Световното първенство в Катар вече сериозно напредна. Груповата фаза приключи и вече е ред на елиминациите. В някои от мачовете има отбор, който е категоричен. В други обаче нищо няма да се знае до последния момент. Чакат ни продължения и дузпи в част от двубоите. Само веднъж на Световно първенство не е имало нито един двубой от елиминационната фаза, който да се решава с 11-метрови удари. Това се случва през 1978 година – първият Мондиал, след като ударите от бялата точка са вкарани като метод за определяне на победител. В следващите редове може да се запознаете с всичко най-интересно и най-важно около дузпите на Световни първенства.

Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство

С най-много участия

Отборът, който е участвал най-много пъти в рулетката на дузпите в историята на Световните първенства, е Аржентина. Цели пет пъти съдбата на „гаучосите“ се решава по най-драматичния начин – четвъртфинал и полуфинал през 1990, осминафинал през 1998, четвъртфинал през 2006 и полуфинал през 2014. С изключение на четвъртфиналния двубой срещу домакина Германия преди 16 години, те продължават във всички слуачи.

Най-добрите изпълнители

Ако има страна, срещу която никой не иска да играе дузпи на Мондиал, това е Германия. Е, това със сигурност няма да се случи на настоящото Световно. Бундестима е със 100%-ов актив при 11-метровите удари (4 от 4). Западна Германия елиминира по този начин Франция на полуфинал през 1982, следват Мексико (четвъртфинал 1986г), Англия (полуфинал 1990г) и Аржентина (четвъртфинал 2006г).

Единствената друга държава с повече от един двубой, решаван с дузпи, и 100%-ов актив е Хърватия. През 2018 „ватрените“ се справиха с Дания на осминафинал и Русия на четвъртфинал по пътя към финала, загубен с 2:4 от Франция. Други отбори, които нямат загуба на дузпи са БЪЛГАРИЯ, Белгия, Южна Корея, Парагвай, Португалия, Швеция, Украйна и Уругвай. Те са с по едно участие.

Най-лошите изпълнители

Три са нациите, които са губили цели три пъти след дузпи на Световно първенство. Англия губи всеки един от първите си три мача, решаван с изпълнения от 11-те метра (Западна Германия 1990, Аржентина 1998 и Португалия 2006). „Трите лъва“ сложиха край на кошмарната серия през 2018 с успех с 4:3 срещу Колумбия.

Испания и Италия са другите два отбора. Техният актив също е една победа от четири двубоя. Италианците дори държат „постижението“ за първи отбор, загубил финал на Мондиал след дузпи. Това се случва през 1994 година срещу Бразилия. Съдбата бе благосклонна към „адзурите“ и те спечелиха мача за трофея през 2006 срещу Италия по същия начин. Другите две поражения на „Скурадрата“ са от 1990 срещу Аржентина и 1998 от Франция.

Испания губи последните си два двубоя, решавани с дузпи, от отбор-домакин. През 2002 „Ла Фурия“ отпада от Южна Корея на полуфинал, а 16 години по-късно от Русия на осминафинал. Те губят и първата си рулетка на дузпите през 1986 на четвъртфинал срещу Белгия. Единствената победа на „Ла Роха“ е срещу Ирландия през 2002, кръг преди отпадането от Корея.

Мексико и Румъния са участвали в най-много мачове, решавани по най-драматичния начин, без да са ги печелили – по два пъти. Чили, Колумбия, Дания, Гана, Гърция, Япония, Швейцария и Югославия са с 0 от 1. Нидерландия е другият отбор с негативен актив – 1 от 2.

Най-дългите дузпи

Само два пъти се е стигало до повече от пет изпълнения на отбор. При успеха на Германия над Франция на полуфинал през 1982 са реализирани девет от 12-те изпълнения. Единственият друг случай с 12 удара от бялата точка е през 1994, когато Швеция побеждава Румъния с 5:4. Като време най-дълго се играят дузпите между Ирландия и Румъния – 9 минути и 12 секунди през 1990. „Детелините“ печелят.

Най-кратките дузпи

Два са случаите с по едва седем изпълнения. През 1986 година Западна Германия се нуждае от едва четири опита, за да елиминира Мексико на четвъртфинал. 30 години по-късно Украйна печели с 3:0 срещу Швеция и също продължава след общо само седем удара от двата отбора.

Най-много спасявания

Този рекорд се държи от португалския вратар Рикардо, който отразява три удара на англичаните през 2006. Той спасява на Франк Лампард, Стивън Джерард и Джейми Карагър за успех с 3:1. Още по-впечатляващото е, че прави това без ръкавици. Три отразени удара има и хърватинът Даниел Субашич през 2018 срещу Дания. Тогава пред него трепват Кристиан Ериксен, Ласе Шоне и Николай Йоргенсен. На същия турнир хваща дузпа и на Фьодор Смолов от Русия, с което изравнява рекорда за най-много спасени дузпи на едно Световно. Той го дели с аржентинеца Серхио Гойкочеа от 1990. Швейцарецът Александър Шовковски е единственият, който не е допуснал нито една дузпа да се превърне в гол. Спасява на два пъти срещу Украйна през 2006. Транкило Барнета пък цели греда.

Играчи с най-много участия

Роберто Баджо е единственият футболист, участвал три пъти в лотарията на дузпите. За негово съжаление, един от най-емблематичните моменти в кариерата му е пропуснатата дузпа срещу Бразилия на финала през 1994. Той участва в загуби и в другите два случая – 1990 срещу Аржентина и 1998 срещу Франция.

Иван Ракитич е единственият играч, който вкарва победна дузпа повече от веднъж. И двата случая са от 2018. Той се разписва при победите над Дания и Русия на осминафинал и четвъртфинал.

Коя дузпа е най-вероятно да бъде пропусната? (Статистика и колажи на Opta)

Къде се изпълняват най-често дузпи? (Статистика и колажи на Opta)

Осминафиналите в Катар – азиатци и африканци дебнат от засада фаворитите от Европа и Южна Америка

Бразилия бе шокиран от ‘’неукротимите лъвове’’, но все пак завърши първи

След 2 обрата и 5 гола ''кръстоносците'' пратиха Сърбия вкъщи и продължават похода си

Южна Корея пак взе скалпа на голям опонент и спечели награда, чакана 12 години (ВИДЕО)

Уругвай прониза два пъти ''черните звезди'', но изхвърча от Мондиала (ВИДЕО)