Двубоят между Аржентина и Франция миналата неделя сложи край на Световното първенство в Катар. Благодарение на 32 отбора, които взеха участие в общо 64 мача, се насладихме на един страхотен турнир, който обаче на моменти бе помрачен от ВАР.

Съдиите не се справиха по възможно най-добрия начин и се стигна до някои грешки. В няколко ситуации реферите не успяха да убедят зрителите в правотата на отсъжданията си.

Задържане срещу Магуайър (Англия-Иран)

Двубоят между Англия и Иран бе сред големите провали на ВАР и можеше да окаже влияние върху крайния резултат. През първото полувреме при резултат 0:0 Англия получи корнер, при който Чешми дълго и продължително държеше Хари Магуайър. Захватът е толкова силен, че защитникът дори пада, но дузпа не последва.

Леко задържане, което е дузпа (Англия-Иран)

В края на същия двубой съдията посочи бялата точка за... задържане. То бе доста по леко от това срещу Магуайър, но доведе до дузпа за иранците.

Скандалната грешка на полуавтоматизираната система за засадата (Аржентина-Саудитска Арабия)

При 1:0 за „Албиселесте“ Лаутаро Мартинес получи извеждащо подаване, след което се отскубна сам срещу вратаря и прати топката в мрежата му, но попадението не бе зачетено заради засада. Новата система не взе предвид позицията на Ал-Шахрани, който покриваше Лаутаро и попадението трябваше да бъде зачетено. Това решение повлия на крайния резултат и Саудитска Арабия спечели с 2:1.

Ритник срещу Отаменди (Аржентина-Саудитска Арабия)

При изоставане на Аржентина с 1:2 Николас Отаменди навлезе в наказателното поле и при опит да подаде на свой съотборник бе изритан от съперников футболист, който дори не бе близо да играе с топката. Съдията не даде дузпа на „гаучосите“.

Настъпване срещу Вертонген (Белгия-Канада)

При резултат 0:0 Ян Вертонген бе настъпен от Бухаман след подаване от корнер. Съдията не отсъди дузпа, не защото нямаше нарушение, а защото бе отсъдена засада. Такава обаче нямаше, тъй като топката стигна до белгийския защитник от съперников играч.

Грубо влизане срещу Жоао Феликс (Португалия-Гана)

В 42-ата минута на двубоя при резултат 0:0 в наказателното поле на Гана Жоао Феликс изпревари Сейду и отигра топката. Ганайският защитник го спъна грубо отзад. Любопитно е, че не само че не последва дузпа за „мореплавателите“, но и бе отсъдено нарушение на нападателя.

Неотсъдена дузпа за нарушение срещу Роналдо (Португалия-Гана)

Втора доста спорна ситуация в наказателното поле на „черните звезди“. При 1:0 за Португалия Кристиано Роналдо бе изритан от Мохамед Салису, който нямаше как да играе с топката. Дузпа отново не последва.

Ръката на Хименес (Португалия-Уругвай)

Отново съдийска грешка в мач на Португалия, този път в полза на „мореплавателите“. В 90-ата минута при 1:0 за иберийците топката срещна ръката на Хосе Хименес, който бе паднал на земята и нямаше как да помръдне ръката си. При такава ситуация дузпа не следва да се отсъжда, но точно това е решението на съдията.

Без дузпа за Крамарич (Хърватия-Белгия)

В 17-ата минута на срещата несъществуваща засада отмени дузпа за нарушение срещу Андрей Крамарич. Двубоят завърши при нулево равенство, а при евентуално реализирана дузпа „шахматистите“ можеха да стигнат до победа и първо място в групата за сметка на Мароко.

Кейн е в наказателното поле (Англия-Франция)

Един от най-добрите мачове на Световното първенство също породи дискусии. При 1:0 за Франция Хари Кейн изпревари Дайо Упамекано и навлезе в наказателното поле. Защитникът спъна нападателя и последва пряк свободен удар. Нарушението обаче е в наказателното поле. Дузпа в тази ситуация можеше да доближи „Трите лъва“ до полуфиналите.

Тео Ернандес срещу Буфал (Франция-Мароко)

Полуфиналите в турнира не направиха изключение и съдийството не бе по-добро. В 26-ата минута при 1:0 за Франция Тео Ернандес изрита Софиян Буфал в наказателното поле, но не последва дузпа за Мароко, а нарушение на нападателя. Необяснимото действие на съдията може би промени крайния изход на мача.

Дузпа в битка за бронза (Хърватия-Мароко)

Защитникът на Хърватия Йошко Гвардиол бе изритан отзад от Амрабат, който нямаше намерения да стигне до топката. Мароканецът дори бе последен в отбраната. Вместо дузпа и червен картон, съдията реши, че играта трябва да продължи, а ВАР не сигнализира за грешка.

Директен червен картон за Паредес (Аржентина-Франция)

В добавеното време на финала на Мондиала Леандро Паредес влезе грубо с двата крака директно срещу Едуардо Камавинга. Шимон Марчиняк реши да не показва червен картон в ситуацията, а само жълт.