Португалия победи Уругвай с 2:0 в мач от Група „H“ на Световното първенство и така стана третият отбор, който се класира за 1/8-финалите на Мондала в Катар, последвайки Франция и Бразилия. „Мореплавателите“ събраха 6 точки и са на върха в групата, докато „урусите“ имат само точка в актива си на последното място.

"Мореплавателите" поведоха в резултата в 54-ата минута, когато Бруно Фернандеш центрира добре от лявото крило, а в наказателното поле Кристиано Роналдо сякаш докосна съвсем лека топката с глава, пращайки я в мрежата на "урусите". Впоследствие се оказа, че Роналдо не е успял да докосне топката и голът бе записан на името на Бруно Фернандеш. Плеймейкърът на Манчестър Юнайтед вкара втория си гол в мача в третата минута на продължението, когато реализира дузпа, отсъдена за игра с ръка на Хосе Хименес.

Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство

Португалия – Уругвай 2:0

1:0 Бруно Фернандеш (54'), 2:0 Бруно Фернандеш (90+3')

Двубоят започна на високо ниво, като в първите 5-6 минути и двата отбора стигнаха до възможности за гол, но нито Диого Коща, нито Серхио Рочет трябваше да правят спасявания.

Постепенно Португалия взе инициативата в мача и започна да прави постепенни атаки, докато Уругвай опитваше късмета си на контраатаки.

В 16-ата минута Жоао Феликс получи шанс за изстрел и би, но след рикошет в крака на Хосе Мария Хименес топката излезе в корнер.

Закщитата на Уругвай се справяше на ниво с леки изключения, като в 29-ата минута Рубен Невеш центрира от дълбочина в наказателното поле, където Бруно Фернандеш стреля с глава, но Рочет спаси, а и бе отсъдена засада.

В 32-ата минута Уругвай направи страхотна атака, като Родриго Бентанкур взе топката в средата на терена и тръгна на пробив. Трима преодолени съперници по-късно футболистът на Тотнъм се оказа сам срещу вратаря, но Диого Коща направи феноменално спасяване и така равенството се запази.

Четири минути след това Матиас Оливейра центрира по земя в наказателното поле, но ударът на Бентанкур бе слаб, а опитът на Дарвин Нуньес да насочи топката към вратата също се провали.

В края на първата част Нуно Мендеш се контузи и се наложи да бъде заменен от Рафаел Герейро. До края на частта не се стигна до повече опасности пред някоя от двете врати и двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Второто полувреме започна с таниск на Уругвай, но първото по-сериозно положение бе за Португалия, като в 52-ата минута Жоао Феликс бе изведен вдясно от вратата на Уругвай, но ударът му в близкия ъгъл бе неточен. Малко преди тази ситуация, мачът бе прекъснат за кратко заради нахлуване на фен на терена.

Натискът на Португалия даде резултат в 54-ата минута. Тогава Бруно Фернандеш успя да се обърне с лице към вратата на Уругвай и центрира прецизно от лявото крило. В наказателното поле Кристиано Роналдо се измъкна от защитник на Уругвай и опита да играе с глава. Топката мина през косата му и се насочи към мрежата - 1:0 за Португалия. Впоследствие стана ясно, че 37-годишният нападател не е успял да отиграе топката и головият изстрел е бил дело на плеймейкъра на Манчестър Юнайтед.

Този гол амбицира още повече хората на Фернандо Сантош и те продължиха да атакуват.

Следващият голям пропуск в мача обаче бе за възпитаниците на Диего Алонсо. В 75-ата минута Факундо Пелистри тръгна на дрибъл по дясното крило и центрира. От 15-ина метра Макси Гомес засече топката от движение, но нацели левия страничен стълб.

Три минути след това пропуск направи и другата резерва Луис Сураес. Джордан де Араскаета центрира остро от пряк свободен удар. Гомес продължи с глава към Луис Суарес, който овладя топката и с второто си движение стреля от малък ъгъл, но прати топката във външната страна на мрежата.

"Урусите" продължиха да натискат и в 79-ата минута Федерико Валревде изведе Де Араскаета в наказателното поле, но Диого Коща излезе и спаси.

Минута преди края на редовното време съдията Алиреза Пагани прегледа с ВАР потенциална игра с ръка на Хосе Хименес при пробив на Фернандеш. Иранецът прецени, че има основания за дузпа и я отсъди. Зад топката застана Бруно Фернандеш, който с безкомпромисен удар с отскок в свой стил прати топката в мрежата в 93-ата минута.

В 8-ата минута на добавеното време Рочет спаси с крак удар от воле на Фернандеш, спирайки го по пътя към хеттрик. Осмицата на Португалия получи нов шанс за трети гол, но ударът му от границата на наказателното поле срещна десния страничен стълб на Уругвай, чиито футболисти баха тотално деморализирани и нямаха сили и желание да се борят с "мореплавателите".

Това бе и последното по-интересно действие в този мач. В следващия кръг хората на Фернандо Сантош ще се изправят срещу Република Корея, докато Уругвай играе с Гана.

Стартови състави:

Португалия: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело, 4. Рубен Диаш, 3. Пепе, 19. Нуно Мендеш (42' - 5. Рафаел Герейро) – 18. Рубен Невеш (69' - 15. Рафаел Леао), 14. Уилиям Карвальо (82' - 6. Жоао Палиня), 8. Бруно Фернандеш – 10. Бернардо Силва, 7. Кристиано Роналдо (К) (82' - 26. Гонсало Рамош), 11. Жоао Феликс

Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 2. Диого Далот, 5. Рафаел Герейро, 6. Жоао Палиня, 9. Андре Силва, 14. Уилиям Карвальо, 15. Рафаел Леао, 16. Витиня, 17. Жоао Марио, 21. Рикардо Орта, 23. Матеуш Нунеш, 24. Антонио Силва, 26. Гонсало Рамош

Треньор: Фернандо Сантош

Уругвай: 23. Серхио Рочет – 19. Себастиан Коатес, 3. Диего Годин (К) (62' - 8. Факундо Пелистри), 2. Хосе Мария Хименес – 13. Гийермо Варела, 15. Федерико Валверде, 5. Матиас Весино (62' - 10. Джордан де Арескаета), 6. Родриго Бентанкур, 16. Матиас Оливера (86' - 17. Матиас Виня) – 11. Дарвин Нуньес (72' - 18. Максимилиано Гомес), 21. Единсон Кавани (73' - 9. Луис Суарес)

Резерви: 1. Фернандо Муслера, 12. Себастиан Соса, 7. Николас де ла Крус, 8. Факундо Пелистри, 9. Луис Суарес, 10. Джордан де Арескаета, 14. Лукас Торейра, 17. Матиас Виня, 18. Максимилиано Гомес, 20. Факундо Торес, 22. Мартин Касерес, 24. Агустин Канобио, 25. Мануел Угарте, 26. Хосе Луис Родригес

Треньор: Диего Алонсо

Съдия: Алиреза Фагани (Иран)

Жълти картони: Рубен Невеш, Жоао Феликс, Рубен Диаш (П); Родриго Бентанкур, Матиас Оливера (У)

Бразилия се класира за 1/8-финалите, след като пречупи Швейцария в края (ВИДЕО)

Гана отново се замеси в голово шоу, но този път бе на печелившата странa (ВИДЕО)