В Суперкупата на УЕФА през 2013 година бяха изпълнени девет перфектни дузпи, като Байерн Мюнхен водеше срещу Челси с 5:4 при изпълнението 11-метрови наказателни удари. Тогава дойде редът на Ромелу Лукаку, чийто опит бе спасен от Мануел Нойер, осигурявайки трофея за немския гранд.

Лукаку наскоро се бе завърнал от престой под наем в Уест Бромич, като се стремеше да бъде част от плановете на старши треньора Жозе Моуриньо. Четири дни след тази дузпа той беше преотстъпен на Евертън без да получи втори шанс.

Десет години след първата раздяла с Моуриньо Лукаку се завърна под негово ръководство в Рома и не за първи път след поражението за Суперкупата в Прага.

Това лято имаше много клубове, които искаха да привлекат нов нападател. Байерн в крайна сметка взе Хари Кейн, Реал Мадрид загуби Карим Бензема и се надяваше да го замени с Килиан Мбапе, само за да се задоволи с Хоселу, Манчестър Юнайтед похарчи доста пари за сравнително недоказан Расмус Хьойлунд , докато Пари Сен Жермен избра да привлече Гонсало Рамош, а Ромелу Лукаку дори бе предлаган на част от тези клубове, като никой не искаше да го привлече.

Изглежда като нещо като мистерия защо имаше толкова слаб интерес към Лукаку, който беше на разположение през цялото лято, тъй като не искаше да продължи в Челси. Може Маурисио Почетино просто да не е виждал Лукаку за подходящ за стила му на игра, но човек би си помислил, че Челси ще приеме цялата помощ, която може да получи пред вратата.

В дните, когато Челси харчеше много пари за привличането на всички млади таланти, които можеше, „сините“ инвестираха в младия Лукаку от Андерлехт. Въпреки впечатляващия период под наем в Уест Бромич през сезон 2012/13 и участие в гореспоменатата Суперкупа, той беше даден под наем и в крайна сметка продаден на Евертън.

По време на престоя си в синята половина на Мърсисайд, Лукаку вкара 87 гола в 166 мача, което убеди Моуриньо да се събере отново с играча за първи път, отвеждайки Лукаку в Манчестър Юнайтед през 2017 година.

Той направи добър старт в живота си на "Олд Трафорд", отбелязвайки 27 гола във всички турнири през първия си сезон, когато Юнайтед завърши на второ място във Висшата лига и достигна финала за ФА Къп. Вторият му сезон обаче до голяма степен се помни като провал, което доведе до относително безразличие към продажбата му на Интер през следващата година.

За Интер Лукаку отбеляза 54 гола в 87 мача във всички състезания през два сезона и 47 попадения в 72 мача в Серия А, преди да се върне обратно в Челси с друг нов голям трансфер.

Нещата започнаха добре на „Стамфорд Бридж“, където Лукаку отбеляза четири гола в първите си четири мача, преди да се случи огромен срив във формата му. Неговите 15 гола в 44 мача във всички турнири през сезон 2021/22 включват само осем гола във Висшата лига и въпреки че струваше на Челси около 100 милиона паунда, той получи право да се върне в Интер под наем само година по-късно.

Лукаку нямаше такъв успех, както при първия си престой и вкара 14 гола в 37 изяви, само 20 от които бяха титуляри. Числата му може да не са толкова впечатляващи през последните няколко години, но ние говорим за играч, който е натрупал около 280 милиона паунда трансферни такси през кариерата си и е само на 30 години.

Лукаку все пак изигра роля, когато отборът на Симоне Индзаги достигна финала на Шампионската лига. Малко след като Родри вкара гол, който се оказа победен за Манчестър Сити в Истанбул, Федерико Димарко уцели напречната греда с глава в другия край, преди да стреля с глава срещу Лукаку, който неволно го блокира. Едва ли той е виновен, но неизбежно щеше да се зачете срещу него, както и собственият му великолепен шанс да изравни резултата в 88-ата минута.

Робин Гозенс ​​центрира с глава в средата на наказателното поле, но ударът с глава на Лукаку бе право в крака на Едерсон и в крайна сметка си проправи път в корнер, след който Лукаку стреля с глава, а шансът имаше xG стойност от 0,48.

Тази репутация на недостатъчно клиничен на най-голямата сцена, вече беше подсилена от известното му разточително представяне от резервната скамейка за Белгия, когато „червените дяволи“ бяха елиминирани от груповата фаза на Световното първенство по футбол през 2022 г. В мач срещу Хърватия, който неговата страна трябваше да спечели, Лукаку влезе на полувремето и имаше общо пет удара, четири от които бяха счетени за големи шансове. Той не отбеляза нито един от тях, включително един удар с глава пред опразнената от Доминик Ливакович врата, който е оценен на 0,67 хG.

Лукаку е на четвърто място в доста впечатляващ списък от играчи с най-добри съотношения минути за гол в Серия А от сезон 1994/95 насам (б.р. при мин. 10 гола). Неговата средна стойност от гол на всеки 132 минути в елита на Италия е по-добър само от Кристиан Виери (108), бразилеца Роналдо (110) и Златан Ибрахимович (127).

Вероятно затова най-голям интерес това лято към Лукаку идва от Италия. Съобщава се, че той изненадващо е отказал друго завръщане в Интер, изглежда, за да се опита да си осигури преминаване в Ювентус. Феновете на Юве обаче протестираха срещу възможното подписване на белгиеца на терена на стадион "Алианц" по време на приятелски мач преди сезона.

След като според съобщенията отхвърли офертите за големи пари от саудитската професионална лига, Лукаку най-накрая получи спасителен пояс от позната фигура, събирайки се отново с Моуриньо в Рома по договор за наем за един сезон.

Лукаку има 43 участия за гол в 76 мача под ръководството на Моуриньо през времето си в Челси и Манчестър Юнайтед (33 гола, 10 асистенции).

Челси и Рома официално обявиха трансфера на Лукаку

Моуриньо убедил Лукаку да пристигне в Рома с едно изречение

Лудост в Рим – фенове трошат коли, за да зърнат Лукаку (СНИМКИ)

Има сделка: Лукаку се събра с Моуриньо за трети път

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS