат в България.

В някои тимове обаче застрашително започна да се пълни квотата, отпусната от БФС, от 20 чужденци, които могат да бъдат картотекирани. Тук говорим не за играчи, които имат или нямат български паспорт, а такива, които в юношеските си години са развити в български клуб. Паспортът не играе роля.

Нека напомним, че преди известно време отпадна ограничeнието за максимален брой картотекирани играчи извън Европейски съюз, които могат да бъдат в тази квота от 20 човека, но пък за сметка на това по време на футболен мач в протокола могат да бъдат записани едва петима такива.

Какво е положението във водещите ни отбори?

Към днешна дата Лудогорец със сигурност разполага в състава си с повече от 20 чужденци, а и се очаква в близките часове да бъде представено още едно ново попълнение. Според списъка шампионите имат на разположение 22-ма чужди играчи. Това означава, че най-малко двама няма как да бъдат картотекирани за българското първенство, а и за Европа, защото там също има съответните рестрикции. Разбира се говорим и за играчи, които са се върнали от наем, като Дорин Ротариу, но пък не се знае дали румънецът няма да впечатли Ивайло Петев и да остане.

ЦСКА показа активност на пазара, но пък при „червените“ се оказва доста дълъг списъка на футболисти извън Европейски съюз. “Армейците“ имат 19 чужденци, като от тях 7 човека са извън ЕС, което означава, че няма как всички да са в групата за дадени срещи, ако разбира се останат на „Българска армия“. Със сигурност трансферите на ЦСКА едва ли са приключили.

Бронзовият медалист ЦСКА 1948 също е активен в последно време на пазара. Към момента картотеката показва 14 чужденци, като освен тях има няколко, които са част от втория отбор на тима.

В Левски не изглеждат толкова притиснати от квотите, като имат на разположение 11 чужденци, въпреки че на практика „сините“ още не са започнали с трансферите.

Други, любопитни от тази гледна точка отбори, са Берое и Ботев Пловдив.

В Ботев Пловдив нещата също са близо до изпълнение на квотата. С 19 чужди играчи разполага към този момент Станислав Генчев, а преди няколко дни той обяви, че му трябват поне още 3-4 нови, като акцентът отново ще са чужденци. Ясно е, че „канарчетата“ също ще дойде момент, в който ще трябва да се разделят с някой от своите иностранци.

Старозагорци на практика правят нов отбор с фокус Аржентина. До момента те разполагат с 12 чужденци, като разбира се някои имат и европейски паспорти, но със сигурност Берое ще е любопитен чисто нов отбор.

В Локомотив Пловдив чужденците са 13, като „черно-белите“ имаха сериозни проблеми с документацията на трима от тях и почти не ги използваха през пролетния дял на шампионата в efbet Лига.

Забележка: Моментните данни са на база информация в портала transfermarkt. Тя се основава на футболисти собственост на клубовете, като трябва да отбележим, че в списъка може да има трайно контузени или играчи, които се връщат след наем.

Илия Груев пред Дарик и dsport: Моето настояще е свързано с Германия (ВИДЕО)

Контролата на Локо Пд с Марица ще бъде бенефис на Илко Пиргов

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS