За първи път в историята си: Макаби Хайфа е на осминафинал в ЕКТ

Гент и Макаби Хайфа завършиха наравно 1:1 в мач от елиминациите на Лигата на конференциите. Първият двубой завърши с победа на израелския отбор с 1:0. Така Макаби Хайфа се класира за осминафиналите на европейски клубен турнир за първи път в историята си.

Срещата се игра при закрити врата след решение на кмета на Гент Матиас Де Клерк, който бе посъветван от полицията да предприеме подобно действие. Решението е взето заради продължаващата война между Израел и Хамас.

В 4-ата минута Макаби Хайфа откри резултата. Францди Пиеро бе изведен на хубава позиция. Той стреля от границата на наказателното поле. При удара му се получи сериозен рикошет в защитника на Гент Исмаел Кандус, след който вратарят на домакините Дейви Роф нямаше как да се намеси и топката влетя в мрежата, след като го прехвърли.

13 минути по-късно Матис Самоаз пробва късмета си с далечно изпълнение от границата на пеналтерията. Изстрелът му обаче бе неточен.

В 28-ата минута Анан Халаили бе изведен в наказателното поле и се озова сам срещу Роф, но вратарят спаси удара на крилото. Ако се беше стигнало до гол, той щеше да бъде отменен заради засада на Халаили.

Една минута преди края на първото полувреме Тарик Тисудали стреля по земя от далечно разстояние. Изпълнението му обаче не затрудни Шариф Каюф. Това бе първи точен изстрел за Гент в мача.

В 54-ата минута Тисудали получи хубаво подаване в пеналтерията. Той се справи добре с бранител, но ударът му бе неточен.

Макаби Хайфа отговори с изстрел с външен фалц на Халаили от границата на наказателното поле. Топката премина встрани от вратата, но при изпълнението имаше и рикошет.

В 59-ата минута домакините разиграха добре и Момоду Сонко стреля, но Каюф бе на точното място и спаси. Две минути по-късно отново Тисудали бе изведен на добра позиция, но не успя да преодолее Каюф.

В 66-ата минута Тисудали имаше нов шанс. Първоначално изстрелът му бе спасен от вратаря на Макаби Хайфа, а при добавката защитник блокира изпълнението му.

Три минути по-късно Гент логично стигна до равенството. Както и при попадението на Макаби Хайфа, отново рикошет изигра ключова роля. Тисудали стреля, топката срещна тялото на защитник на гостите, и влетя в мрежата.

В 73-ата минута Макаби остана с човек по-малко, след като Даниел Сундгрен получи втори жълт картон.

13 минути след това Арчи Браун напредна по левия фланг и центрира. Получи се разбъркване и в крайна сметка Тибе Де Влигер отправи удар, но бранител на гостите в последния момент се хвърли пред топката и тя излезе в корнер.

В 90-ата минута Сонко стигна до кълбото и пробва късмета си от границата на пеналтерията. Ударът му обаче бе спасен от Каюф.

Във втората минута на добавеното Гент можеше да вкара сблъсъка в продължения, но изстрел на футболист на домакините с глава срещна десния страничен стълб на вратата на Макаби Хайфа.