На 15 май ще се изиграе финалът за Sesame Купа на България сезон 2023/24. В седмиците преди двубоя заедно със Sesame ще ви разказваме интересни истории, свързани с турнира за Купата на България през годините.

https://sesame.bg/?utm_source=dsport&utm_medium=article%20%E2%80%A6

Левски и ЦСКА са изиграли редица емблематични дербита помежду си през годините както в първенството, така и за Купата на България. Много от тези срещи завършват без победител или разликата в крайна сметка е един гол, но понякога единият от двата отбора постига гръмка победа над големия си съперник и тези разгроми отекват във времето и влизат във фолклора на феновете.

Един такъв мач е финалът за Купата на България от 1998 г., който е последният път, в който „сини“ и „червени“ се срещат в спор за трофея през XX век. В него Левски разгромява ЦСКА с 5:0 и така му „честити“ по доста оригинален начин 50-годишния юбилей, който „армейците“ празнуват броени дни преди погрома. Заради внушителния резултат и заради момента, в който е постигнат, финалът за Купата през 98-а остава красив спомен в сърцата на „сините“ привърженици и кошмар за тези, които обичат ЦСКА.

Как се развива сезонът за двата отбора:

Кампанията тръгва зле за двата отбора, като ЦСКА отпада от Стяуа още в първия кръг от квалификациите на Шампионската лига след общ резултат 3:5, след като в Букурещ води с 3:1, но изпуска победата и мачът завършва 3:3. Европоходът на Левски също приключва скоропостижно, като в турнира за Купата на носителите на купи „сините“ отпадат от Слован Братислава още в първия кръг с общ резултат 2:3.

В първенството ЦСКА изпитва трудности, като през зимата на 1997/1998 г. в отбора се завръщат звездите Христо Стоичков, Емил Костадинов и Трифон Иванов, с които тимът на Георги Василев-Гочето трябва да опита да защити шампионската титла, която печели в предходния сезон. Тази „инжекция“ така и не носи желания резултат и „армейците“ остават едва на трето място.

„Сините“ също не успяват да спечелят първата си титла на България от 1995 г. насам, завършвайки втори зад Литекс, който през 1998 г. за пръв път става шампион, нарушавайки хегемонията на софийските отбори, които държат титлата в столицата в последните 6 сезона. Седмица преди финала за Купата, футболистите на Левски бойкотират награждаването на новия шампион, който получава своите медали на церемония на Националния стадион „Васил Левски“, на която по традиция биват наградени още вторият и третият, а се раздават и индивидуалните награди. Коментарът по случая на тогавашния президент на Левски – Томас Лафчис, е следният: „Футболистите сами решиха да не ходят на награждаването след фарса в първенството“.

Какво правят Левски и ЦСКА за Купата:

Както в първенството, така и за Купата, ЦСКА трябва да защитава трофея си, който печели с успех именно над Левски с 3:1 след доста грешки на „синята“ защита на тежкия терен на „Васил Левски“ на 28 май 1997 г.

Защитата на трофея за ЦСКА стартира с минимална победа в Смолян над Родопа с гол на Ивайло Андонов. В 1/8-финалите е елиминиран Ботев Пловдив след 0:0 на „Христо Ботев“ и 2:0 на „Българска армия“, където Емил Кременлиев и Петър Жабов класират ЦСКА напред. Следва столично дерби срещу Славия. В „Овча купел“ резултатът е равен – 1:1, след голове на Георги Йорданов за „червените“ и Станимир Стоилов за „белите“. В реванша на „Армията“ Славия води с 2:1 до последните минути на калния терен в „Борисовата градина“. На сцената обаче излиза Бончо Генчев, който вкарва два гола между 81-ата и 85-ата минута, оформяйки своя хеттрик, а Милен Петков оформя крайното 4:2 за ЦСКА в мач, в който съдията Костадин Гергинов показва 5 червени картона.

На полуфиналите ЦСКА трябва да играе с Литекс, който надиграва „армейците“ в София с 3:1, като почетното попадение за ЦСКА е дело на Христо Стоичков и е единствено за него в този му период в ЦСКА, в който Камата играе единствено в един мач – този с ловчании. Реваншът така и не се играе, тъй като Литекс е дисквалифициран заради неправомерно картотекиране на Радостин Кишишев, около чийто трансфер от Бурсаспор и картотека избухва истински скандал в този период. Така ЦСКА е на финал за Купата, където съперник както и през 1997 г. е Левски.

„Сините“ гонят първа Купа от 1994 г. насам и първите им два съперника са издухани. Първо тимът на Стефан Грозданов разбива Планинец Априлци като гост с 4:0 (Тодор Зайцев, Асен Николов, Илиян Симеонов, Захари Сираков). Срещу Етър на 1/8-финалите общият резултат е 6:1 с по два гола на Йордан Маринов и Георги Борисов. Следват мачове срещу съименниците от Кюстендил. На „Георги Аспарухов“ Александър Александров-Кривия и Георги Борисов носят успеха на домакините, които отиват в Кюстендил с комфортен аванс. В района на черешите Йордан Маринов дава аванс на столичани, но през второто полувреме на стадион „Осогово“ Бойко Величков нанизва два гола за Левски Кюстендил, но до повече тимът на Аспарух Никодимов не успява да стигне и Левски София е на полуфинал. Спорен момент от мача в Кюстендил е отмененият трети гол за домакините, което предизвиква гнева на домакинската публика, която едва е спряна да не нахлуе на терена и да се разправя със съдиите и футболистите на гостите.

На полуфиналите Левски играе срещу Локомотив София, който е победен в „Надежжда“ с 2:1, благодарение на попаденията на Захари Сираков и Георги Борисов, докато Георги Марков вкарва за столичните „железничари“ в мач с два червени картона – изгонени са Валентин Найденов от Локомотив и Георги Иванов-Гонзо от Левски. Герой на реванша на „Георги Аспарухов“ е Александър Александров-Кривия, който вкарва 2 гола при успеха на „сините“ с 3:2.  Преди него Локомотив на два пъти повежда в резултата с голове на Димитър Васев и Данило Дончич, а първия гол за „сините“ в срещата е дело на Владимир Йонков.

Така финалът за Купата отново противопоставя „червени“ и „сини“, които влизат в мача с треньори, различни от тези, с които са започнали сезона. Начело на ЦСКА през пролетта идва Петър Зехтински с помощник Стойчо Младенов на мястото на Георги Василев. По същото време Левски назначава Михаил Вълчев на мястото на Стефан Грозданов, а по-късно става ясно, че „сините“ са водили преговори с Гочето за неговото назначаване като старши треньор след уволнението му от ЦСКА – ход, който в крайна сметка не се случва.

В навечерието на финала звездата на ЦСКА Емил Костадинов казва следното: „Това със сигурност ще е последното ми участие във Вечното дерби“. Завръщането на Коща, Стоичков и Туньо така и не помага на ЦСКА да стане шампион в сезона, в който клубът празнува своята 50-а годишнина.

Все пак, „червените“ имат шанс да донесат радост на своите фенове, ако защитят Купата си, побеждавайки големия си съперник на финала.

Забележителните рекорди в турнира за Купата на България

Юбилеят на ЦСКА и мистерията с потъналите врати:

Спорът за Националната купа отново е на стадион „Васил Левски“, където на 13 май се събират 50 000 души, за да видят кой от двата гранда ще завърши сезона с трофей.

Мачът идва само 8 дни след юбилейната, 50-а годишнина на ЦСКА, и „червените“ се чувстват длъжни пред своите фенове да победят Левски. Тимът на Петър Зехтински обаче има много проблеми преди финала, тъй като Христо Стоичков и Трифон Иванов имат контузии, които ги спират да играят в мача, който пропуска и Методи Деянов. Стоичков, все пак, е в групата за финала, но така и не играе в решаващия мач, за който са вдигнати Георги Йорданов и Бончо Генчев, вторият от които играе с превръзка на коляното и на инжекции.

В дните преди финала на „Васил Левски“ се стига до много куриозна ситуация, свързана с вратите на стадиона. Според журналистическа проверка, двете врати са по-ниски от регламентираните 2,44 метра. По незнайни причини вратата пред Сектор „Б“ е с 12 см. по-ниска, а тази пред Сектор „Г“ – с 8 см. по-ниска. Легендата твърди, че причината за това е опитът да се направи измама за световната квалификация с Русия на 10 септември 1997 г., завършила с успех за нашите с 1:0 на „Васил Левски“. С проверката на случая се заема и Българският институт по метеорология и хидрология към БАН. По-късно става ясно, че причината за потъването на вратите в земята е спукан водопровод на улица „Граф Игнатиев“, който предизвиква хлътването на вратата откъм Сектор „Б“, но не обяснява за по-ниската отсрещна врата на Националния стадион.

Финалът:

След тази поредица от куриозни и на моменти скандални ситуации, Левски и ЦСКА излизат на Националния стадион на 13 май 1998 г. под предводителството на германския съдия Маркус Мерк да определят носителя на Купата на България.

Мачът започва равностойно, но в 14-ата минута Левски повежда с гол на Николай Тодоров-Кайзера.

След него ЦСКА тръгва масирано в атака, но късметът обръща гръб на „армейците“, тъй като Жабов и Костадинов удрят гредите. С удар в гредата се отчита и Дончо Донев за Левски, преди да дойде 33-ата минута, когато „сините“ отново ликуват – Кривия вкарва за 2:0! На резервната скамейка на ЦСКА стои недоволният Христо Стоичков, който бесен от лошия резултат, тръгва да се прибира в съблекалнята, когато бива провокиран от трибуните и тръгва на саморазправа с фен на Левски, но е спрян от тогавашния технически директор на „сините“ Андрей Желязков.

На терена нещата за току-що ударилия своя 50-годишен юбилей ЦСКА вървят от зле на по-зле, тъй като в 47-ата минута Дончо Донев коригира мерника си и поразява вратата на Радостин Станев – 3:0 за Левски!

Донев продължава да вилнее в половината на ЦСКА и в 71-ата минута асистира на Георги Иванов, за да може Гонзо да вкара четвърти гол в мрежата на „армейците“.

Секунди преди края на редовното време Донев отново праща остра топка в наказателното поле на Радостин Станев и там Георги Йорданов-Ламята си вкарва автогол, с което подпечатва успеха за „сините“ с 5:0!

Допреди това, само веднъж отбор е печелил Купата на България след победа с 5 или повече  голове разлика на финала и това отново е Левски, който през 1992 г. разгромява Пирин Благоевград в спора за трофея.

И до днес, във финал за Купата не е имало толкова изразителна победа, като тази на Левски над ЦСКА през 1998 г. „Червените“ стават за резил навръх половинвековния си юбилей. За победата си „сините“ получават бонуси от по 5000 германски марки. Освен паричната награда, за футболистите на Левски остава удовлетворението, че са разгромили големия си съперник и са спечелили трофей.

Левски си отмъщава на „червените“ по най-сладкия начин за миналогодишното поражение на финала, побеждавайки го навръх 50-годишния му юбилей със символичното 5:0, след което Купата отива при Левски, а за ЦСКА остава една символична „честитка“ за празника от публиката на победителите, която след мача скандира „Честит юбилей“.

Запознайте се с Повелителя на Купата - извинението на Йешич, дербито на Пловдив и Славия - Левски

Финалът, който Левски уж бе спечелил, но го загуби, а Никола Спасов стана Адмирал (ВИДЕО)

Най-сладката Купа на Левски

Един финал за Купата на България – 4 агитки (ВИДЕО)

Първата Купа на Левски и дубъл за историята

Танцът на Никола Цанев през защитата на Левски - ЦСКА отново с трофей след 9 поредни титли и 2 години суша

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS