Топ тимовете, застрашени да пропуснат Мондиал 2022

Пътят към Световното първенство през 2022 Катар е дълъг и труден. Феновете ще трябва да чакат повече от обикновено, тъй като шампионатът няма да се проведе традиционно през лятото, ами през зимата. Някои от най-добрите национални тимове към момента са сериозно застрашени дори да не успеят да се класират за Мондиала догодина.

Европейският шампион Италия е типичният пример, че класирането на Световно първенство не е лесна задача. „Скуадра адзура“ не успя да се добере до Мондиал 2018, а само три години по-късно спечели европейското първенство.

Ето кои са петте най-застрашени да повторят провала на италианците:

Испания

Испанците направиха първата си загуба в световна квалификация от 1993 година. „Ла Роха“ отстъпи на Швеция, но това не е единственият проблем за Луис Енрике. Испания не може да намери формата си, липсва и изявен голмайстор. Алваро Мората беше съсипан от критики по време на Евро 2020, но по-добър от него засега не може да се намери. Испания трябва да спечели всичките си мачове в групата и да се надява Швеция да сбърка, за да завърши на първото място.

Колумбия

Почти половината мачове от световните квалификации в Южна Америка се изиграха, а към момента колумбийците не заемат позиция, която да ги класира за Мондиала. Тимът е на петото място, въпреки че разполага с класни играчи. Ако Колумбия не се покачи в класирането, ще играе плейоф.

Нидерландия

Европейските квалификации за Световното първенство са в самото си начало, но Нидерландия намери сериозен отпор в група G. „Лалетата“ са на второто място със 7 точки, наравно с Черна гора и Норвегия, а лидер е Турция. Селекционерът Роналд Куман вече повече от година не е начело на отбора, който изглежда бледа сянка на себе си.

Чили

Чили е още една южноамериканска страна с много добри футболисти, която обаче е застрашена да не се класира за Мондиал 2022. Чилийците са на седмото място в потока от 10 отбора и трябва сериозно да подобрят резултатите си, ако искат да стигнат заветната цел.

Чили е с традиция в Копа Америка и Световните първенства, но към този момент участието в Катар е сериозно застрашено.

Япония

Япония е отбор, който винаги има какво да покаже на Световно първенство. Японците са в група B в третата фаза на квалификациите в Азия. Те започнаха по най-лошия начин – със загуба от Оман. Към момента Япония е с 0 точки зад Австралия, Саудитска Арабия и Оман. Все пак тимът има достатъчно време да се изкачи от последното място до по-челна позиция. Първите два отбора се класират директно за Мондиала, а третият ще се бори за място в четвъртата фаза от квалификациите.