Барселона отбеляза повече голове от всеки друг отбор в петте най-добри европейски лиги този сезон, хвана най-много съперници в засада от всеки тим, отборът си осигури директно място на осминафиналите на Шампионска лига, класира се за полуфиналите на Купата на Краля и е трети в Ла Лига. Роберт Левандовски все още е брилянтен на 36 години, като води в списъка с голмайсторите в Ла Лига и Шампионска лига, Рафиня се трансформира в един от най-добрите играчи в света, статистиката за пасове на Педри е на високо ниво, а Ламин Ямал продължава своята крачка към футболното величие, "The Independent".
Треньорът Ханзи Флик изгради отбор и никой друг в Европа не играе като Барселона. Вратарят покрива половината поле, защитата заема позиция на централната линия, а халфовете и нападателите притискат силно противника, за да го принудят към грешки. Каталунците имат средно 67% притежание, а средният процент на завършени пасове на опонентите им е най-ниският сред петте най-добри европейски лиги.
В основата на плана на Флик е ангажиментът към засадата. Брайтън има най-много засади, натрупани от всяка защита във Висшата лига с 65, а в Бундеслигата това е Щутгарт с 54. Барселона предизвика 115 засади в Ла Лига този сезон, с добре тренирана защита, която оставя 50 метра пространство зад тях.
„Изглежда опасно, но не е опасно“, казва Флик.
Той винаги е рискувал и това е донесло големи успехи на Байерн, но сега това е нещо съвсем експериментално, пише "The Independent". Методите на Флик изискват пълна отдаденост.
„Ще заменя всеки, който изостане с един метър“, каза той на своите играчи на полувремето на Ел Класико на стадион „Сантиаго Бернабеу“.
Това е една от най-забележителните еволюции на играта в ерата на VAR, трик с висок риск, станал възможен благодарение на полуавтоматизираната технология за засади на Ла Лига, която открива и най-малките детайли. Някои от засадите на Реал Мадрид в този мач бяха сведени до няколко сантиметра, но това не беше късмет, повторенията показаха как 18-годишният централен защитник на Барса, Пау Кубарси, успя да подреди бягането си само за момент, достатъчно време, за да може нападателят да отиде твърде далеч в засада, с половината си торс.
Един проблем, според Флик, е, че помощник-реферите рядко вдигат флаговете си за неясни ситуации, което означава, че неговите защитници губят енергия, преследвайки играчите обратно, преди флагът евентуално да бъде вдигнат. Но той има друго предизвикателство и то е, че противниците все повече намират изобретателни начини да пробият високата линия на Барселона, която се оказа уязвима на две атаки по-специално. Първата атака е това, което нападателят на Реал Сосиедад Таке Кубо нарече „вторично бягане от средата“, както той обясни след победата им над Барселона през ноември.
„Работихме по високата им линия. „Не съм сигурен, че вземат предвид бягането от втора линия, халфовете, дори дефанзивния халф... Мисля, че тези ситуации са трудни за тях, защото спират линията, гледайки към нападателя или крилата“, каза той за ESPN.
Вторатата атака е крило, което се втурва зад крайните защитници на Барселона, особено при контраатака. Осасуна и Лас Палмас постигнаха шампионатни победи в двубоите с Барселона с голове, отбелязани от пространството, което защитникът освободи...
Неотдавнашната серия от една победа в лигата в седем мача доведе до преглед на тактиката на Флик. Когато Барселона създава положения, това често е един на един, техният среден „очакван гол“ на удар срещу гол от 0,13 е най-високият в Ла Лига. Но треньорът отхвърля идеята, че Барселона играе твърде открит футбол, предполагайки, че неговите уморени полузащитници не могат да пресират със скоростта, която имаха по-рано през сезона.
Така беше този сезон, отборите или пробиват стената на Барса, или биват смазани. Оценката на тактическия експеримент на Флик ще дойде в края на сезона, а дали капанът му за засада ще бъде имитиран от други може да зависи от това дали ще успее да го приложи на сцена като финала на Шампионска лига, пише "The Independent".
Това, което е неоспоримо, е, че Барселона е най-забавният отбор в Европа в момента, играейки футбол в двата края на терена, който противоречи на конвенциите. Съвременният футбол е изправен пред нарастващи критики, че е хомогенна тактическа рецепта, създадена в лаборатория от Пеп Гуардиола и следвана от всеки амбициозен млад треньор, но в клуба, в който Гуардиола направи името си, друг треньор може би променя лицето на футбола отново, пише "The Independent".
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS