Мароко е седмият четвъртфиналист на Световното първенство в Катар, след като победи Испания с 3:0 след изпълнение на дузпи на „Едюкейшън Сити Стейдиъм“. Испанците, които отидоха в наглед по-лесния поток след съмнителна загуба от Япония, стягат багажа и отлитат обратно към Иберийския полуостров. Редовното време и продълженията не предоставиха почти нищо интересно и двата тима завършиха при нулево равенство.

Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала

За Испания това е четвърто отпадане от пет двубоя, решени с дузпи, на Световно първенство. Мароканците пък за първи път бяха въвлечени в ударите от 11-те метра в историята си на Мондиали.

Така селекцията на Валид Реграги ще се изправи срещу победителя от двойката Португалия – Швейцария на четвъртфинал. „Мореплавателите“ и „кръстоносците“ ще определят последния четвъртфиналист на тазгодишния Мондиал.

Първата ситуация дойде в 12-ата минута на мача, когато Ашраф Хакими стреля от пряк свободен удар, отсъден за нарушение на Гави на около 20 метра от голлинията, но прати топката над вратата.

В 25-ата минута се ситгна до изключително комична ситуация в мароканското наказателно поле. След ужасяваща намеса топката стигна до Феран Торес, който пусна към Гави, чийто удар на празна врата срещна напречната греда, при добавката от близка дистанция и Феран се провали. За радост на футболистите на Барселона, Торес бе в засада още в началото на ситуацията и това донякъде ги оневинява.

Две минути по-късно Марко Асенсио получи дълъг извеждащ пас в наказателното поле и нанесе хубав удар от малък ъгъл, но не успя да намери очертанията на вратата.

В 33-ата минута се стигна и до първия точен удар в мача. Нусаир Мазрауи проби през центъра и нанесе тежък изстрел с левия крак, но Унай Симон се справи, макар и с известни трудности.

Мароканците бяха близо до попадение в 42-ата минута. След неразбория в испанската отбрана се стигна до центриране на Буфал към Ажер, който нанесе удар с глава, но прати топката над вратата.

Първата добра ситуация през второто полувреме бе на сметката на испанците. Марко Асенсио и Дани Олмо изпълниха статично изпълнение по заучена комбинация, Асенсио пусна към Олмо, който шутира мощно от малък ъгъл, но право в обсега на Боно, който изби.

В следващия четвърт час темпото значително спадна, испанците владееха продължително топката, мароканците не ги пресираха, но до сериозни атаки пред вратата на Боно не се стигна.

В 77-ата минута Аймерик Лапорт получи първия жълт картон в мача, след като в противниковата половина неспортсменски спъна набралия скорост Ашраф Хакими.

Защитникът на Мароко Найеф Ажер получи травма в 85-ата минута и бе принудително заменен от Жавад Ел Ямик.

До края на редовното време испанците продължиха да си подават топката безцелно и не успяха да сътворят нищо интересно пред противниковата врата, с изключение на едно коварно центриране на Дани Олмо, избито от Боно в корнер в добавеното време. Това развитие устройваше мароканците, които изчакваха своите моменти на контраатаки. До попадения не се стигна и двубоят влезе в продължения.

В 104-ата минута се стигна до първата  и единствена опасна ситуация за първото продължение. Азедин Унахи проби в наказателното поле и намери Валид Шерида, който залъга испански бранител и стреля, но Унай Симон успя да избие с десния крак.

Второто продължение също разочарова. Умората натежа и при двата тима, които почти не създадоха нищо пред противниковата врата, с изключение на удар от воле на Пабло Сарабия в последната секунда, който обаче срещна десния страничен стълб и така вкараха мача в дузпи.

При дузпите испанците не успяха да реализират нито един от трите си опита. Мароканците бяха почти безпогрешни и реализираха на три пъти, с което пратиха "Ла Фурия" у дома.