Националният отбор по волейбол победи Румъния с 3:0 гейма (28:26, 25:20, 25:20) в мач от група А на Европейското първенство, продължил 84 минути. Така България има максимален актив от 6 точки след два изиграни двубоя. По време на сблъсъка ясно си пролича по-голямата класа на родните волейболисти, въпреки че имаше моменти на отпускане и разконцентрация в нашето поле, от които румънците се възползваха и успяваха да правят дълги серии от точки. Румъния почти успя да отмъкне първата част след такава серия. Все пак във важните моменти нашите си събираха мислите и успяваха да неутрализират устрема на съперника, за да се стигне до чистата победа.

Анализът на Ники Иванов

Йосифов и Салпаров: Нужно е да изчистим спадовете

Соколов: Мислехме, че срещу Румъния ще ни е лесно, Франция не е това, което беше

Силвано Пранди не направи почти никакви ротации в шестицата по време на мача. Най-резултатен за България бе Мартин Атанасов с 15 точки, Тодор Скримов отбеляза 14, докато диагоналът Цветан Соколов реализира 12. Топреализатор за Румъния бе Разван Михалчеа с 11.

Голямата разлика бе в началния удар и блокадата, а статистиката го показва ясно. България има 10 блокади срещу 5 на своя съперник. При сервиса 10 аса за нашите срещу само 4 на румънците.

Как се разви мачът хронологично:

ПЪРВИ ГЕЙМ: Очаквано волейболистите ни стартираха мача по-добре от Румъния и поведоха с 6:4 след добър начален удар на Скримов и Мартин Атанасов. При резултат 12:9 нашите направиха две поредни блокади и си осигуриха преднина от 5 точки (14:9), което принуди селекционерът на Румъния Дануц Паску да поиска прекъсване. То не промени нищо на игрището и всичко сочеше към лесно спечелване на първата част особено когато авансът ни се задържа до 20:15 точки. Тогава обаче атаката ни бе неутрализирана на три пъти и разликата бе стопена до само две точки (20:18). Силвано Пранди взе таймаут, но противникът изравни при 22:22. Започна игра на нерви, точка за точка до 26:26, когато Мартин Атанасов извади много трудна точка след лошо посрещане на волейболистите. Посрещачът изпълни страхотен сервис, направи ас и собственоръчно спечели първия гейм за своя отбор. По този начин България поведе в резултата с 1:0 гейма.

ВТОРИ ГЕЙМ: Българските волейболисти стартираха отлично втората част, като изковаха ранна преднина от 3 точки (3:0). При резултат 5:2 за нашите грешка в подреждането на румънците, чудовищна блокада на Цецо Соколов и ас на Сеганов направиха преднината на България 6 точки (8:2). Селекционерът на Румъния нямаше друг избор и поиска 30-секундно спиране на играта, което спомогна на румънците и те се върнаха в гейма с четири поредни точки (8:6). Малко след това на линията за изпълнение на начален удар застана Тодор Скримов и посрещачът общо взето предреши изхода на гейма, като записа няколко директни точки и затрудни многократно посрещането на опонента. Авансът на нашите за нула време набъбна до 8 точки. Последва разконцентрация в нашето поле, румънците не се бяха отказали от гейма и отново стопиха преднината ни до 2 точки (18:16). Силвано Пранди взе таймаут и апелира за концентрация. Волейболистите изпълниха искането му и затвориха втория гейм с 25:20.

ТРЕТИ ГЕЙМ:  Третата част започна равностойно без брейк точки, но бързо статуквото се промени. България отново натрупа преднина чрез добре подредена блокада и серия от успешни сервиси на Мартин Атанасов. Резултатът стана 13:7 в наша полза, когато посрещачът най-накрая сгреши. Идентично с предишните два гейма националите се отпуснаха и румънците се възползваха. Северните ни съседи стопиха отново разликата и тя беше само две точки при 22:20 за България. Все пак избраниците на Силвано Пранди затвориха гейма с три поредни точки 25:20 и спечелиха нови три точки.

За България стартираха: разпределител – Георги Сеганов, посрещачи – Мартин Атанасов и Тодор Скримов, центрове – Виктор Йосифов (К) и Светослав Гоцев, диагонал – Цветан Соколов, либеро – Теодор Салпаров

Селекционер: Силвано Пранди

На националния отбор му предстои нов тест. Той е в събота 14 септември от 21:45 часа, когато България се изправя срещу Португалия. Срещата отново ще може да проследите пряко в сайта dsport.bg