В ден като днешния, преди четири години, Барселона потъна в мълчание и тъга. По обяд на 24 март 2016 година всички бяха покрусени от новината за кончината на Йохан Кройф, който загуби битката с рака. Последните му дни минаха в мълчание, със стила и елегантността, които го характеризираха. На този ден Барселона отдава почит на Флако, най-влиятелният герой в съвременната история на каталунския клуб – човекът, който постави отбора на световната карта, като играч, когато пристигна през 1973 г. и най-вече в печеливш клуб с уникална философия на играта в златната му ера на треньорството.

Кройф е от онези необикновени гении, с чиято смърт сякаш умря и частица от футбола. Той остава една от вечните икони, един от заслужилите своето място на високия футболен пиедестал. Йохан е въплъщение не само на огромния футболен талант, но и на дързостта, смелостта и иновативността. Надарен с неподражаема харизма и с впечатляващ дух, той придава нов облик на играта.

Животът на Йохан Кройф надхвърля пределите на стандартните разбирания, а кариерата му оставя незаличима следа. И като футболист, и като треньор, той остава зад себе си впечатляващи постижения.

Кройф внесе нов полъх в испанския футбол подкрепен от трима чуждестранни футболисти – Куман, Лаудруп и Стоичков. С играчи от национално ниво като Субисарета, Бакеро, Бегиристайн, Гойкоечеа, Еусебио, Надал и Салинас, както и с непоклатимата вяра в Ла Масия (Ферар, Бархуан, Амор и Пеп Гуардиола). Той успя да завладее Испания, спечелвайки четири пъти шампионската титла в първенството, веднъж Купата на Краля, веднъж КНК и също така първия трофей в историята на клуба от КЕШ.

Отхвърлен от Хосеп Луис Нуньес, през последните дни на сезон 1995/96, фигурата на Кройф е толкова гигантска, че ражда футболното течение Кройфизъм. Кройфистите срещу Нуньес, е голямата война в Барселона в края на миналия век, докато президентът не е принуден да напусне клуба. Жоан Лапорта му отдаде дължимото място в историята на Барселона и го назначи за почетен президент в последния си мандат. Кройф подаде оставка с пристигането на Сандро Росей. Управлението на Хосеп Мария Бартомеу обаче се държеше с почит към легендарния холандец.

Величието на легендарния №14 не бива да се ограничава само с успехите на испанска земя. Родният му клуб – Аякс, е трамплинът, който дава старт на блестящото присъствие на Йохан Кройф във футболната история.

Днес „Летящият холандец“ има два стадиона на негово име. В Амстердам „Йохан Кройф Арена“, а в покрайнините на Барселона на 27 август 2019 година бе открит стадион „Йохан Кройф“, който е дом на втория отбор на каталунския клуб, както и на женския тим. Йохан със сигурност би искал да знае, че последната стъпка на момчетата по пътя към „Камп Ноу“ се прави на съоръжението, което носи неговото име.

Пророкът има скулптура на фасадата на „Камп Ноу“, която е изработена от бронз, висока 3,5 метра и е създадена от холандския скулптор Кори Амерлаан ван Никерк.

Наследството на Кройф остави и фондация „Йохан Кройф“, която подкрепя и развива много спортни проекти. Тя получава дарения от фигури като Стоичков, Гуардиола, Пуйол, Шави и други легенди на Барселона.

В тези трудни дни на пандемията от коронавирус е лесно да си спомним фразата на Гуардиола: „Когато се съмнявам, винаги си мисля: какво би направил Йохан?“

Причината Йохан Кройф да играе с номер 14
 

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS