Няколко федерации поискаха отдавна пред ФИФА и по искане на Amnesty International да носят капитански летни в цветовете на дъгата „One Love“, за да се покажат срещу всякакъв вид дискриминация по време на Световното първенство в Катар. Сред страните, които се обединиха бяха Франция, Германия, Англия, Швейцария, Нидерландия, Норвегия, Швеция, Дания, Белгия, САЩ и Уелс.
Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com.
Във Франция обаче бе открит дебат дали Юго Лорис ще играе с такава капитанска лента. На първата пресконференция, която вратарят даде, той почти изключи тази възможност.
Капитанът на Франция застана на страната на президента на федерацията Ноел Льо Гре, който преди това го посъветва да не го прави.
„Разбира се, че имам лично мнение по темата и то е много близко до това на президента на федерацията. Ние винаги казваме на тези, които идват във Франция. Че искаме да уважават нашите обичаи и мисля, че ние трябва да уважим тези на Катар. Мога да се съгласия или не с идеите на Катар, но трябва да ги уважавам“, каза Лорис.
Изявлението на френския вратар породи противоречия в родината му. Министърът на спорта на Франция Амели Удеа-Кастера обяви, че всички играчи от националния отбор са подписали писмо, в което потвърждават, че ще подкрепят всички инициативи, проведени в това отношение от Amnesty International.
ФИФА вече заплаши с глоба отборите, които играят с капитанска лента в цветовете на дъгата.
Президентът на Германската футболна федерация обяви, че са готови да приемат всяко едно наказание. Французините обаче са на мнение, че е по-добре да избегнат евентуална санкция.
Франция е една от страните в Европейския съюз с най-много връзки с Катар.
Катарските инвестиции във Франция са много големи. Катарската държава плати данъци в размер на 1,9 милиарда евро до юни 2021 година.
„Спортът не трябва да се политизира. Тези въпроси трябва да се задават всеки път“, сподели президентът на Франция Еманюел Макрон.
Дешан няма да вика заместник на Бензема
Носителят на Златната топка пропуска Мондиала за пръв път от 44 години