Марко Трунгелити се намира на 236-та позиция в световната ранглиста на ATP. 33-годишният аржентинец няма големи успехи в кариерата си и не е успявал да влезе в първите 100.

Но Трунгелити се превръща в символ на борбата с уредени мачове в тениса. Някои го наричат “Колин Каперник на тениса” (б.р. Каперник стартира движението с колениченето, което е знак на протест срещу полицейската бруталност и расовата неравнопоставеност). През 2015 г. аржентинецът е бил потърсен от хора с довода, че искат да го спонсорират. Оказва се, че те уреждат двубои. Аржентинецът разказва, че мъжете му казали, че играчи могат да получат няколко хиляди за уреждане на сет или мач на ниво Фючърс, около 20 000 долара за Чалънджър и от 50 000 до 100 000 долара на ниво ATP. Те посочват и имената на осем играчи, които са участвали.

Трунгелити отказва и съобщава за инцидента на звеното за почтеност в тениса (TIU). Следва разследване, което завършва през 2017 г. В резултат от него са наложени забрани на сънародниците му Николас Кикер, Патрисио Ерас и Федерико Кория. Въпреки че тенис властите хвалят Трунгелити за това, че е съобщил за уговорените мачове, животът му се обръща с главата надолу и той е намразен в аржентинската тенис общност, наричан е доносник и е принуден да избяга от Буенос Айрес.

“Беше трудно с течение на времето и започнаха... тормозът, соченето с пръст, много малки гласчета, които не ми харесваха. И там започнах да осъзнавам, в кавички, кашата, в която съм се забъркал. Сякаш започнах да преживявам всичко, което се виждаше по филмите: имам предвид страха, който изпитваше семейството ми, общата безсмислица, с която се сблъсквахме... сурово, сурово”.

"Това не е момент в живота ми, който си спомням с щастие. Да, фактът, че имах смелостта да си отворя устата. Но вътрешно ми беше трудно. Изпаднах в известна депресия", споделя той само преди няколко дни пред аржентинското издание La Nacion.

"Сергей Стаховски, който ме беше нарекъл доносник, по-късно излезе и каза, че и на него са му предлагали. Сякаш всичко си идваше на мястото, но той ме пречупи, защото не го очаквах. Това, в допълнение към начина, по който действаха ATP, TIU, Асоциацията и ITF, беше огромна комбинация, удар след удар. Всички тези организации далеч не отговаряха на това, което е необходимо, за да се подобрят нещата".

Въпреки че през последните години тенисът постигна напредък в борбата с манипулирането на мачове и преодоляването на неравенството в спорта, все още има много какво да се направи.

"Играчите, които го правят (уговарянето на мачове), в началото ще са били малко по-внимателни. Винаги казвам едно и също нещо: фокусът е върху играчите, но има много треньори, които го правят", споделя Трунгелити.

"Но докато ATP не пожелае да промени системата, няма да се случи много. Бих казал, че това е почти феодална система, отпреди 200 години, в която два процента живеят като богати хора, а останалите умират; това е същото. Защото играчът, който е извън първите 100, не може да живее. А при двойките трябва да е в първите 60.

След като прекарва няколко години в Андора, наскоро той най-накрая се завръща у дома, за да изиграе първия си турнир в Аржентина от всички събития. Близо пет години по-късно. Трунгелити отпадна в първия кръг на квалификациите на надпреварата в Буенос Айрес тази седмица, като заяви, че не е могъл да се концентрира заради враждебното посрещане, което е получил. 

Въпреки че няма да остане в историята на тениса заради успехите си, Трунгелити ще бъде запомнен заради факта, че се противопостави на аржентинската мафия. И заради култовото си участие на Ролан Гарос през 2018 г. Той преминава близо 1 000 км. от Барселона до Париж, притиснат в малък автомобил заедно с по-малкия си брат, майка си и баба си, за да участва в първия кръг на Откритото първенство на Франция като щастлив губещ след отказването на Ник Кирьос. И съдбата му се отплаща, след като той побеждава Бърнард Томич в четири сета, за да стигне до втория кръг.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS