Помислете си кой е големият герой от Мондиал 1966, а сега изключете Англия. За да се потопим в тази история, трябва да се абстрахираме от този забележителен триумф, който топли сърцата на поколения англичани, защото това е единствената титла от Световно първенство на страната. Свързвана с образа на Боби Мур, който държи високо над главата си трофея „Жул Риме“ и така титлата е отново „у дома“.

Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com

Има друга история, не по-малко значима, която се разиграва по същото време на този емблематичен Мондиал 1966. История за невероятни аутсайдери, които успяха да преодолеят политическото напрежение от Студената война, за да направят фурор при първата си поява на световната сцена – Корейската народна демократична република (КНДР).

За да можем да разгледаме история възможно най-детайлно, ще се върнем през 1953 година, когато завършва Корейската война. Тя е много ожесточена, защото сблъсква Изтока и Запада на Корейския полуостров. Политическото напрежение около диктатурата в Северна Корея е все още високо, когато страна се класира за Световното първенство в Англия през 1966 година.

Британското правителство изведнъж изпада в дипломатическа криза, след като научава за класирането на Северна Корея на Световните финали в страната. КНДР е държава, която Великобритания до този момент смята за нелегитимна, за това Обединеното Кралство първоначално отказва да даде визи на севернокорейците. Правителството смята да пребегне до тази мярка, за да запази дипломатическите си отношения със САЩ и Южна Корея. ФИФА обаче се намесва и заявява чрез писмо, изпратено до английската футболна асоциация, че ако класирала се държава не бъде допусната до турнира, то Мондиал 1966 ще бъде с друг домакин.

Британските власти все пак решават да не опетняват красотата на играта с политика и вземат решение да бъдат дадени визи на севернокорейските футболисти. Жребият отреди КНДР да попадне в Група 4, където бяха още отборите на СССР, Италия и Чили.

Историята на отбора на Северна Корея започва далеч преди първия съдийски сигнал на техния първи мач. Тимът трябваше да достигне до първата си дестинация – Мидълзбро. Във влака от Лондон до крайната точка севернокорейците изумяват пътниците, след като започват да изпълняват патриотични песни, прославящи Северна Корея, но ентусиазмът им е разсеян от настъпващата умора и езиковата бариера с другите пътници. Ледът между британци и севернокорейци беше счупен, когато кметът на Мидълзбро прие подаръка от футболистите на КНДР, който беше гоблен с бродирана птица. Местните също харесаха отбора на азиатската държава, защото тимът играеше в цветовете на местния тим – Мидълзбро.

В първия си мач Северна Корея отстъпва на СССР с 0:3 на „Айърсъм Парк“ в Мидълзбро и по всичко изглежда, че отборът ще бъде боксовата круша в Група 4. Няколко дни по-късно КНДР обаче показва характер и успява да завърши наравно с Чили – 1:1. Тогава по трибуните на стадиона в Мидълзбро се наблюдава интересен ентусиазъм от страна на феновете към смелите аутсайдери.

Журналист на уважавания от всички по това време британски вестник „The Times“ пише: „Рядко привържениците са приемали отбор в сърцата си, както футболните запалянковци на Мидълзбро приеха тези причудливи азиатци“.

В последната си среща от Група 4 Северна Корея се изправя срещу Италия. Всички привърженици на футбола в Мидълзбро се впускат към стадиона да наблюдават един класен състав на „адзурите“, обаче историята им бе подготвила друга развръзка.

В първите минути на срещата един от ключовите играчи на Италия Джакомо Булгарели влиза грубо в краката на противник. Този шпагат обаче донесе травма за италианеца и той трябваше да напусне принудително терена. Според тогавашните правила, смените са били забранени и в такъв случай Италия трябва да доиграе срещата с човек по-малко на терена. Тогава идва емблематичния гол на Пак Доо-Ик, бомбастичен и прецизно насочен удар, който донесе и крайния успех на Северна Корея над Италия с 1:0. След тази победа КНДР се класира на 2-ро място в Група 4 и продължава към фазата на елиминациите. Първи е отборът на СССР, който е с пълен точков актив.

На следващата сутрин британските вестници пишат: „Пак Доо-Ик вчера взриви една от най-големите експлозии във футбола. Той отбеляза гола, който изхвърли италианците от Световното първенство. Това изпраща Северна Корея на четвъртфинал. Това е на една луда нощ в Мидълзбро“.

Продължавайки към фазата на директните елиминации и изпращайки унизена Италия обратно в родината си, Северна Корея се превърна във фурор сред феновете на Мидълзбро. Запалянковците последваха тима и тръгнаха заедно с него за Ливърпул, където на „Гудисън Парк“ Северна Корея щеше да се изправи срещу Португалия в четвъртфинален мач.

На „Гудисън Парк” четвъртфиналът КНДР – Португалия започва повече от сензационно. Гол пада още в самото начало, после втори и трети – и всичките са за КНДР. По всичко изглежда, че приказката на севернокорейците продължава. Тогава обаче Еузебио показва гениалността си и благодарение на него и на Торес, Португалия се добира до равенство, след което и до крайното 5:3. Това е и най-резултатният мач на Мондиал 1966, обаче историята на КНДР приключва дотук.

Все пак подвигът на Северна Корея остава в история, а победата на тима над Италия остава завинаги една от най-големите футболни сензации. Голмайсторът от този знаменития мач Пак Доо-Ик казва: „Когато отбелязах това попадение, хората от Мидълзбро ни взеха в сърцата си. Тогава научих, че футболът може да подобри дипломатическите отношения и да насърчи мира в целия свят“.

Кои са играчите с най-много мачове на Световни първенства?

Титлата в Катар носи 52,5 милиона долара

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!