Много хора обвиниха Милан, че през това лято тимът не е бил достатъчно активен на трансферния пазар и е отстъпвал съществено на преките си конкуренти в челото на Серия А. „Росонерите“ дадоха по-малко от 50 милиона за нови футболисти, което за тим, борещ се за титлата в едно от топ 5 първенствата на континента е пренебрежително малко.
Началото на сезона за Милан също не е особено силно – отборът е на 5-о място във временното класиране с 14 точки, като изостава на 3 от лидера Наполи след изиграването на 7 кръга.
На фона на това, една от сделките на „Дявола“ през това лято зарадва мнозина от привържениците на отбора и ги изпълни с оптимизъм. Това бе привличането на 21-годишният Шарл Де Кетеларе от Брюж, за когото Милан даде 32 млн. евро. (евентуално да е най-скъпият изходящ трансфер от белгийското първенство).
Макар и съвсем млад, Де Кетеларе идва на „Сан Сиро“ след 3 пълни сезона в първия състав на Брюж в белгийското първенство. Фактът, че скаутите на Милан следят младока още от първата му кампания в мъжкия футбол, свидетелства за това, че трансферът на белгиеца е считан за изключително важен за „росонерите“, които очакват от Де Кетеларе да се превърне в една от следващите звезди на световния футбол, носейки фланелката в червено и черно. Затова и Милан подписа дълъг, 5-годишен договор, с младока, от когото се очаква много не само в клуба му, но и в родината му.
Интересното е, че когато е само на 19 години, Шарл получава наградата за най-обещаващ млад спортист на Белгия. На церемонията, докато той се появява на сцената, пред гостите в залата са прожектирани кадри от кариерата на Шарл. На тях обаче, той не играе футбол. Вместо това, на кадрите се вижда хлапе, играещо тенис. До около 10-годишна възраст Шарл практикува тенис и е смятан за един от най-добрите сред своите връстници.
Макар да изглежда изключително спокоен спорт от футбола, тенисът изнервя до крайност белгиеца и дори той трябва да ходи на психолог, за да се учи да си контролира нервите.
„Тенисът е много по-труден, когато губиш. Във футбола е по-лесно да намериш извинения, когато нещата се объркат, но в тениса си само ти. Ти си единственият виновен, ако играеш зле, а аз не можах да се справя със собствените си грешки. Не можех да понасям измамници, онези момчета, които крещяха, когато топката беше аут, а тя не беше. Тогава понякога се ядосвах и нарочно удрях всички топки или дори спирах да играя. Майка ми се опита да ми помогне с това, защото понякога се срамуваше. Дори имах треньор, с когото трябваше да медитирам, за да ме успокои“, разказва по-късно де Кетеларе, който спира с тениса и се насочва към футбола.
Основната „вина“ за това носи скаутът Биргер Ван Де Велде, който убеждава майка му да го пусне да тренира. „Винаги съм смятал, че във футбола Шарл има нещо специално, затова отидох направо да говоря с майка му и я убедих, че това ще е правилната стъпка за него. Освен това, аз й казах, че се надявам някой ден той да отиде в Милан: сега тя ми дължи фланелка“, разказа наскоро Ван Де Велде.
Смяната на спорта
За късмет на Шарл, той е роден на няколко минути път от стадион „Ян Брейдел“, където се подвизава местнияг гранд Клуб Брюж. Затова и той влиза в школата на „синьо-черните“, където се развива като футболист, преди през 2019 г., току що навършил 18 години, да бъде извикан в първия отбор, заедно с още шест юноши. В мъжкия отбор за сезона остават двама, един от които е именно Шарл.
Неговият дебют за мъжкия отбор на Брюж идва на 25 септември 2019 г. в мач за Купата срещу Франк Борейнс, в които Шарл остава на терена през всичките 90 минути. Вторият му мач обаче, е доста по-запомнящ се. Той е в Шампионската лига срещу Пари Сен Жермен. Макар белгийците да падат с 0:5, в страната остават доволни от представянето на Де Кетеларе. По това време се появява и интересът от Милан към него, като Аталанта е друг от тимовете, които се интересуват от услугите на офанзивния футболист.
Сезонът за Шарл завършва с титла на страната с Брюж, като самият футболист завършва кампанията с 2 гола и 3 асистенции в 27 мача във всички турнири.
????⚫️ Charles De Ketelaere & Noa Lang ???? Paris ????
— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) September 22, 2021
???? Impressed by this duo?@ClubBrugge | #UCL pic.twitter.com/RIpuxTgT1G
Следващата кампания Шарл бележи 5 гола и подава за още 8 в общо 46 мача. На 20 октомври 2020 г. той вкарва срещу Зенит в Шампионска лига, превръщайки се във вторият най-млад белгиец за всички времена, отбелязвал гол в Шампионската лига, след Ванден Боре. След това, Де Кетеларе се разписва още веднъж срещу руския тим, като така той става първият футболист от Белгия с 2 гола в най-силния европейски клубен турнир, преди да е навършил 20 години.
Макар да се развива добре, Шарл е перфекционист и не спира да работи, за да изчиства грешките си и да се подобрява.
„Фактът, че външният свят сега ме познава и има определени очаквания, не ме възпира. Аз съм много критичен към себе си, така че натискът често идва от самия мен. Не мога да си представя, че някога ще дойде момент, в който ще си помисля: „Сега съм тук, сега не може да бъде по-добре. Редовно поглеждам назад към мачовете си. Майка ми понякога иска да гледаме заедно, но това не ми харесва. Всичко изглежда добре за нея, докато аз предпочитам да гледам малко по-критично“.
Той започва третия си сезон в Брюж с триумф за Суперкупата на страната, като по този начин той прибавя трети голям отборен трофей във витрината си.
Шарл не отпуска педала на газта и през сезон 2021/2022 г. отбелязва 13 гола и записва 8 асистенции във всички турнири, като тандемът му с Ноа Ланг дърпаше Брюж напред в трудните моменти.
Кампанията завършва с титла на Белгия, а няколко седмици преди трансфера му в Милан, Шарл Де Кетеларе печели и Суперкупата на страната, за да напусне Белгия с 5 трофея във визитката си.
След финала срещу Гент, спечелен с 1:0, Шарл е толкова развълнуван, след като знае, че по всяка вероятност това е последният му мач за родния му отбор, че отива при феновете на Брюж, взима мегафона от ултрасите и започва да пее песните на своя тим.
Пробивът в националния отбор
Страхотните игри в клуба му, пращат Шарл Де Кетеларе в полезрението на националния треньор Роберто Мартинес. Той вика младока в края на 2020 г. и срещу Швейцария на 11 ноември Шарл прави дебюта си за „червените дяволи“. Първият му гол идва във втория му мач за Белгия, който е на 10 октомври миналата година. Той е във вратата на Италия в мача за третото място в миналогодишното издание на Лигата на нациите.
Макар Белгия да загуби, в страната са оптимисти, че Де Кетеларе може да е централна фигура сред новото поколение белгийски таланти. В страната вече виждат, че поколението на Еден Азар и Кевин де Бройне върви към своя заник, но в лицето на новото бижу на Милан в страната вярват, че „червените дяволи“ могато да останат сред фаворитите в големите форуми, в които участват. Дотогава обаче, Шарл Де Кетеларе трябва да се утвърди в новия си отбор и да продължи да се развива, този път в много по-силно първенство.
Какво купи Милан за тези 32 милиона?
Шарл де Кетеларе е поливалентен футболист, като през все още не особено дългата си кариера при мъжете той е играл както като бек, така и като централен нападател. Основната му позиция обаче е като офанзивен халф, откъдето той може да гради играта.
Макар и висок 1.92 м., футболистът разполага с много добра техника, като умее да ускорява бързо, както и да взима бързи решения в близост до противниковата врата. Той умее добре да се вклинява между линиите на противника и оттам да стреля, да подава към нападателя, или да търси разтегляне на играта по крилата.
Var, crisi Juve, #Allegri, #Bonucci, lotta scudetto, le disanime sugli infortuni, Adli, #DeKetelaere, i titoli provocatori della stampa,Diaz, le prime battute di questa stagione.Questo e tanto altro a #MilanSpace con @Angelredblack1 @Milanista_Serio @mirkosavona @Alexand72098361 pic.twitter.com/PC9DV0dtbr
— AngelRedblack- MilanTweet #MTW????????⚫ (@Angelredblack1) September 21, 2022
Позицията му му позволява да се включва успешно от втора позиция и оттам да търси завършващи удари. Самият Шарл умее да играе и с двата крака, макар левият да му е по-силен. На фона на това, играта му с глава не е толкова добра, колкото се очаква за изключително висок играч като него.
Позицията му на терена обаче не предразполага той да бъде цел на центриранията в наказателното поле и затова тази му слабост до момента не е фатална за играта му. На „Сан Сиро“ обаче, Де Кетеларе ще има двама професори при играта с глава в лицето на Златан Ибрахимович и Оливие Жиру и се очаква те да му помогнат да развие този аспект от играта си.
Макар в Белгия той да не се налага да играе в тим, който упражнява висока преса, Шарл Де Кетеларе е научен да гони противниковите футболисти в опит да затвори пространствата между централните защитници и да ги накара да грешат.
Работата по трансфера на този футболист отне над 2 години на Паоло Малдини и другите ръководни лица в Милан. Въпреки това, те успяха да намерят футболист, който да действа зад гърба на нападателя.
През последните години тази роля в тима на Стефано Пиоли изпълняваше Браим Диас, чийто наем приключва през следващото лято и се очаква Реал Мадрид да си го прибере, за да го използва.
На „Сан Сиро“ обаче, могат да бъдат спокойни, тъй като в лицето на Шарл Де Кетеларе те имат не просто достоен, а дори и по-добър наследник на Диас. Освен младостта си, Шарл вече показа, че е роден победител, а именно от такива футболисти се нуждае Милан, ако иска всяка година да е в борбата за трофеите не само в Италия, а и в Европа.
Най-сетне: Милан обяви привличането на Де Кетеларе
Грузинският демон, който не прости на България и сега подлуди Серия А
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS