Испания разгроми Коста Рика със 7:0 на стадион „Ал Тумама“ в първия за двата тим мач на Световното първенство в Катар. По този начин възпитаниците на Луис Енрике излизат на първото място в група E на Мондиала с 3 точки и по-добра голова разлика от втория Япония, който се справи с Германия по-рано през деня.

Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала

"Ла Роха" поведе след едва 11 минути игра, когато Гави пусна елегантен пас за Дани Олмо, а той от изгодна позиция не остави шансове на Кейлор Навас. Десет минути по-късно Испания вкара втори гол след комбинация Барселона-Реал Мадрид, когато Жорди Алба асистира за Марко Асенсио. В 31-ата минута Феран Торес се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение на Слесо Борхес срещу Жорди Алба.

Феран Торес добави още едно попадение за селекцията на Луис Енрике в 54-ата минута, възползвайки се от грешка на Франсиско Калво. Гави реализира пети гол в мрежата на Навас с хубав удар от движение с помощта на левия страничен стълб. Карлос Солер добави и шести гол в мрежата на Коста Рика в 90-ата минута след неубедителна намеса на Кейлор Навас. Испанците не спряха до тук и Алваро Мората прати топката в мрежата на символичните гости за седми път в добавеното време.

Първото по-добро положение в мача дойде още в петата минута и бе на сметката на испанците. Дани Олмо бе изведен с дълъг пас в наказателното поле и отправи удар отдясно в далечния ъгъл, но не уцели вратата.

В деветата минута Педри проби опасно през центъра на терена и пусна пас към Марко Асенсио, който стреля от движение, но не бе точен.

Само две минути по-късно Испания поведе. Гави пусна елегантно подаване към Дани Олмо и макар то да не бе особено прецизно, топката стигна до футболиста на РБ Лайпциг, който с прецизен удар не остави никакви шансове на Кейлор Навас.

Десет минути по-късно "Ла Фурия" удвои аванса си. Жорди Алба намери Марко Асенсио с хубаво подаване отляво, а нападателят на Реал Мадрид с красив удар прати топката в мрежата на бившия си съотборник в "кралския" клуб Кейлор Навас.

Половин час след началото на двубоя Селсо Борхес извърши нарушение срещу Жорди Алба в наказателното поле и главният съдия Мохамед Мохамед посочи бялата точка. Зад топката застана Феран Торес, който излъга Кейлор Навас и реализира за 3:0.

В следващия четвърт час испанците се кротнаха и дадоха на костариканците да си поемат въздух, като темпото спадна и положения пред вратата на Навас нямаше. Логично, пред тази на Унай Симон - също.

В петата минута от добавеното време Педри намери Марко Асенсио в наказателното поле, той нанесе удар, който обаче бе крайно неточен и излетя високо над вратата.

В 48-ата минута Марко Асенсио получи топката на дъгата на наказателното поле и шутира с левия крак, но над вратата на Коста Рика.

Шест минути по-късно Феран Торес реализира четвърто попадение за "Ла Роха", след като отне топката от Франсиско Калво в наказателното поле и с левия крак преодоля Кейлор Навас, който бе напуснал своята голлиния при неразбирателство със защитниците пред себе си.

В 75-ата минута Гави бе забравен от отбраната на Коста Рика на границата на наказателното поле и шутира от воле, а с помощта на левия страничен стълб прати топката във вратата на Кейлор Навас.

Четвърт час по-късно появилият се от резервната скамейка Нико Уилиямс пусна пас отдясно, който бе блокиран от Кейлор Навас, намесата на вратаря обаче не бе достатъчна и топката падна на крака на Карлос Солер, който безпроблемно я прати за шести път в мрежата на символичните гости.

Три минути по-късно Алваро Мората реализира седмо попадение в мрежата на клетите костариканци, след като не получи никаква съпротива от защитата.

Галерия от мача ИСПАНИЯ - КОСТА РИКА

Испания – Коста Рика 7:0

1:0 Дани Олмо 11', 2:0 Марко Асенио 21', 3:0 Феран Торес (д) 31', 4:0 Феран Торес 54', 5:0 Гави 75', 6:0 Карлос Солер 90', 7:0 Алваро Мората 90'+3'

Испания (4-3-3): 23. Унай Симон – 2. Сесар Аспиликуерта, 16. Родри, 24. Аймерик Лапорт, 18. Жорди Алба (64' 14. Алехандро Балде) – 9. Гави (57' 19. Карлос Солер), 5. Серхио Бускетс (К) (64' 8. Коке), 26. Педри – 11. Феран Торес (57' 7. Алваро Мората), 10. Марко Асенсио (69' 12. Нико Уилиямс), 21. Дани Олмо

Резерви: 1. Роберт Санчес, 13. Давид Рая, 3. Ерик Гарсия, 4. Пау Торес, 6. Маркос Йоренте, 7. Алваро Мората, 8. Коке, 12. Нико Уилиямс, 14. Алехандро Балде, 15. Уго Гиямон, 17. Йереми Пино, 19. Карлос Солер, 20. Дани Карвахал, 22. Пабло Сарабия, 25. Ансу Фати

Селекционер: Луис Енрике

Коста Рика (4-5-1): 1. Кейлор Навас (К) - 16. Карлос Мартинес (46' 19. Кендал Уотсън), 4. Кейшер Фулер, 6. Оскар Дуарте, 15. Франсиско Калво, 8. Браян Овиедо (82' 22. Роналд Матарита)– 12. Жоел Кемпбъл, 5. Селсо Борхес (72' 20. Брандон Агилера), 17. Йелцин Техеда, 9. Йевисон Бенете (61' 10. Браян Руис) – 7. Антони Контрерас (61' 26. Алваро Самора)

Резерви: 18. Естебан Алварадо, 23. Патрик Секейра, 2. Даниел Чакон, 3. Хуан Варгас, 10. Браян Руис, 11. Хоан Венегас, 13. Херсон Торес, 14. Юстин Салас, 19. Кендъл Уотсън, 20. Брандон Агилера, 21. Дъглас Лопес, 22. Роналд Матарита, 24. Роан Уилсон, 25. Антони Ернандес, 26. Алваро Самора

Селекционер: Луис Фернандо Суарес

Съдия: Мохамед Мохамед (ОАЕ)

Жълти картони: Франсиско Калво, Жоел Кемпбъл (Коста Рика)

По саудитския сценарий азиатското проклятие пак застигна Маншафта (ВИДЕО)