Българският национален отбор по баскетбол постигна изразителна победа с 91:69 срещу Норвегия в предквалификациите за ЕвроБаскет 2025. По този начин „лъвовете“ продължават да имат големи шансове да се класират за континенталното първенство. Определящ за продължаването напред на България ще бъде следващият мач, който е срещу Австрия.

В „Арена Ботевград“ възпитаниците на Росен Барчовски изиграха най-силния си мач в предквалификациите досега и си върнаха на Норвегия за изненадващата загуба отпреди 10 дни. Те го сториха пред погледа на своя съотборник Александър Везенков, който съвсем скоро заминава за САЩ, за да се присъедини към един от най-силните тимове в НБА от миналия сезон – Сакраменто Кингс.

В първата четвърт нашите взеха аванс от 20:14 точки, а до почивката разликата в резултата набъбна до 16 точки (50:36). В третата четвърт хората на Росен Барчовски си свършиха работата и увеличиха преднината си на 17 точки, като в последната част гостите успяха да се вдигнат, но достатъчно, че да стопят колосалната разлика и така си тръгват с наведени глави от Ботевград.

Най-резултатен за българския тим бе Иван Алипиев, който за 21:40 минути на паркета вкара 18 точки и добави 4 борби. Павлин Иванов пък се отчете с 12 точки, 3 борби и 6 асистенции за 27:29 минути игра.

За Норвегия Микел Колстад вкара 12 точки и направи 1 асистенция, но това не бе достатъчно за скандинавците да стигнат до някаква по-почетна загуба.

Глушков: По-трудно е да отидеш в НБА, отколкото да се задържиш (ВИДЕО)

Везенков: България ми е дала всичко, националният отбор е въпрос на преговори (ВИДЕО)

Везенков: НБА е мечта, очаквам българите в Сакраменто да ме подкрепят (ВИДЕО)

Дюрант: Марихуаната е като виното в НБА

НБА одобри продажбата на Шарлът, Майкъл Джордън остава миноритарен акционер в клуба