Приключението, наречено Катар 2022 е към своя край. Остава само един мач, но какъв само – финалът, който ще определи 22-рия световен шампион по футбол. Каквото и да стане на финала между Аржентина и Франция, Световното първенство в Катар със сигурност ще остане в историята.
1500 x 50 лв. всеки ден до края на Световното първенство по футбол
Не затова, че се проведе в страна от арабския свят и то през зимата, не. То ще остане в историята с емоциите, свързани с него, защото поглеждайки назад към 20 ноември, когато бе сложено началото на приключението Катар 2022, си даваме сметка, че Мондиалът ни даде повече, отколкото очаквахме. Даде ни изненади, даде ни нови герои, даде ни интересни моменти, но най-вече ни даде повече от игграта, която обичаме.
Все пак, имаше някои моменти, които изпъкнаха сред останалите и след години ще се сещаме за тях понякога с тъга, понякога с насмешка или истинско възхищение.
Да започнем с това, че на Световното консумацията на бира бе меко казано ограничена, като една бира струваше около 100 долара. На тези рестрикции феновете на Еквадор отвърнаха още по време на откриващия мач на Мондиала срещу домакините от Катар.
Тогава привържениците на Еквадор скандираха силно: „Искаме бира, искаме бира“, като това се превърна в един от най-сериозните протести срещу правилата на Мондиала по време на самото първенство.
Добавеното време бе друго от нещата, които впечатлиха света. На мача от груповата фаза между Англия и Иран общото добавено време на двете полувремена бе цели 29 минути. И ако там имаше обективна причина, а именно контузията на иранския вратар, то в другите срещи също се даваше дълго добавено време, тъй като съдиите изчисляваха с голяма точност времето, в което не се е играло на терена и го добавяха след това.
В същия този мач между Англия и Иран, персийските футболисти не пяха химна на страната си преди срещата. Това бе вид протест от страна на иранския състав към управляващите в родината им, където има сериозни проблеми с правата на жените, които не биват зачитани. Стигна се дотам, че на някои от стадионите в Катар ирански фенове освиркваха националния си химн и протестираха срещу режима в страната.
Редица европейски грандове пък не останаха доволни от забраната на ФИФА капитаните им да носят ленти с цветовете на дъгата в подкрепа на кампанията „One Love“, насочена към равни права на хората с различна сексуална ориентация. Най-сериозен бе протеста на Германия, чийто играчи демонстративно запушваха устите си с ръка по време на отборната снимка преди началото на мачовете на Бундестима. Този протест не доведе до нищо и от Световната футболна централа останаха непреклонни в забраната си.
Група „Е“ бе наречена „Групата на смъртта“ заради наличието на Германия и Испания там, като компания им правеха Япония и Коста Рика. В последния кръг от групата „самураите“ надвиха Испания с 2:1, като вторият гол във вратата на Унай Симон предизвика вълна от дискусии и недоволство. В ситуацията преди Ао Танака да вкара, имаше сериозни съмнения, че топката е напуснала очертанията на терена, преди Каору Митома да я върне фронтално пред вратата и Танака да отбележи, за да донесе успеха и първото място в групата за Япония. От ФИФА заявиха, че с помощта на технологиите е установено, че топката не е напуснала очертанията на терена с пълния си обем, но за мнозина този гол не трябваше да бъде зачетен.
Японците пък продължиха една много поучителна традиция, която започнаха още от миналия Мондиал. Както футболистите на Япония, така и феновете на „самураите“ след всеки мач чистеха съответно съблекалнята и трибуните на определения стадион. Това се случи дори след отпадането от Хърватия на 1/8-финалите.
Бразилия по традиция привлича вниманието на всички по време на Световни първенства. Този Мондиал не направи изключение. В групата си „кариоките“ тръгнаха с победа с 2:0 над Сърбия, като и двата гола вкара Ричарлисон. Вторият от головете на футболиста на Тотнъм бе направо магически, тъй като Ричарлисон си овладя една центрирана топка от Винисиус, като след като я докосна с левия си крак, той веднага се завъртя и отправи много красив изстрел със странична ножица, завърши с топка в мрежата на сърбите.
Ричарлисон пък се прочу на това Световно с начина си на отпразнуване на головете си. Той имитираше движението на гълъб, заради което и празнуването му бе наречено „Танцът на гълъба“, както започнаха да наричат деветката на Бразилия. В този танц бе въвлечен дори националния треньор Тите, който направи един Танц на гълъба след гола на Ричарлисон срещу Южна Корея на 1/8-финалите.
Кристиано Роналдо също попадна под светлините на прожекторите на последното си Световно първенство. С гола си срещу Гана той стана първият футболист, вкарал на 5 поредни Световни първенства. В двубоя срещу Уругвай Роналдо отново ликуваше, след като бе вкарал с глава след центриране на Бруно Фернандеш. Оказа се обаче, че 37-годишният футболист не е докоснал топката, която само докосна кичури от косата му, преди да вледи в уругвайската врата, а голът бе записан на името на Фернандеш. В социалните мрежи обаче веднага започна да се говори за Божията Коса, като препрадка към легендарния гол с ръка на Диего Марадона срещу Англия на Световното през 1986 г.
В същата група „H“, Уругвай не успя да стигне до елиминациите, като един гол раздели „урусите“ от място във втората фаза на турнира. В последния си мач Уругвай победи Гана с 2:0, като след срещата футболистите на Диего Алонсо бяха много ядосани. Това важеше с пълна сила за нападателя Единсон Кавани, който бе бесен и при насочването си към тунела на стадиона, удари с юмрук ВАР-монитора, събаряйки го на земята.
Осминафиналите на Световното започнаха с рекорд в състава на световния шампион Франция. „Петлите“ надвиха Полша с 3:1, като два гола вкара Килиан Мбапе, а един добави Оливие Жиру. Попадението на Жиру бе под №52 за него с националната фланелка, като по този начин 36-годишният нападател подобри досегашния рекорд на легендата Тиери Анри.
В мача между Португалия и Швейцария пък се случи нещо невиждано от 14 години – Кристиано Роналдо не започна като титуляр за „мореплавателите“ на голямо първенство за пръв път от Европейското през 2008 г. Неговият заместник Гонсало Рамош вкара хеттрик и така Фернандо Сантош го пусна от първата минута за сметка на Кристиано и в четвъртфинала срещу Мароко.
„Атласките лъвове“ обаче надвиха „мореплавателите“ с 1:0 и така сложиха край на мечтата на Кристиано Роналдо да спечели световната купа на последното си Световно първенство. След мача с Мароко Кристиано не можа да удържи сълзите си, прибирайки се в тунела, където целият свят видя как този толкова велик футболист приключи приказката си на най-голямото футболно събитие на планетата.
В друг от четвъртфиналите пък бе поставен рекорд за най-много жълти картони в историята на Световните първенства. Това се случи в двубоя между Нидерландия и Аржентина, който завърши при резултат 2:2 редовното време и продълженията, а при дузпите „гаучосите“ показаха по-здрави нерви и продължиха напред. Съдията на този двубой Антонио Матеу Лаос показа цели 17 жълти картона – 8 за Нидерландия и 9 за Аржентина, като Дензъл Дъмфрис бе изгонен по време на дузпите.
В съдия се превъплати и самият президент на ФИФА Джани Инфантино. Той посети много от мачовете в Катар, като по време на елиминациите намери време да влезе в едно ново амплоа, ръководейки мач между футболни легенди и работници, участвали при изграждането на стадионите за Световното.
Изненадата на турнира Мароко пък трогна сърцата на всички с начина си на празнуване след края на мачовете си. След края на двубоите с Испания и Португалия в елиминациите, няколко от звездите на „Атласките лъвове“, сред които Ашраф Хакими и Софиян Буфал, извикаха майките си на терена и танцуваха с тях пред бурните аплодисменти на мароканските фенове, които пълнеха трибуните на всеки мач на отбора.
Макар и вече на 35 години, суперзвездата на Аржентина Лионел Меси отново бе движещата сила на отбора, като той не спираше да вкарва и да асистира по време на цялото първенство. В двубоя срещу Хърватия от полуфиналите обаче, Меси направи нещо, което просто остави хората без думи. Той получи топката до тъчлинията на дясното крило. Срещу него бе един от най-талантливите централни защитници в света – Йошко Гвардиол, чиято цена се очаква да достигне над 100 милиона евро. Меси обаче въобще не се трогна от този факт и след страхотен дрибъл, при който на няколко пъти финтира технично Гвардиол, нахлу в наказателното поле. Там Меси пусна топката към младия си съотборник Хулиан Алварес, който вкара за 3:0, подпечатвайки участието на Аржентина на финала.
Споменавайки за головете и асистенциите на Меси, той постигна няколко много значими рекорда по време на Световното в Катар. В мача срещу Мексико той асистира на Енцо Фернандес, като така стана първият футболист в историята, направил асистенция на 5 поредни Световни първенства.
Срещу Хърватия пък Меси вкара своя гол №11 на Световни първенства и така стана най-резултатният аржентинец на този форум, след като до този момент делеше върха с легендата Габриел Омар Батистута. Освен това, ако Меси играе във финала срещу Франция, той ще стане футболистът с най-много мачове в историята на Мондиалите. До момента той има 25 двубоя и дели първото място с емблематичния Лотар Матуес.
Освен всички тези незабравими моменти от Световното в Катар, сигурен съм, че във всеки един от нас ще останат запаметени още велики мигове от Мондиала, които ще си спомняме години по-късно било то с тъга или радост.
Някои от нас може би ще запомнят изненадите на турнира като победите на Мароко над Испания и Португалия или пък тези на Мароко над Белгия и Испания. Някои ще започнят Световното с уникалния успех на Саудитска Арабия над Аржентина на Лео Меси или на Хърватия срещу Бразилия с дузпи на четвъртфиналите.
Е, убедихте ли се, че Мондиалът в Катар се оказа по-любопитен и наситен с интересни моменти, отколкото очаквахме, или поне аз очаквах. Затова и той ще остане в историята на любимата ни игра.
‘‘Не става и за регулировчик‘‘, изригна Марадона! Сега ще поведе Аржентина към Третата