Яник Синер демонстрира, че се намира в много силна форма, след като триумфира в първия си финал на турнир от Големия шлем. Италианецът се качи на трона на Australian Open, след като на финала направи удивителен обрат от 0:2 сета срещу Даниил Медведев и в крайна сметка триумфира след 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.

Синер постигна за първи път в своята кариера подобен обрат. В същото време Медведев за втори път на финал на Australian Open губи преднина от 2:0 сета. Той стори същото и във финала през 2022 година срещу Рафаел Надал, когато след 6:2, 7:6, в крайна сметка загуби с 4:6, 4:6, 5:7.

Поставеният под номер 4 в основната схема започна много неуверено мача и показа много сериозни колебания. Той остави на съперника да диктува случващото се на корта и в много от разиграванията закъсняваше или правеше непредизвикани грешки.

Медведев направи ранен пробив в първия сет и поведе с 2:1 гейма. След това той осъществи още един пробив, за да спечели с 6:3.

Във втория сет Медведев стигна до четири възможности за пробив още в първия сервис гейм на Синер, но италианецът се измъкна, за да изравни резултата 1:1. Все пак руснакът направи два пробива, за да поведе с 5:1 гейма. Синер върна един за 2:5, но Медведев не допусна повече колебания в този сет и го затвори с 6:3.

Събуждането на Синер настъпи в третия сет, когато италианецът първо успя да стабилизира сервиса си, да печели много по-лесно точки на свой сервис и беше много по-стабилен в дългите разигравания, в които излизаше все по-често победител.

Синер за първи път спечели първите си два сервис гейма в началото на сета. Не само това, но италианецът успя да направи решаващ пробив при първата му се отдала възможност в третия сет и да го спечели с 6:4.

В четвъртия Синер изглеждаше все по-убедителен и затрудняваше Медведев в разиграванията. Руснакът трябваше да отразява точки за пробив на свой сервис, както във втория, така и в четвъртия гейм. Решаващият удар на Яник Синер настъпи отново в десетия гейм, когато проби и спечели с 6:4.

В петия сет Синер отново беше по-убедителният от двамата. Италианецът поведе с 40:0 на сервис на Медведев в шестия гейм и успя да пробие и да поведе с 4:2 гейма.

Яник Синер стигна до шампионска точка при 5:3 и 40:30 и с превъзходен завършващ удар успя да завърши шампионския обрат – 6:3.

Новак носи пари: Australian Open намали драстично цените на билетите за финала