Като страна, която принадлежи към сферата на влияние на СССР през 20-и век, България е изключително тясно свързана с гигантската страна, която през 1991 г. се разпада и на нейно място с появяват 15 държави, най-голямата от които е Русия.

1500 x 50 лв. всеки ден до края на Световното първенство по футбол

В годините след края на Студената война в Русия президент е Борис Елцин, който за мнозина остава в историята с пиянските си изпълнения по време на важни мероприятия, свързани с развитието на Руската федерация.

 Година след разпада на Съветския съюз, на 17 март 1992 г., на около 11 000 километра от Руската федерация, в централноамериканската държава Коста Рика се ражда момче. Родителите му са големи привърженици на първия руски президент, като това важи в особено голяма степен за майка му, която решава да кръсти детето Елцин.

Пораствайки, момчето, което носи фамилията Техеда, заобичва футбола и започва да тренира. Кариерата му на професионално ниво стартира в местния Саприса, чийто юноша е той.

Представянето на халфа е добро и затова той е включен в националния отбор на Коста Рика за Мондиала в Бразилия през 2014 г. Именно там той излиза на голямата сцена. Елцин Техеда е неизменна част от състава на „Лос Тикос“, който става изненадата на турнира, излизайки пръв от група с Италия, Англия и Уругвай, като впоследствие стига до 1/4-финал, където е отстранен отстранен с дузпи от Нидерландия.

Тогава обаче светът научава за Елцин от Коста Рика и интересът към него е огромен. Логично, най-много от него се интересуват руснаците, които не разбират как е възможно човек от другия край на света да е кръстен на техния първи преззидент.

В интервю пред руското издание „Sport Express“ той разказа как се е стигнало да кръщаването му на Борис Елцин:  „Роден съм през 1992 г. и майка ми, която следеше внимателно световните новини, много харесваше вашия президент. И особено харесваше звученето на името му. Елцин е доста необичаен за Коста Рика. Затова тя реши да ме нарече така. Често у нас децата биват кръщавани на някои видни личности. Така станах Елцин. У дома никой не беше особено изненадан - никога не знаеш какви са имената. Но наистина от детството името ми повдигна много въпроси. Въпреки че нямаше проблеми, никой не ме дразнеше или наричаше с други имена, ако това имате предвид. Когато пораснах, много хора ме питаха дали имам руски корени. Трябваше да отговоря с не, след това заговорих за майка ми“.

След Световното първенство през 2014 г. президентът на руския Урал Григорий Иванов говори за възможността да вземе Техеда: „Те се обърнаха към нас, предложиха ни вариант. В крайна сметка би било наистина интересно: играч на име Елцин в клуб от родината на първия президент на Русия. Ще бъде готин PR. Но веднага щом чухме първите числа от цената му стана ясно: няма да можем да го издърпаме. Само ако знаехме за съществуването му преди Световното“.

Така Техеда не успява да заиграе в Русия, но пък прекарва 5 години зад граница, защитавайки цветовете на френския Евиан и швейцарския Лозан Спорт, преди през 2019 г. да се завърне в родината си, където да облече екипа на Ередиано.

Техеда е голяма атракция на Световното в Русия, където Коста Рика също се класира, но стига само до групите.

На Мондиала в Катар Техеда вкарва първия си гол с националната фланелка. Прави в третия мач на Коста Рика в Група „E“ – срещу Германия. Той се разписа в 58-ата минута, правейки резултата 1:1 и така вдъхна надежда на страната си, че може да излезе от групата. Тази надежда бе подкладена още повече от втория гол на Коста Рика, но след това „Бундестима“ стигна до обрат и спечели мача с 4:2, но в крайна сметка отпадна от групата.

Костариканците също стегнаха багажа за родината още след края на групите, но Елцин Техеда отново влезе в устите на хората, като този път това не се случи заради името му, а заради това, което е направил на терена.

Историята на името му навява на мисълта, че в бъдеще по терените на Европа и света ще се появят множество футболисти, кръстени на сегашните величия във футбола и като цяло в политиката. Доказателство за това е и самият Кристиано Роналдо, чието име идва от това на американския президент Роналд Рейгън.

17-годишен лаещ американец – прокобата на Кристиано Роналдо

Кой е Уалид Реграги... човекът, който пише история с Мароко

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!