Системата ВАР ще стартира работа в България след година - през пролетта на 2021 година с 15-20 мача от плейофите. Това заяви бившият председател на Съдийската комисия Петър Петров, който в момента е мениджър по проекта за нашата страна.
Петров направи първа презентация на семинара на водещите рефери в Сливен за това как ще работи системата и какво е необходимо за правилното й стартиране. До въпросното стартиране обаче трябва да се мине обучителен курс за съдиите, също така БФС трябва да закупи цялата система и клубовете трябва да се подготвят.
На БФС ще бъдат представени три оферти за въвеждане на системата от три различни фирми. Едната е на Hawk-Eye, другата е на германска фирма, занимаваща се с оборудване на вановете за ВАР. Третата е от американска компания, също с участие в обучителния процес на арбитрите.
Членовете на Изпълкома на БФС ще се запознаят с офертите на 18 февруари, след което ще преценят коя оферта е най-добра. Нашият футболен съюз и по-специално съдийските шефове ще посрещнат гости от ФИФА през следващата седмица, които трябва да дадат предписания по въвеждането на ВАР и всички предхождащи стъпки.
Петров разкри, че родните рефери ще започнат обучение през лятото на няколко етапа чрез специален тренажор за ВАР. Това се отнася за всички съдии в efbet Лига, както и някои от Втора лига.
"Компромиси при обучението няма да се правят. В момента имаме един съдия, който е на високо ниво в Европа - Георги Кабаков. Но когато ръководи там, ВАР са например италианци. Защото все още нямаме подготвени българи. Най-напред ще се започне с обучението на международните ни съдии, за да влязат максимално бързо в европейските изисквания, когато излязат зад граница. След това ще бъдат обучени и реферите, които са в ранглистата на нашата първа лига. Накрая може би ще бъдат обучени и някои от младите и перспективни съдии от Втора лига като евентуален резерв, обясни Петър Петров.
Петров говори и за финансирането: "Ще търсим различни източници. На първо място ми идва като идея програмата "FIFA Forward Development", по която са кандидатствали и одобрени хърватите. Миналата седмица се проведе и първата среща с ВАР в хърватското първенство. Ние също ще кандидатстваме по нея. Разчитаме на помощта и на Министерството на спорта, защото за обучението на съдиите ще имаме нужда от още средства".
"Близо 90 страни в света въведоха ВАР. Надявам се поне да влезем в топ 100. За момента на Балканите зад нас са Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора. Вярвам, че няма да стигаме тяхното ниво, защото ще бъде много лошо.
"Не искаме да правим грешката, която Англия допусна. Ние ще държим да въведем т.нар "Review area" (бел. ред. монитор на терена)", сподели той.
Накрая той допълни, че баражът с Унгария през март по пътя на нашите национали към Евро 2020 ще се проведе на Националния стадион "Васил Левски" и няма никакъв проблем в това отношение. Стадионът, както и този в Разград, са лицензирани за използване на ВАР.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS