Юношите до 17 години биха и Сърбия, за да спечелят предсрочно квалификацията си

Юношеският национален отбор на България по футбол до 17 години спечели предсрочно група 10 на първия квалификационен кръг след победа с 2:0 над Сърбия. Преди три дни юношите ни удариха и Хърватия с 1:0. Така имат 6 точки и им предстои мач с Лихтенщайн, който е без значение. В другата среща днес Хърватия надви Лихтенщайн с 3:0.

Двата отбора бяха предпазливи в първите 25-30 минути и кой знае какви голови положения нямаше. Най-чистата ситуация за нашите преди почивката се откри в 38-ата минута. Роберто Райчев проби по дясното крило и пусна успоредна топка на 10-ия метър, но сърбите избиха. Топката попадна в Чунг Чанг Нгуен-До, който стреля мощно. Топката обаче место да влезе във вратата се отби в главата на сръбски защитник и излезе в корнер.

В последните 4-5 минути сърбите се настаниха в нашата половина. Но се отчетоха само два поредни ъглови удара и шут над гредата на Велко Миросавич.

През второто полувреме сърбите влязоха по-агресивни и нашите се разминаха по чудо с гол, след като вратарят Алекс Божев показа невероятен рефлекс. Станкович центрира от корнер, Матея Бубан стреля с глава от 5 метра, но пловдивчанинът се разтегна и изби. Паднал Бубан нанесе нов удар, но този път Росен Маринов беше застанал на голлинията и изчисти. При продължението на атаката Йован Милошевич от 10 метра би в аут.

Нашите обаче избутаха ситуацията в половината на Сърбия и стигнаха до гол чрез нападателя на Славия Роберто Райчев. Симеон Василев проби от ляво и центрира, топката попадна в Асен Митков, който продължи към Райчев. Номер 9 в българския отбор се върна към централната зона и с обръщане прати топката в мрежата - 1:0 за България.

В 70-ата минута българският отбор удвои преднината си и това стана с прекрасна контраатака и още по-красив гол. Чунг Чанг Нгуен-До отне топката, преодоля в центъра 15 метра, елиминира един защитник и подаде на границата на наказателното поле на Асен Митков. Капитанът на България с прекрасен фалц забоде топката под сглобката на гредите и не остави никакъв шанс на сръбския вратар.

След гола сърбите направиха няколко промени, опитаха да затруднят българския отбор с далечни удари и центрирания, но стражът Алекс Божев не допусна напрежение. В последните минути българите проявиха завидна зрялост и пренесоха играта в половината на Сърбия, за да ограничат в зародиш опитите на домакините за някаква атака.

Състав на България: Алекс Божев, Захари Атанасов, Мартин Георгиев, Росен Маринов, Симеон Василев, Чунг Чанг Нгуен-До, Неджиб Хаджъ, Антоан Стоянов, Асен Митков (90' Михаил Цонев), Борислав Маринов (77' Петър Кирев), Роберто Райчев (80' Константин Павлов)