Остава само седмица до края на летния трансферен прозорец, а отборите от Английската Висша лига са похарчили 922 милиона паунда за трансфери. За пръв път, от повече от десетилетие, клубовете от острова са изпреварени, по този показател, от тимовете в Ла Лига, които вече са изхарчили повече от милиард паунда за входящи трансфери.
Тази статистика идва на фона на прекъснатата испанска доминация в европейския футбол през последните години. Към днешна дата Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид отново демонстрираха силата на парите, като направиха три от десетте най-скъпи трансфера за всички времена, така до 1 август топ отборите на Ла Лига вече са похарчили 1,06 милиарда паунда. Тази сума по всяка вероятност ще нарасне, защото в Испания трансферният прозорец затваря след месец. Испанското първенство има шанс да се доближи и до рекорда на тимовете от Висшата лига, които през лятото на 2017 година похарчиха за нови играчи рекордните 1,4 милиарда паунда.
Еден Азар, Антоан Гризман и Жоао Феликс са големите имена, които смениха своята клубна принадлежност. В Англия това лято трансферите не бяха толкова гръмки. Арсенал и Манчестър Сити направиха най-скъпите си покупки с привличането на Никола Пепе и Родри, а рекордът за лято 2019 в Премиършип принадлежи на Тотнъм с похарчените 54 милиона паунда за Танги Ндомбеле.
Огромната сума, която испанските отбори отделиха за привличането на нови играчи има и своето логично обяснение, което е просто - това е английската доминация в европейските клубни турнири през изминалия сезон.
Два от водещите отбора във Висшата лига Ливърпул и Арсенал спечелиха Шампионската лига и Лига Европа, но английската доминация се допълва от факта, че за пръв път четирите отбора, които стигнаха до решаващия сблъсък в двата най-престижни турнира в Европа бяха именно представители на Премиършип.
Преди това постижение девет от последните десет клуба, триумфирали в Лига Европа и Шампионската лига бяха испански. Италия пък е последната страна, която има свой шампион на Европа в лицето на Интер през 2010 година.
Сам Боор от консултантската фирма "Делойт" посочи пред BBC, че успехът на английските отбори през миналия сезон определено е довел до реакция в някои отбори от Испания и Италия.
"От друга страна най-големите отбори във Висшата лига бяха много по-предпазливи по време на трансферния прозорец, а като причина за това може да се посочи боеспособността, която техните отбори показаха през миналия сезон в европейските клубни турнири", обяснява още той.
Освен с трансферите на Арсенал и Манчестър Сити, можем да очертаем трансферната политика на английските грандове с това, че победителят в Шампионската лига Ливърпул направи рекордната си покупка за това лято с едва 1,3 милиона паунда, които бяха платени за 17-годишния холандски защитник Сеп ван ден Бег. Харви Елиът е друг младеж, който се присъедини към мърсисайдци, но той все още не може да подпише професионален договор, докато не навърши 17 години.
Челси, от друга страна, получи забрана за трансфери, а Оле Гунар Солскяер също все още не е направил революцията, която се очакваше. Воденият от него Манчестър Юнайтед плати 50 милиона паунда за десния бек Уан Бисака и 15 млн. за Даниел Джеймс.
Най-голямата изненада е Астън Вила, който се завръща във Висшата лига през новата кампания. Тимът от елита на Англия, похарчи най-много пари за входящи трансфери, благодарение на очакваните по-големи приходи от участието си в Премиършип, Вила вече пръсна повече от 110 милиона паунда, в това число и рекордната им покупка Уесли.
Отборите в испанския елит направиха големи харчове. Реал Мадрид вече се раздели с над 300 милиона паунда, от които, около половината бяха за привличането на Еден Азар от Челси.