ЦСКА завърши сезона с победа с 2:0 срещу Левски, след която парадоксално, феновете на „сините“ бяха по-щастливи от тези на „червените“. Причината – ЦСКА не успя да стане шампион, тъй като Лудогорец спечели гостуването си на Черно море с 1:0 и по този начин запази аванса си от 1 точка на върха в крайното класиране.
Колко е заслужена титлата на „орлите“ и колко е заслужено второто място на „червените“, предвид играта на двата отбора – по този въпрос всеки може да защити различна теория, в която ще има поне капка истина.
За историята обаче остава крайното подреждане и точките в него, а тези точки показват следното – шампионът има 85, а вторият – 84. Именно тези 84 точки бяха откроени от старши треньора на ЦСКА Саша Илич и от изпълнителният директор на клуба Филип Филипов след успеха над „сините“ на Националния стадион „Васил Левски“.
Математиката показва, че 84 точки, спечелени в 35 мача, колкото изигра ЦСКА в efbet Лига през изминалата кампания, правят средно по 2,4 точки спечелени на мач.
Затова сега ще направим една любопитна съпоставка и ще видим на каква позиция биха завършили „червените“, ако печелеха средно по 2,4 точки на мач в някое от първенствата, които са с по-висок коефициент от българското в ранглистата на УЕФА.
В таблицата на Европейската футболна централа шампионатът на България е на 27-а позиция, което означава, че ще правим сравнение спрямо останалите 26 по-силни от нашето първенства.
Разбира се, сравнението няма да включва шампионати, които все още не са завършили и така бройката ще намалее и ще стане – 24.
Освен това, сравнението е направено единствено на база математика и няма как да бъде релевантно, тъй като, както показва и ранглистата на УЕФА, сравняваните първенства са по-силни от българското и се предполага, че там един клуб от efbet Лига би спечелил по-малко точки.
Започваме с Висшата лига на Англия, където на сезон се играят по 38 мача. Ако ЦСКА печели по 2,4 точки, то тимът ще събере 91.2, или грубо казано – 91 точки. Шампионът на Англия Манчестър Сити завърши сезонът с 89 точки на сметката си, което означава, че ЦСКА би финиширал първи, ако вземаше по 2,4 точки от мачовете си през този сезон на Острова.
Продължаваме с Испания, където също се играят по 38 мача на сезона. Там Барселона стана шампион с 88 точки, което означава отново, че ЦСКА би завършил първи, ако печелеше по 2,4 точки в Ла Лига през кампанията.
Нещата се запазват същите и в Италия, където Наполи стана шампион с 90 точки, които можеха да са повече, ако „партенопеите“ бяха запразнили няколко кръга преди края, когато си гарантираха титлата. Съпоставено с ЦСКА, тимът на Лучано Спалети спечели средно по 2,36 точки на среща.
Ща се отнася до Бундеслигата, където също имаше голяма драма до последните секунди на последния кръг за това, кой ще стане шампион, Байерн Мюнхен спечели средно по 2,08 точки на мач, което значи, че и тук ЦСКА би бил първи, ако вземаше точки, както през изминалата кампания у нас.
Следва Франция, където шампионът Пари Сен Жермен не бе толкова убедителен като други години и завърши кампанията с 85 точки, които също са по-малко, съпоставено спрямо броя мачове изиграни от ЦСКА и от парижкия гранд.
„Червените“ обаче щяха да останат втори през този сезон, ако играеха в Нидерландия, където шампионът Фейенорд завоюва титлата с 82 точки от 34 мача, което прави по 2,41 точки средно взети от всяка среща.
Същото важи и за Португалия, където Бенфика стана шампион. Драмата в Примейра лигата също бе до последния кръг, тъй като вторият Порто завърши само на 2 точки зад „орлите“. Двата гранда завършиха сезона съответно с 87 и 85 точки след изиграването на 34 кръга и ако техен конкурент бе ЦСКА, „армейците“ трябваше да се задоволят с бронзовите медали.
В Белгия шампионът Антверп събра 83 точки за 40 мача, което също е по-слаб показател от този на ЦСКА на база спечелените точки за броя изиграни срещи.
„Червените“ щяха да останат трети през този сезон, ако играеха в Шотландия, където отново имаше надбягване между два коня. Селтик спечели титлата, събирайки невероятните 99 точки в 38 мача, докато Глазгоу Рейнджърс остана втори с 92 точки. Точковите показатели и на двата клуба обаче са по-добри от тези на ЦСКА, тъй като „детелините“ имат средно по 2,6 точки на двубой, а Рейнджърс – 2,42.
В Австрия шампионът РБ Залцбург вдигна титлата със 77 точки в 32 мача, което прави средно по 2,40625 точки на двубой, което показва, че тук ЦСКА щеше да завърши втори с па-малко от точка разлика от „биковете“.
Ако пък Саша Илич водеше ЦСКА в родната си Сърбия, то той отново нямаше да е шампион, тъй като големият враг на неговия Партизан – Цървена Звезда завоюва титлата, печелейки 97 точки в 37 мача (2,62 точки на мач), което е по-добро постижение средно по точки от това на „червените“.
Останалите европейски шампионати, които са по-силни от българския и в които ще направим сравнение, са първенствата на Турция, Швейцария, Украйна, Чехия, Норвегия, Дания, Хърватия, Гърция, Израел, Кипър, Швеция, Русия, Полша, Унгария и Румъния.
От тях все още не са завършили първенствата на Норвегия, Швеция, така че те няма да участват в сравнението. Що се отнася до турското първенство, там Галатасарай триумфира с 88 точки от 36 изиграни мача, което означава, че ЦСКА щеше да остане втори в таблицата, изпреварвайки Фенербахче, който финишира с 80 точки на сметката си.
При останалите – ЦСКА щеше да бъде шампион в Швейцария, където изпреварва Йънг Бойс, в Чехия, където изпреварва Спарта Прага на Мартин Минчев, в Дания, изпреварвайки Копенхаген, в Хърватия пред Динамо Загреб, в Гърция пред АЕК Атина, в Израел пред Макаби Хайфа, в Кипър пред Арис Лимасол, в Русия пред Зенит, в Полша пред Раков Ченстохова, в Унгария пред Ференцварош и в Румъния пред Фарул Констанца.
Най-интересно пък щеше да бъде в Украйна, където Шахтьор Донецк има абсолютно същия брой точки средно на мач като ЦСКА – 2,4, което означава, че при имагинерен спор за титлата между двата отбора, щеше да се гледа головата разлика.
Направеното сравнение идва да покаже не толкова, че ЦСКА се е справил много добре през изминалия сезон, а също така, че конкуренцията за върха в efbet Лига през този сезон бе изключително голяма и подобно противопоставяне между първия и втория не бяхме виждали от доста време.
Наред с това, шампионът Лудогорец записа второто си най-добро точково постижение, откакто бе въведен форматът с плейофите в родния футболен елит. Единствено през сезон 2017/2018 г. „орлите“ завършиха с повече точки, отколкото сега, като трябва да се спомене и фактът, че тогавашните 88 точки бяха спечелени в 36, а не в 35 мача. Ако гледаме средния брой точки, който са взели разградчани през кампанията, то той е 2,43, което е само с 1 стотна по-малко от постижението на тима през вече споменатия сезон 2017/2018 г., когато Лудогорец печели средно по 2,44 точки на мач. Така, въпреки че мнозина твърдят, че Лудогорец свали нивото през изминалия сезон спрямо предходните няколко години, резултатите на отбора се подобриха и по този начин гарантираха рекордна 12-а поредна шампионска титла на България.
Официално: ЦСКА представи гамбийския защитник
ЦСКА е завършил сделката за гамбийския бек (ВИДЕО)
Официалният екип на ЦСКА в продажба от събота (ВИДЕО)
Собственикът на Сепси за защитник: Не знам кое ЦСКА го е искало
Кой е съперникът на ЦСКА в Лига на конференциите?
Tежък жребий за ЦСКА в Лига на конференциите
Сепси плаши ЦСКА с дългогодишен играч на Аталанта
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS