Националният отбор на Северна Македония шокира Германия като гост в Дуисбург. Македонците стигнаха до победата с 2:1 в мач от група J на световните квалификации.

Горан Пандев даде аванс на гостите, но Илкай Гюндоган изравни от дузпа. Победата за Северна Македония донесе Елиф Елмас в 85-ата минута.

Двубоят ще се помни дълго, защото за пръв път от 20 години Германия допусна поражение в световна квалификация.

Очаквано домакините започнаха по-настървено и още в 9-ата минута удар на Леон Горецка срещна напречната греда.

В 27-ата минута вратарят на гостите Столе Димитриевски трябваше да прави ключово спасяване. Много опасен удар към неговата врата отправи Серж Гнабри, но стражът успя да реагира и запази мрежата си.

Половин час след началото Гнабри отново имаше възможност да се разпише. Той бе изведен на добра позиция, но прати топката високо над напречната греда.

В края на първата част гостите изнесоха играта в предни позиции и стигнаха до няколко голови шанс, един от които успяха да реализират.

В 40-ата минута червената лампичка светна за германците, защото Марк-Андре тер Стеген трябваше да се намесва при директен удар от пряк свободен удар на Езджан Алиоски.

Секунди преди почивката Северна Македония нанесе своя удар и поведе. Горан Пандев получи на чиста стрелкова позиция и опитният таран нямаше как да пропусне – 0:1.

Звездната селекция на Йоахим Льов вдигна оборотите след почивката и стигна до равенството. Езджан Алиоскиизвърши нарушение в наказателното поле, а главният съдия Сергей Карасьов посочи бялата точка. Зад топката застана Илкай Гюндоган, който реализира и изравни.

Германия пробва да притисне гостите, но неуспешно. Пропуски от добри позиция направиха Йозуа Кимих и Тимо Вернер.

Така се стигна до 85-ата минута, когато македонците отново поведоха. Ариян Адеми намери с прецизно подаване в наказателното поле Елиф Елмас, който овладя и без напрежение прати топката в мрежата зад Тер Стеген.

До последния съдийски сигнал германците не изглеждаха на себе си и нямаха отговор. В крайна сметка Северна Македония запази преднината си и поднесе една от големите изненади.

В другите мачове от групата Армения победи Румъния след знаменит обрат, а Исландия нямаше никакви проблеми с Лихтенщайн като гост. Исландците стигнаха до трите точки след успех с 4:1.