Няма връщане назад. След като системата ВАР беше въведена във футбола, тя стана неизменна част от него. Ще бъде използвана и на Световното първенство в Катар, което започва след броени дни.
Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство.
The introduction of VAR at the last World Cup proved that it is nigh impossible to remove controversy from soccer even at the highest level.
— AP Sports (@AP_Sports) November 11, 2022
by @jamesalanrobson https://t.co/It93jHIFLX pic.twitter.com/PlW6Y0dj68
Целта на системата за видеоповторения е да бъде от полза на реферите при взимането на крайните решения, така че да има все по-малко грешки. ВАР се развива и в Катар ще бъдат използвани нови инструменти.
По време на Световното ще бъде използвана технология, която на никой друг Мондиал досега не е била използвана.
Става дума за полуавтоматичното отсъждане на засади. Инструмент, навлязъл в Шампионска лига, който ще бъде използван и в Катар. Целта е по-динамични мачове с по-малко съдийски грешки.
Футболната топка е оборудвана с чипове и ВАР може да реши спорно положение в рамките на 25 секунди. Така се пести време вместо реферите да гледат повторенията няколко пъти.
В кои ситуации ВАР ще може да бъде използвана на Мондиала?
1. Ще се проверява валидността на всеки гол – ще се търсят нарушения на правилника – засади, фалове, игра с ръка.
2. Потенциални дузпи: Ще се гледат и фалове непосредствено близо до наказателното поле, за да се прецени дали да бъде отсъдена дузпа или пряк свободен удар.
3. При директни червени картони или съмнения за такива. Няма да се ревизира ситуация, когато не е е даден жълт картон.
4. Объркана идентичност. ВАР гарантира, че никой футболист няма да бъде изгонен вместо негов съотборник за извършено нарушение.
Нищо ново. Така се използва системата за видеоповторения включително и в България. Новото в Катар е, че ще се чертаят и 3D образи, чрез които ще се проверяват спорните ситуации. Съдиите на ВАР ще могат да проверяват полуавтоматичното отсъждане на засади. От ФИФА разкриха, че новата технология се внедрява във футбола благодарение на Масачузетския технологичен институт, Университета във Виктория и Университета в Цюрих.
FIFA 2022 World Cup: What is semi-automated offside tech, or SAOT?https://t.co/kEBh0Pl8RJ #FIFAWorldCup #Qatar2022
— APRAMEYA .C | ಅಪ್ರಮೇಯ .ಸಿ (@APRAMEYAC) November 7, 2022
Сложна система от камери
Новата подобрена ВАР система ще използва общо 12 камери поставени стратегически около терена. Те ще отчитат движението на топката и събират данни от до 29 точки на тялото на играча, 50 пъти в секунда, за да определят позицията му на терена. Официалната топка на Световното първенство е със сензор, който изпраща данни до ВАР 500 пъти в секунда. Всичко това улеснява работата на ВАР съдиите, които бързо могат да съдействат на главния арбитър.
VAR, and VAR offside tech appear to be two different technologies. And there's Also VAR lite for poor leagues. Can anybody tell me what version the SFA are using?https://t.co/WqRnmrrUE4
— TallBoy Poppy (@TallBoyPoppy) November 10, 2022
Въпреки всички подобрения, спестява се единствено време. По-голямата част от недостатъците на ВАР, от които феновете се оплакват, си остават. Единствено са ограничени дългите забавяния, когато се гледа тънка засада например и са нужни няколко минути, преди да се вземе решение.
С полуавтоматичната технология става много по-бързо и по-точно. Много е вероятно обаче да има отново недоволство, тъй като инструментът отчита и най-малката засада. Феновете на Мондиала отново няма да могат да се радват на гола, преди да бъде разгледан от ВАР. Тоест ще се чака окончателното подновяване на играта, преди 100% да се знае дали голът е зачетен или не. Страничните рефери ще продължат да изчакват преди да вдигат своя флаг. Както е и сега. Когато съдията не е сигурен дали има засада, оставя играта да продължи и след края на нападението сигнализира за засада. Така, ако падне гол, може да се намеси ВАР.
Все повече във футбола навлизат новите технологии и играта сякаш се роботизира. Целта на ФИФА е продължаващо развитие в тази област от играта, така че тепърва предстои въвеждането на още инструменти и технологии. ВАР, технологията за голлинията и SAOT (за полуавтоматичните засади) вече са въведени във футбола и част от феновете сякаш започнаха да свикват. Други недоволстват, но промените са факт, а целта е честност и намаляване на съдийския фактор.
Когато участието на Мондиала не е на всяка цена и послушаш сърцето си
Спокойствие за Саутгейт – Мадисън ще е на разположение за Световното