Откакто властта в Берое e в ръцете на Ернан Банато, отборът използва все по-малко български футболисти, които са заменени най-вече от испаноговорящи състезатели от Латинска Америка.
Така се стигна до историческата за заралии дата 14 август 2023 г., когато за пръв път в своята 107-годишна история Берое започна мач от родното първенство без нито един българин в състава си.
В последните 20 месеца тази гледка стана все по-честа и българите в състава на Берое станаха малцинство, а основният език в съблекалнята стана испанският.
През месец януари 2025 г. Берое попадна в Топ 10 на изследване, проведено от Международния център за спортни изследвания (CIES), за отборите, дали най-много игрово време на чуждестранни футболисти.
Тогава заралии бяха на четвърто място, докато друг роден клуб – Лудогорец, бе 9-и по най-много игрово време, дадено на чуждестранни състезатели. Проучването показваше, че чужденците са получили 96,6% от игровото време на състава, или иначе казано – само в 3,4% от времето на мачовете на Берое на терена е имало български футболисти. През януари това бяха следните четирима играчи - Стефан Гаврилов, Викторио Вълков, Мирослав Георгиев и Стилиян Русенов, които са периферна част от състава на Хосу Урибе.
Четири месеца по-късно сайтът за резултати на живо от спортни събития „Flashscore“ проведе същото изследване, което показа почти същата ситуация за българите в Берое. От пълното игрово време за заралии, български футболисти са били на терена в едва 3,7% от времето, което е с 0,3% повече спрямо 3 месеца по-рано. Това се дължи най-вече на включването в състава за по няколко минути в рамките на по един мач на Мартин Георгиев и Станислав Йовков.
Съпоставено с останалите отбори обаче, Берое се изкачва в ранглистата на отборите, даващи най-малко игрово време на местни футболисти, като към момента заралии са на второ място в Топ 30 първенствата на Европа.
Пред тях е само гръцкият Арис, който е използвал гърци в само 2,1% от игровото време на тима от Солун. Веднага след Берое е другият Арис, от Лимасол, за който кипърците са били на терена в 4,3% от игровото време.
В Топ 10 са още 2 кипърски отбора – АЕЛ Лимасол и АЕК Ларнака, 3 отбора от Висшата лига – Уулвърхемптън, Фулъм и Брентфорд, както и 2 от Серия А – Удинезе и Милан.
Ето как изглежда Топ 10 на европейските отбори, даващи най-малко игрово време на местни футболисти:
1. Арис Солун – 2,1%
2. Берое – 3,7%
3. Арис Лимасол – 4,3%
4. АЕЛ Лимасол – 4,9%
5. Уулвърхемптън – 6,6%
6. АЕК Ларнака – 7,2%
7. Удинезе – 7,6%
8. Фулъм – 8,6%
9. Брентфорд – 9,3%
10. Милан – 9,4%
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS