Реал Мадрид победи с 5:2 Борусия Дортмунд в двубой от новата основна фаза на Шампионска лига, явяващ се и своеобразен реванш на миналогодишния финал в турнира. Мачът мина под съдийското ръководство на румънеца Ищван Ковач, чиято осанка изглежда белязана от вече споменатия разгромен резултат.

По-паметливите фенове на „лос бланкос“ веднага са направили препратка с друг знаменит обрат на своя тим, довел до краен триумф с 5:2. Преди почти две години Реал обърна Ливърпул от 0:2 до 5:2 в собственото му леговище „Анфийлд“, като рефер отново е…Ищван Ковач.

Година и осем месеца разделят мъките на Борусия и Ливърпул, в които краен победител е испанският колос, не и без присъствието на Ковач между 22-мата на терена. Любопитен нюанс е, че и мачът от февруари 2023 година, и този от октомври 2024 г. са между последните финалисти в ШЛ.

Борусия Дортмунд раздразни европейския шампион, Реал Мадрид приключи германците с перфектна буря (ВИДЕО)

През февруари 2023 година Ливърпул посреща Реал в осминафинал от ШЛ, ръководен от румънския съдия Ковач. Двата отбора спорят за купата с големите уши осем месеца по-рано, когато мадридчани побеждават във финал в Париж с 1:0.

„Червените“ от Мърсисайд започват напористо отплатата си в 1/8-финала от тогавашното издание на ШЛ. Още до 14-ата минута английският тим води с 2:0 – голове на Дарвин Нуньес и Мохамед Салах. Реал успява да изравни още до почивката с два гола на Винисиус Жуниор. През втората част Едер Милитао и Карим Бензема (2) довършват английския гранд пред погледа на Ковач - 5:2.

На 1 юни т.г. Реал Мадрид победи с 2:0 Борусия Дортмунд и си осигури 15-и трофей от Шампионска лига. Почти пет месеца по-късно „жълто-черните“ можеха да си отмъстят частично за загубата и то на „Сантиаго Бернабеу“.

За жалост на всички с Борусия в сърцето, съдбата им бе като тази на Ливърпул – болезнена загуба с 2:5 под свирката на Ковач. Дониел Мален и Джейми Байно-Гитенс дадоха надежди на вестфалци за успех в Мадрид с попадения през първата част (30' и 34'). Борусия се готвеше за запомняща се нощ на "Бернабеу", но хеттрик на Винисиус и по един гол от Антонио Рюдигер и Лукас Васкес оформиха безапелационен, а вече и традиционен резултат, когато Ищван Ковач свири среща на Реал – 5:2.

Винисиус: Искаме отново да спечелим Шампионската лига