На това Световно първенство по футбол, провеждащо се в Катар, станахме свидетели на много първи неща. Първото Световно през зимата, първото в арабска страна, първото толкова модернизирано и високо технологично и първото, на което жена ръководи футболен мач между мъже.
Бонуси за Световно! 1500 х 50 лв. Всеки ден и 500 лв. Cashback
Французойката Стефани Фрапар стана първата жена съдия на такъв голям форум.
Фрапар се справи по великолепен начин в дебюта си след като получи наряд за мач от груповата фаза между отборите на Коста Рика и Германия.
Коя всъщност е французойката дръзнала да разбие всички стереотипи в най-великата игра, ще ви запознаем в следващия материал.
Стефани Фрапар е едно от четирите деца в обикновено френско семейство. Баща ѝ е работник, майка ѝ - бебегледачка.
Цялото семейство обожава футбола и винаги са я подкрепяли. Бащата на Стефани е играл аматьорски футбол, двамата ѝ братя също са били футболисти, но и те като своята сестра се насочват към съдииството.
Фрапар започва да тренира футбол на 6-годишна възраст. Играе в малък, регионален клуб в парижкия регион. На 13 започва да учи правилата на играта и много ѝ харесва. На 19 години започва със съдийството, но спира с футбола, защото в съдийството вижда по-добри професионални възможности.
Като футболистка е играла с номер 10?
Било ѝ е много трудно да си намери и започне работа, тъй като постоянно се е сблъсквала с дискриминацията от страна на мъжете.
Единствената жена-съдия във Франция, която днес се издържа единствено от доходите си като съдия. Тоест добре платена е.
В началото на съдийската ѝ кариера в долните дивизии, майката на Фрапар я е придружавала за морална подкрепа, но се налагало да прави кръгчета около стадиона по време на мач, защото не можела да издържа подмятанията по трибуните по адрес на дъщеря си.
37-годишната французойка влезе в историята през 2019 г., когато стана първата жена, която ръководи голям европейски мач за мъже и мач от френската Лига 1. Освен това тя има честта да бъде първата жена, която е съдия на мач от Шампионската лига на УЕФА за мъже.
Нека да разгледаме кариерата на Фрапарт досега:
Тя започна да съдийства през 2011 г., когато пое мачовете във френската трета дивизия на мъжкия футбол. Три години по-късно тя ръководи мачове във второто ниво на професионалния мъжки футбол във Франция.
Фрапар също е съдийствала на най-голямата сцена на женския футбол. Тя участва в Световното първенство по футбол за жени през 2015 г. в Канада. Беше обявено, че Фрапар също ще бъде сред официалните лица за Световното първенство за жени през 2019 г. във Франция. Тя получи възможност да ръководи финала на състезанието, където САЩ се изправи срещу Холандия.
През април 2019 г. Фрапар стана първата жена съдия във френската Лига 1. Само четири месеца по-късно тя влезе в историята, като стана първата жена, която ръководи голям европейски мач за мъже. Историята я видя като рефер на финала за Суперкупата на УЕФА през 2019 г. между Ливърпул и Челси.
Говорейки пред CNN след финала за Суперкупата в Истанбул, Фрапарт разкри, че е успяла да се адаптира към напрежението от работата в мъжкия футбол благодарение на опита си в съдийството в някои от най-големите мачове в женския футбол. Разликата в броя на присъстващите фенове обаче беше истинската крачка напред за нея.
„Беше доста специално чувство, когато излезеш на стадиона и публиката всъщност ни аплодираше. Никога не съм изпитвал това и то в толкова голям, голям мач. По време на загрявката се огледах и си казах, че другите отбори не са тук, така че трябва да аплодират нас.”
Фрапарт отново влезе в историческите книги на 2 декември 2020 г., когато пое ръководството на мач от групите на Шампионската лига , в който Ювентус беше домакин на Динамо Киев в Торино, ставайки първата жена в историята на съдийството в състезанието.
Никол Петиня беше първата жена съдия в мачове на УЕФА, когато ръководи три мача от квалификационния кръг на Купата на УЕФА между 2004 и 2009 г.
Жени като Петиня и Фрапар проправят пътя за жените в тази мъжка индустрия.
В интервю за Sky Sport News мениджърът на женското професионално съдийство на Футболната асоциация Джоана Стимпсън, заяви, че вярва, че Фрапар може да се превърне в модел за подражание за жените рефери: „Да имаш някой като Стефани, който наистина разбива бариерите в горния край на играта, е нещо голямо за бъдещето на женското съдийство, не само в Обединеното кралство, но и по целия свят.“
„За момичетата, които могат наистина да видят, че това, за което мечтаят и към което се стремят, може да бъде реалност. Мисля, че това е забележителното за Стефани и назначенията, които получава. Това доказва, че полът наистина няма значение при съдийството.”
Следвайки коментарите на Стимпсън, Фрапар и всяка жена, работеща в съдийската индустрия, са вдъхновение за по-младото поколение. Младите момичета ще бъдат стимулирани от вашия труд.
Броят на участието на жени в съдийството във футбола продължава да расте. С нарастване на броя със 72% в Англия от 2016 г.
Към юни 2020 г. има 2146 жени, съдии във всички нива на футбола. 63% от мачовете на Суперлигата за жени през сезон 2019/20 бяха ръководени от жени. Тази цифра е нараснала с 20% за четири сезона.
Да се надяваме, че цифрите ще продължат да нарастват, тъй като жените рефери следват стъпките на Стефани Фрапарт, за да направят история.
Един от големите футболни мениджъри за последните години и в момента треньор на Ливърпул Юрген Клоп похвали Стефани Фрапарт като „брилянтна“, след като тя стана първата жена, която ръководи двубоя за супер купата на УЕФА през 2019 г. между Ливърпул и Челси за мъже.
Бяха добри, наистина бяха добри. Имаше адски натиск върху тях. Това беше исторически момент и те останаха себе си, запазиха спокойствие и направиха това, което трябваше да направят в един много труден и напрегнат мач.
„Не мога да изпитвам повече уважение, ако трябва да бъда честен. Беше наистина брилянтно представяне.” Завърши изказването си германския специалист.
Едно е сигурно както и да се развие кариерата на Стефани Фрапар от тук нататък в момента тя е на своят връх Мон Блан в този все още мъжки спорт.
Фрапар стана първата жена, която ръководи мач от Световно за мъже
Как Испания може да спечели от загубата срещу Япония?
Голямата сензация – Япония спечели групата си, обърна Испания по изпробвана формула
Германският кошмар продължава: за второ поредно Световно ‘’бундестима’’ отпада в групите