След серия от повече от 2 месеца без загуба във Висшата лига, Астън Вила е толкова близо до Европа, колкото може би не е бил през последните 12 години. Да, въпреки страхотната форма на „виланите“, все още е налудничаво да си мислим, че могат да се класират за Шампионска лига. Но в интерес на истината не това е и най-важното за постигнатото от Унай Емери в Астън Вила през последните 6 месеца.
Испанският специалист тотално преобърна стила на игра на Вила, тим, който бе загубил голяма част от своята идентичност. Астън Вила винаги е бил тим, който се е славил с красив футбол, висока резултатност и големи трофеи. Най-големият от които е спечелената Купа на европейските шампиони през 1982.
В рамките на 6 месеца Астън Вила отново се превърна в силен отбор, способен да се конкурира с всеки съперник в елита. След звездния си дебют срещу Манчестър Юнайтед, спечелен с 3:1 в началото на ноември, Вила на Емери спечели 42 от 60 възможни точки. Той изведе отбора от 16-а до 5-а позиция в рамките на едва 20 двубоя във Висшата лига. Определено едно от нещата, с които ще запомним сезон 2022/23.
Как играе Астън Вила на Унай Емери?
Още от първите си дни начело, Емери приложи своите разбирания за играта. През сезона той използва основно схемите 4-2-2-2 или 4-2-3-1, като редува системата в зависимост от съперника и различните ситуации в мача.
Астън Вила пресира много високо, когато противниковият отбор изнася топката, с ясно изразена схема 4-2-2-2. Този стил от своя страна принуждава съперникът да играе с дълги топки или да изнася кълбото по земя, което е по вкуса на играчите на Емери, тъй като те често отнемат топката в неудобни за противника зони. Най-активни в пресата със сигурност са полузащитниците, които винаги получават постоянна помощ от крилата.
В изграждането на атаката, Астън Вила се пренастройва в схема 3-2-2-3, както правеше Емери и във Виляреал. Алекс Морено отговаря за прибавянето на допълнителна ширина по терена, докато Ашли Йънг допълва линията от трима в отбрана (както правеше Хуан Фойт в испанския отбор). Джейкъб Рамзи играе ключова роля, като изоставя позицията си на лявото крило (пред Алекс Морено) и влиза във вътрешността на терена, така че бившият играч на Бетис да има целия ляв фланг на изцяло свое разположение.
Страхотната форма на Тайрън Мингс и Езри Конса
Емери успя да върне добрата форма от преди 2 сезона на бранителите Мингс и Конса, които след тежката контузия на Диего Карлос бяха обект на много критики през първата половина от сезона. Двамата англичани се представиха много под очакваното ниво, а директен потърпевш бе стражът на „виланите“ Емилиано Мартинес.
До идването на Унай Емери Астън Вила допусна 20 гола в 13 мача и успя да запази суха мрежата си в едва 3 случая. В последните 10 мача обаче ситуацията се промени коренно: „виланите“ допуснаха само три гола, записвайки цели 7 чисти мрежи.
„Летящият“ Алекс Морено и „вечният“ Ашли Йънг
С пристигането си на „Вила Парк“, Емери поиска първото му попълнение да се казва Алекс Морено. Шефовете на Астън Вила изпълниха желанието му през януари, като той пристигна от Бетис срещу 13,5 млн. евро. Испанецът без съмнение е една от ключовите фигури в отбора. Не е случаен и фактът, че голяма част от атаките на Вила са изнесени именно през левия фланг, където господар е „летящият“ Морено. В допълнение пък той записа и 3 асистенции на сметката си, откакто пристигна в Бирмингам.
Отдясно продължава да се труди „вечният“ Ашли Йънг. На 37 години той продължава да показва, че все още има много с какво да допринесе. Логично, той е по-малко активен от Алекс Морено, но с опита си може да диктува темпото и да налага ритъм към играта на Вила.
Ефективността на Уоткинс и свободата на Буендия
Оли Уоткинс е може би най-голямата причина за страхотните мигове, които всеки един фен на Астън Вила изжявява в момента. Английският нападател има 11 гола във Висшата лига през календарната 2023 г. (единствено Холанд го задминава с 12). Уоткинс се промени коренно от идването на Емери, като от една страна комбинира много по-добре от преди, а от друга умее прекрасно да гардира топката и безкомпромисно да се надиграва в ситуация „един на един“ срещу противниковите централни защитници. Освен това, той е добър и във въздуха и с гръб към вратата, както и е способен умело да покрива празните пространства в половината на опонента.
Няма как да забравим и за Емилиано Буендия. Зад Уоткинс той има пълна свобода на действие. Категорично той е футболистът, който покрива най-голям периметър от всички футболисти на Астън Вила. Движението му е непрестанно, като винаги, когато съотборниците му се нуждаят от човек, който да получи топката в празно пространство, той влиза в т.нар. „джобове“, улеснявайки плавното преливане от защита в атака.
Готов ли е Астън Вила за нещо специално през този сезон?
Убийствена ефективност на Вила при Унай Емери, испанецът близо до знаменит рекорд
Полетът на Астън Вила достигна висини отпреди четвърт век
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS