Барселона приключи финансовата година за сезон 2024/25 на 30 юни и е ясно, че управлението на трансферите им е било почти безупречно, предвид финансовото състояние на клуба. Сложната ситуация с финансовия феърплей попречи на „блаугранас“ да има пълна свобода на трансферния пазар, но въпреки това каталунците успяха да изградят конкурентен отбор, който в крайна сметка спечели Ла Лига , Купата на Краля и Суперкупата на Испания. Общо, включително операциите на резервния отбор, които имат значение за феърплея, балансът от приходи и продажби от трансфери за сезона е близо 33 милиона евро. Цифри, които потвърждават, че клубът е спазил ограниченията си за разходи и е успял да изгради отбор на високо ниво с млади играчи, които вдъхват ентусиазъм за бъдещето.

По отношение на приходите, Барса е набрал средства от общо 13 различни сделки през тази фискална година. Най-значителната продажба е тази на Витор Роке на Палмейрас , който плати 25,5 милиона евро плюс още 5 милиона евро под формата на променливи за 80% от правата на нападателя. Този ход позволи на каталунците да си възвърнат почти цялата инвестиция, когато подписаха договор с обещаващия нападател от Атлетико Паранаензе.

Трансферът на Нико Гонсалес от Порто в Манчестър Сити през зимния трансферен пазар остави още един значителен „приход“ от 13,3 милиона евро, а допълнителни осем милиона евро бяха реализирани и това лято от продажбата на 20% от Тодибо на Уест Хем, който упражни опцията за закупуване от Ница след наема на французина. Освен това, благодарение на запазването на проценти от бъдещи продажби, Барса успя да събере „приходи“ за Людовит Рейш (1,75 милиона евро), Илайш Мориба (600 000 евро), Алекс Коядо (500 000 евро) и Феран Жутгла (50 000 евро).

Продажбите на Файе на Рен (10,3 милиона) , Жулиан Араужо на Борнемут (10) , Алекс Вайе на Комо (6) , Унай Ернандес на Ал-Итихад (4,5) и Сержи Домингес на Динамо Загреб (1,2) увеличават трансферните приходи до 81,7 милиона евро, към които трябва да се добавят още три милиона за наема на Клеман Ленгле в Атлетико Мадрид . 

Като цяло, Барса успя да набере 84,7 милиона евро от трансфери, проценти от бъдещи продажби и заеми през изминалия сезон, цифра, която може да се увеличи с още пет милиона в бъдеще, ако целите, поставени за продажбата на Витор Роке, бъдат постигнати през следващите години.

От друга страна, Барселона има много ограничени инвестиции в трансфери поради финансовото си състояние и трудностите, с които се е сблъска с правилата за финансов феърплей в Ла Лига и известното правило 1:1. Акцентът беше покупката на Дани Олмо за 47 милиона плюс 13 милиона променливи от РБ Лайпциг, докато 2,7 милиона бяха платени и на Жирона за придобиването на Пау Виктор.

В Барса Атлетик бяха направени другите три трансфера, които включваха разходи за клуба, макар и да не бяха много големи суми. 2 милиона евро бяха платени на ФК Лос Анджелис за привличането на Мамаду Мбаке , който вече беше играл под наем за резервния отбор, и за пристигането на нападателите Раул Дакоста и Алан Годой , за които бяха похарчени съответно 50 000 и 150 000 евро. 

По този начин общите разходи на Барса за трансфери през току-що приключилата фискална година възлизат на 51,9 милиона евро, тъй като плащането на клаузата за откупуване на Жоан Гарсия от 25 милиона евро плюс съответния данъци ще бъдат включени в следващия баланс.

Така Барселона затваря сезон 2024/25 с повече приходи, отколкото разходи за трансфери и успява да поправи финансовото си състояние, за да може да функционира нормално на трансферния пазар.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS